Koniec z barbarzyństwem wobec zwierząt futerkowych?

ePiotrkow Piątek, 11 września 202025 1904
Hodowane, męczone i zabijane tylko dla ludzkiej przyjemności i… poczucia luksusu. Czy zbliża się koniec cierpienia zwierząt hodowanych na futra? Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS, dotyczący zwiększenia ochrony zwierząt. - Gdyby zapisy tej ustawy udało się wprowadzić w życie, byłaby to wielka sprawa dla takich osób jak ja – mówi Grażyna Fałek, prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Piotrkowie.
fot. Otwarte Klatki/Wikimedia

- Problem trwa od lat, wiele organizacji pozarządowych zajmowało się tym tematem. Niedawno mieliśmy okazję zobaczyć film, gdzie pokazano, jak naprawdę wygląda los zwierząt na fermie futerkowej – mówiła w piątek na antenie Strefy FM Grażyna Fałek. - Czy okrucieństwo i zabijanie zwierząt można usprawiedliwić potrzebą zaspokojenia naszych przyjemności? Oczywiście problem cierpienia zwierząt nie dotyczy tylko tych futerkowych. Dla nas, jako organizacji pozarządowej, bardzo ważne jest, by ograniczyć to okrucieństwo, czyli po prostu zlikwidować te hodowle. Przecież nie musimy chodzić w futrach, zimy nie są aż tak ciężkie. Oglądamy ubrania w sklepie, głaszczemy miękkie, miłe w dotyku futro wiszące na wieszaku, nie zdając sobie sprawy, jakim cierpieniem okupione jest jego wyprodukowanie. Są inne materiały, które mogą nas ochronić przed mrozami. Ja, nasze Towarzystwo i z pewnością wiele innych organizacji w Polsce, bardzo cieszymy się, że taka ustawa, chroniąca zwierzęta, może wejść w życie. Nareszcie!


Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS, dotyczący zwiększenia ochrony zwierząt. Jak podała „Gazeta Prawna”, we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt. - Jest gotowy projekt ustawy, liczymy na ponadpartyjne poparcie - podkreślił na konferencji prasowej. Jak mówił, w Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. - Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd - w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy – wyjaśnił. Jak zaznaczył prezes PiS, przyszedł moment, gdy można się "tym w końcu na poważnie zająć". Projekt ustawy zakłada przede wszystkim wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.

 

 

Dziś (11 września) projekt ustawy trafił do Sejmu. 

 

 


(źródło: Gazeta Prawna)


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

baton snickers ~baton snickers (Gość)12.09.2020 15:58

Jarosław Wielki na TikToku. Tylko chwila dzieli go od Pudelka i batona kit kat-a, Super, biały olbrzym umiera, będzie czarna dziura.

40


Pomysłowy Dobromir ~Pomysłowy Dobromir (Gość)12.09.2020 07:16

No to kaczescu znowu poszczuł jednych na drugich, ale tak jak z aborcją nic z tego nie będzie. Tu chodzi tylko o szczucie.

41


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)11.09.2020 22:39

Temat powraca do publicznej dyskusji co jakiś czas - nie będę się powtarzał, pisałem o tym już tutaj, zachęcam do przeczytania mojej wypowiedzi:
https://www.epiotrkow.pl/news/Viva-znow-wychodzi-na-ulice.-Dzien-Bez-Futra-rowniez-w-Piotrkowie,37789,0,0#comment
Problem jest złożony, też mi żal tych zwierząt, ale "zbawiać świat" trzeba "z głową", a nie na łapu-capu.

20


gość ~gość (Gość)11.09.2020 21:36

A co królik gorszy, czy drugiego sortu? Niechby trafił na listę.
Sorki, zapomniałem. Kurczę, królik ma znajomych.

40


Kazik ~Kazik (Gość)11.09.2020 21:01

Tak PIS krok po kroku niszczy wszystko co się da w tym kraju

21


naturszczyk ~naturszczyk (Gość)11.09.2020 14:43

Fajny fragment. ... dla przyjemności i luksusu..... Oczywiście przyjemnie i luksusowo jest mieć na grzbiecie i na stopach wyroby z naturalnego, zdrowego dla organizmu surowca. Dla ekoterrorystów info, wejdźcie i tak szczerze i głęboko zaciągnijcie powietrza w piotrkowskim Auchanie, przy wejściu gdzie leży to zdrowe i przyjazne dla środowiska obuwie, że o łachach już nie wspomnę.

41


taka prawda ~taka prawda (Gość)11.09.2020 16:46

Mordowanie zwierząt dla skór to barbarzyństwo , sztuczne skóry są nie do odróznienia.

53


wojciech ~wojciech (Gość)11.09.2020 12:04

Bardzo dobrze, jakakolwiek hodowla zwierząt na futra powinna być absolutnie zakazana ! Tak samo jak trzymanie psów na łańcuchach, krów w boksach, które przez całe swoje życie nie widzą słońca. I jakieś koszmarne rytualne zabijanie zwierząt. Tylko totalne prostaki mogą wierzyć w to, że ich jakiś Bóg chce aby mordować zwierzęta bo chce ich krwi i cierpienia.

72


gość ~gość (Gość)11.09.2020 13:39

Jeśli to przejdzie to chyba zacznę popierać Jarosława. Czekam z utęsknieniem na uchwalenie tej ustawy i Bóg mi świadkiem, zagłosuję za każdym kto pomoże zwierzętom i zacznie ścigać tych bandytów biegających z flintami po lasach, którzy podają się za myśliwych, tych zwyrodnialców mówiących o sobie? przedsiębiorca? obdzierających żywcem ze skóry czujące istoty dla futra a także wszelkich gnojków robiących bezbronnym zwierzętom krzywdę. Amen

42


królik z rodziną ~królik z rodziną (Gość)11.09.2020 15:02

Biedny królik, ale przecież on wcale nie cierpi i zniesie swoje wykluczenie z honorem i podniesionymi uszami, panie Prezesie. Całe szczęście że koty się załapały, bo przecież od lat wiadomo, jak dobrze kocia skórka działa na bolące krzyże.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat