Konstytucja 3 Maja i piotrkowianie zaangażowani w jej powstanie

Niedziela, 03 maja 20204
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
fot. piotrkow.pl fot. piotrkow.pl

- Konstytucja 3 Maja była dla Polaków sporą nowością i porządkowała ustrój ówczesnego państwa. Była pierwszym tego typu aktem w Europie i poprzedziła ją tylko konstytucja amerykańska - mówi dr hab. Janusz Budziński, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK. - Ustawa zasadnicza porządkowała sytuację chłopów, może nie aż w takim stopniu jak to mogłoby być, ale państwo przejmowało opieką nad tą grupą społeczną. Poprawiał się status mieszczaństwa, które zostało dopuszczone do wpływu na to co się dzieje w kraju. Zlikwidowała także największą przeszkodę w funkcjonowaniu państwa, czyli liberum veto. Zrezygnowano także z wolnej elekcji na rzecz dziedziczenia tronu. Była ona bardzo postępowa, jak na tamte czasy - podkreśla wykładowca.

 

Pierwszą ustawa zasadniczą w historii naszego kraju uchwalił tzw. Sejm Czteroletni, obradujący w latach 1788 - 1792. Wśród autorów i sygnatariuszy tego ważnego aktu prawnego znajdziemy także mieszkańców trybunalskiego grodu. - Dziś już nieliczni wiedzą o osobach związanych z naszym miastem, które poparły obóz reformatorski. Nie byłoby Konstytucji 3 Maja gdyby nie zapał i praca dwóch piotrkowian: Tomasza Maruszewskiego i Józefa Pawlikowskiego - pisze w swoim opracowaniu Paweł Kendra z piotrkowskiego muzeum.

 

- Maruszewski współpracował z Hugonem Kołłątajem na rzecz przyznania praw miastom. W wyniku nacisku mieszczan sejm przyjął Ustawę o miastach królewskich. Drugim orędownikiem Konstytucji 3 Maja był absolwent kolegium pijarskiego Józef Pawlikowski. Domagał się on wejścia mieszczan do sejmu, reformy sądownictwa, wojskowości, szkolnictwa i poprawy bytu i wolności osobistej chłopów, mieszczan i Żydów. Warto wspomnieć również, że z obozem reform związał się Stanisław Małachowski, który jeszcze w 1774 r. pełnił funkcję marszałka Trybunału Koronnego, a w 1788 r. został wybrany marszałkiem Sejmu Wielkiego. Popierał dążenia mieszczan do rozszerzenia ich praw politycznych - wymienia Paweł Kendra.

 

Ciekawa historia wiąże się również ze sposobem przegłosowania Konstytucji 3 Maja. - Została ona uchwalona w wyniku prawie "zamachu stanu", dlatego że ludzie, którzy chcieli uchwalenia tej ustawy zasadniczej wykorzystali fakt, że z powodu wyjazdów na święta wielkanocne część opozycji nie zdążyła wrócić na głosowanie. Większość niezbędna do podjęcia uchwały była obecna, ale nie było znacznej części jej przeciwników. Także trochę wykorzystano sytuację, ale nie umniejsza to znaczenia pierwszej polskiej konstytucji - mówi dr hab. Janusz Budziński.

 

- Warto nadmienić również, że przedstawiciele mieszczan piotrkowskich jako jedni z pierwszych zaprzysięgli wierność postanowieniom Ustawy Majowej z 1791 r. Wydarzenia te rozegrały się już 24 czerwca 1791 r. w salach piotrkowskiego ratusza, a przewodniczył im ówczesny prezydent Piotrkowa Aleksander Watson - pisze Paweł Kendra.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

123 ~123 (Gość)03.05.2020 18:10

Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski. A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby "ich zasługi dla Polski" nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to udaje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów. Na domiar wszystkiego Kościół chcąc zamaskować swój rzeczywisty stosunek do konstytucji, bezczelnie w dniu 3 maja ustanowił święto Maryi królowej Polski! A może to nie było po to ażeby zamaskować, tylko po to ażeby po likwidacji Polski i jej królów nasz kraj miał choć wirualną ale za to nieśmiertelną i przede wszystkim kościelną monarchinię?
Sejm Wielki chcąc pomóc przełknąć tę bardzo gorzką dla Kościoła pigułkę jaką była dla nich niewątpliwie Konstytucja podjął decyzję o ufundowaniu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kościół udupił Konstytucję a teraz domaga się realizacji ówczesnej uchwały sejmu...
Oto obraz Polskiego Kościoła.

40


Mietek ~Mietek (Gość)03.05.2020 17:01

Pierwsza w Europie a druga na świecie i dlaczego upadła?

40


tmb ~tmb (Gość)03.05.2020 11:11

Dziękuję za historyczne zdjęcie! Może coś więcej o nim! Proponuję internetową stronę lub... z opisami zdjęć historycznych. Muzeum powinno pomóc i archiwum. Co do załączonego zdjęcia - jeszcze można uzupełnić!
"Witaj maj, Trzeci Maj - dla Polaków błogi raj...."

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat