Koniec z darmowymi torebkami jednorazowymi

Tydzień Trybunalski Niedziela, 14 stycznia 20184 4752
Od 1 stycznia 2018 roku nie możemy już liczyć na otrzymanie w sklepie plastikowej torby do zapakowania zakupów. Za większość reklamówek właściciel sklepu będzie musiał zapłacić od 0,20 zł do maksymalnie 1 zł, do czego doliczyć należy także wartość VAT. W sklepach, gdzie foliówki były już płatne, będzie można spodziewać się podwyższenia cen. Z opłaty wyłączone zostały lekkie torby z tworzywa sztucznego, których grubość nie przekracza 50 mikrometrów. Z Nowym Rokiem wprowadzona została opłata recyklingowa dotykająca przedsiębiorców, ale także i klientów.

Opłata recyklinowa została wprowadzona na mocy Ustawy z dnia 12 października 2017 r. Zgodnie z jej zapisami, przedsiębiorcy są zobligowani do uiszczania należności za reklamówki, opłata przekazywana będzie do Skarbu Państwa. Zmiany te wprowadzone zostały ze względu na nowy obowiązek nałożony przez Unię Europejską, który ma doprowadzić do ograniczenia zużywania plastikowych toreb, a tym samym pozytywnie wpłynąć na stan środowiska. Foliówki, które najczęściej są wybierane przez społeczeństwo, zazwyczaj od razu po zakupach trafiają do kosza. Bardzo rzadko istnieje możliwość dwukrotnego ich wykorzystania np. poprzez zabranie ze sobą ponownie do sklepu, ponieważ ciężko jest ich nie uszkodzić. To powoduje, że reklamówki są użytkowane bez umiaru, co zwiększa zanieczyszczenie ekosystemu. W każdym mieście można zauważyć wiele plastikowych toreb leżących na ulicach, czy pływających w zbiornikach wodnych. To nie tylko nieestetycznie wygląda, przede wszystkim stanowi poważne zagrożenia dla środowiska. - Są szkodliwe, bo bardzo długo pozostają w ekosystemie jako odpad. Szczególnie negatywnie wpływają na faunę morską, bo gdy unoszą się w wodzie, są czasem zjadane przez żółwie i ryby, obklejają im przewody pokarmowe, zwierzęta giną z głodu. Pływające torby są mylone z meduzami - powiedziała dr hab. Małgorzata Burchard-Dziubińska, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Plastikowa torba kosztuje właściciela sklepu od 0,20 zł do 1 zł plus VAT. Jednakże to, ile zapłacą za nią klienci uzależnione będzie od decyzji przedsiębiorcy. W każdym sklepie wartości te klasyfikują się inaczej. Jedni podnoszą koszt foliówki do wartości minimalnej, którą muszą oddać do Skarbu Państwa, inni zaś nakładają cenny zdecydowanie wyższe. W supermarketach możemy spotkać się z opłatami za torby przy kasach w granicach 0,30 zł do 0,50 zł. Klienci bezpłatnie mogą nabyć jedynie tzw. torby-zrywki, które najczęściej występują przy owocach i warzywach.

 

Po Nowym Roku praktycznie w każdym sklepie dało się odczuć wprowadzenie opłaty recyklingowej. Przedsiębiorcy dostali informacje, aby pobierać opłaty za torby przy kasach. – Tak, dostałem informacje, że jest zmiana. Od 0,20 zł do 1 zł już kasujemy za torby. Z moich obserwacji wynika, że w sklepach wszędzie trzeba płacić za reklamówki około 0,40 zł i klienci są z tego zadowoleni - mówił właściciel jednego z osiedlowych sklepów w Piotrkowie. W pierwszym tygodniu 2018 roku sporadycznie można było spotkać się z nienaliczaniem opłaty za torby jednorazowe, co głównie wynikało z konieczności wprowadzenia pewnych zmian do systemów kasowych. Zdarzały się także przypadki, że pracownicy nie otrzymali jeszcze żadnych informacji od pracodawców o obowiązku pobierania opłat za reklamówki.

 

Wejście w życie opłaty recyklingowej dotknie przede wszystkim przedsiębiorców, natomiast nie można zapominać go klientach, którzy także odczują wpływ wprowadzonych zmian. Pobieranie opłat za plastikowe torby zwiększy wykorzystywanie toreb ekologicznych, które można wykorzystywać wielokrotnie. Społeczeństwo, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, będzie na zakupy zabierało swoje torby, przez co kupowanie reklamówek powinno znacząco zmaleć. – Będę nosić swoją, bo nie ma sensu płacić – odpowiadają klienci zapytani o płatne torebki przy kasach.

 

Wprowadzenie płatnych toreb plastikowych ma poprawić stan naszego środowiska. Opłatę recyklingową przedsiębiorcy muszą przekazać najpóźniej do 15 marca roku następnego, w przeciwnym razie będą zmuszeni zapłacić karę pieniężną.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)14.01.2018 22:49

Wszystko dobrze, wiadomo że celem jest ochrona środowiska. Ale może warto byłoby zająć się dużo większym oroblemem tj. jakością powietrza? Problem ten jest poważniejszy bo nie dość że zatruwamy środowisko, to sami oddychamy tym paskudztwem oraz małe dzieci. Zamiast wycinać drzewa to sadzmy je. Będą oczyszczały powietrze. :)

21


elo ~elo (Gość)14.01.2018 14:03

Unia umie tylko podnosić podatki i nakazywać innym krajom swoje chore decyzje. Tusku co zrobiłeś dla Polski ??

74


gość ~gość (Gość)14.01.2018 11:59

Przykre że kupując ubranie również spotkałam się z opłatą za torebkę. Uważałam tylko, że przy kupowaniu produktów spożywczych gdzie rzeczywiście pakuje się wszystko w jednorazówkę trzeba uiścić opłatę.

61


derty ~derty (Gość)14.01.2018 11:19

dawniej w papier pakowali i było git. Mleko w butelkach i nie było problemu. Ktoś wymyślił plastikowe torby i butelki i zbił majątek. Ja mam torbę materiałową i jest ze mną od 20 lat

170


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat