Konstytucja 3 Maja na tle dziejów Piotrkowa

UM Piotrków Trybunalski Poniedziałek, 03 maja 20212 1157
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.

Ładuję galerię...

Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym, na tle przykładów z dziejów Piotrkowa Trybunalskiego. Każdy, kto choć przez chwilę zatrzymał się z refleksją nad historią „trybunalskiego grodu” wie, że Piotrków niejednokrotnie był miejscem z punktu widzenia historii naszej Ojczyzny niezwykle ważnym. Widoczne to jest zwłaszcza w dziejach polskiego państwa i prawa, a także w kontekście polskich dążeń narodowowyzwoleńczych i niepodległościowych. Tym samym materiały archiwalne zgromadzone i przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – będące podstawowym „dziejowym surowcem” naszej wspólnej ekspozycji, pozwalają na odbycie wyjątkowej podróży w czasie. Historyczno-archiwalną wyprawę do źródeł podzieliliśmy na sześć części tematycznych, dzięki czemu cały czas będzie można pozostawać w głównym nurcie rozważań, zwracając jednocześnie uwagę na daną specyfikę zagadnienia.

 

Ekspozycję rozpoczyna część poświęcona źródłom dawnego prawa. Niegdyś były to nadania i przywileje książęce i królewskie, które odgrywały wielkie znaczenie w dziejach m.in. Piotrkowa. Przywileje miejskie i cechowe nadane w dawnych wiekach, były przez kolejnych władców ponawiane i poszerzane. Stąd też pierwsze plansze wystawy stanowi przegląd najstarszych dokumentów tego typu z zasobu piotrkowskiego archiwum. Wprowadzenie do opowieści o Konstytucji 3 Maja 1791 r. wiąże się ze wskazaniem na dzieje polskiego parlamentaryzmu, którego kolebką nie bez powodu jest właśnie Piotrków. Od „Piotrkowa Sejmowego” w naturalnej konsekwencji wędrujemy do Trybunału Koronnego – dzięki któremu nasze miasto nosi zaszczytny, trybunalski przydomek. Poprzez dawne konstytucje sejmów piotrkowskich i ordynację trybunalską docieramy do punktu kulminacyjnego ekspozycji, czyli cyklu plansz dotyczących pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, swoistego kamienia milowego prawodawstwa polskiego – tytułowej ustawy z 1791 r. Prezentujemy jej dzieje poprzez niezwykle ciekawe i unikatowe źródło, jakim jest „Księga wpisów na wierność Konstytucji 3 Maja”, w której swą lojalność i patriotyzm własnoręcznie poświadczali podpisami mieszkańcy miasta.

 

Kolejna część wystawy poświęcona jest prezentacji druków sejmu grodzieńskiego z 1793 r., który obradując pod presją rosyjską, a wyniku Konfederacji Targowickiej i przegranej przez Polskę wojny z rosyjską interwencją zbrojną w 1792 r., unieważnił dziedzictwo Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja 1791 r. Wystawę zamykają barwne plakaty i fotografie pochodzące z XX wieku, kiedy to na fali uniesień patriotycznych i dążeń niepodległościowych z obchodów rocznicowych Konstytucji 3 Maja 1791 r. uczyniono ważny symbol polskości. Autorami ekspozycji są pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cynik ~cynik (Gość)03.05.2021 09:59

Z okazji tego święta zapraszam Pana Prezydenta żeby obejrzał sobie wystawę istniejącą fizycznie i przez nikogo nie organizowaną pod nazwą "Ulica Roosevelta w Piotrkowie jej stan obecny i co dalej...." Przy okazji można dodać podtytuł "Kolejny etap remontu ulicy Próchnika. Kiedy ,kiedy ,kiedy". To wszystko jest do obejrzenia z okazji świąt różnych ,które to w Piotrkowie Trybunalskim obchodzone są parę razy do roku.

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)03.05.2021 09:09

Bardzo uczonca iniciatywa

04


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat