Koniec problemów z wodą w gminie Sulejów

ePiotrkowRegion Niedziela, 17 maja 202040 6973
Nowoczesne ujęcie wody w Uszczynie - na realizację tej inwestycji czekają przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części gminy. Obecnie korzystają m.in. z wody dostarczanej z piotrkowskiego ujęcia, ale z powodu suszy i szybkiego rozwoju osiedli mieszkaniowych w tej części gminy, okresowo występuje niedobór wody. W Urzędzie Miejskim trwają intensywne prace, podpisano już umowę z projektantem nowego ujęcia wody w Uszczynie.
fot.: UM Sulejów

Po przeprowadzeniu badań, okazało się, że tamtejsze ujęcia, do tej pory uważane za niezdatne do użycia, są bardzo wydajne. – Do niedawna nasza wiedza była taka, że w Uszczynie jest odwiert o głębokości 700 m, ale woda ma 32 st. C i nie nadaje się do picia – mówi burmistrz Wojciech Ostrowski. Dzięki współpracy z przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego okazało się, że woda jest i to dobra. Geolodzy sporządzili „Ocenę możliwości wykonania nowego ujęcia wód podziemnych w zachodniej części gminy”. Czytamy w niej, że w zachodniej części gminy, w rejonie Uszczyna, występuje 7 studni wierconych, aktualnie nieczynnych. Wykonano je w latach 1978 – 1989 i miały być podstawowymi ujęciami wody dla Piotrkowa Trybunalskiego. Próbne pompowania wykonano w studni nr 5, ponieważ jako jedyna nie leżała na gruncie prywatnym. Ujęcie nie było eksploatowane od czasu jego wykonania w latach 1979/80, ale studnia zachowała wysoką wydajność. – Gdybyśmy mieli tę wiedzę wcześniej, już dawno problem byłby rozwiązany – tłumaczy burmistrz. – Niestety, żadne dokumenty, będące w posiadaniu urzędników na to nie wskazywały, a strategia rozwoju gminy od 2006 r. zakładała dostarczanie wody za pomocą ujęcia „Barbara” – dodaje W. Ostrowski.


Pracownicy Instytutu również przeanalizowali archiwalne materiały geologiczne, hydrologiczne i sozologiczne. – W ten sposób chcieli sprawdzić, czy wody nie ma w innych miejscach. Po drugiej stronie Luciąży – może w Kole, Witowie, może w Zalesicach. Badacze szybko odkryli jednak, że istnieją odwierty w Uszczynie, a na głębokości 300 metrów powinna być woda – mówi włodarz gminy.


Próbne pompowania potwierdziły informacje geologów. Badania laboratoryjne wykazały, że woda jest dobrej jakości i mieszkańcy mogliby z niej korzystać. Surowa powinna podlegać procesom uzdatniania, m.in. odżelazieniu i odmangannieniu. Studnia nr 5 posiada wiele walorów m.in.: wysoką wartość zatwierdzonych zasobów eksploatacyjnych – 470 m3 dla ujęcia górnokredowego, niemal nieograniczoną żywotność studni górnokredowych, dzięki temu, że są to otwory bezfiltrowe, wysoką wydajność otworową – do 210 m3/h, dobrą jakość wód wymagającą jedynie prostego uzdatniania. Po dokonaniu tego odkrycia, niezwłocznie przystąpiono do prac.


Zgodnie z obowiązującym prawem najpierw ogłoszono postępowanie przetargowe dot. wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji zezwalających na budowę obiektu kubaturowego ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania wody i infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną. Umowa z przedstawicielami firmy, którzy wykonają projekty, została podpisana 28 kwietnia 2020, a zaledwie kilka dni później (5 maja) burmistrz i dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie pojechali do Sieradza, by obejrzeć tam nowoczesne ujęcie wody, wykonane właśnie przez pracowników wspomnianej firmy. To, które powstanie w Uszczynie może być bardzo podobne. Obiekt w Sieradzu został zaprojektowany wg technologii opracowanej i stosowanej w krajach skandynawskich i coraz częściej również w Polsce. Ujęcie jest bezobsługowe i bezawaryjne, dzięki nowoczesnej elektronice, która jest stosowana do nadzoru całego procesu uzyskania wody, filtracji i alarmowania o przekroczeniu parametrów. Jak działa takie ujęcie?


Odwiert o wydajności 220 m3/h (taką ilość wody dzisiaj pozyskuje się z ujęcia „Barbara” w Sulejowie) jest zakończony pompą wraz z silnikiem.
Pompa przekazuje wodę do filtrów, które zmniejszają w niej zbyt dużą ilość żelaza i manganu. Filtry wypełnione są specjalnym piaskiem, który oczyszcza wodę w sposób ekologiczny, jedynie przy udziale powietrza, bez użycia środków chemicznych. Piasek jest czyszczony wodą w osobnym zbiorniku.


Oczyszczona woda znajduje się na górze filtrów i na zasadzie naczyń połączonych przechodzi do zbiorników wody.


Prezes firmy AWP Nordic Products, która wygrała przetarg na projektowanie ujęcia wody w Uszczynie, uważa, że jeżeli decyzje administracyjne i wszelkie pozwolenia zostaną uzyskane bezzwłocznie, to realizacja projektu nie przekroczy 9 miesięcy.


Burmistrz Sulejowa zapewniał wielokrotnie, że będzie robił wszystko, aby czas realizacji ujęcia wody w Uszczynie skrócić do minimum. Całkowity koszt budowy wyniesie około 4 mln zł, a nowe ujęcie zapewni wodę w całej zachodniej części gminy Sulejów, również w Uszczynie, Poniatowie, Zalesicach, Kole, Nowej Wsi i Barkowicach Mokrych.


Odpowiedź na najważniejsze pytanie – kiedy popłynie z niego woda brzmi: najwcześniej za rok, najpóźniej za 2 lata.
Równocześnie cały czas trwają remonty nie tylko sieci, ale również poszczególnych studni, np. wymiana pomp. Obecnie pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego planują kolejne prace w obrębie ujęcia „Barbara” oraz przepompowni w Przygłowie.


(materiały: Urząd Miejski w Sulejowie)


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.05.2020 08:11

Podpisano umowę dopiero na projekt a już na zdjęciu burmistrz przy jakiejś pompie. Czysta manipulacja

140


gość ~gość (Gość)17.05.2020 09:05

Gdybyśmy wcześniej mieli wiedzę, że w Sieradzu jest takie ujęcie, to już dawno temu byśmy tam pojechali.
Co za urzędnicze bzdety...

71


gość ~gość (Gość)17.05.2020 12:35

Myjeta auta na podwórku,podlewata trawę a później zdziwieni bo wody w kranie nie mata i pretensje do burmistrza bo tak wygodnie

117


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga18.05.2020 09:32

Artykuł jest typową reklamówką. Napisaną na zmówienie przez rzecznika prasowego burmistrza ? Już sam tytuł wprowadza w błąd, powinno być w tytule napisane

Cytuję:
Koniec problemów z wodą w gminie Sulejów za rok albo za dwa lata .

. Szkoda ,że władze gminy znając od lat problemy z wodą nie wykazały się determinacją taka jak przy budowie bizantyjskiego Placu Straży. Działania spóźnione spowodowane czynnym niezadowoleniem mieszkańców. Znając stan finansów gminy ( kredyty) nic nie jeszcze nie jest przesądzone .

102


Bolek ~Bolek (Gość)17.05.2020 10:16

No to teraz Sulejowce malkontenty wymyślą nowe problemy!

311


gość ~gość (Gość)17.05.2020 21:24

Wreszcie jakies konkrety,-co,gdzie,kiedy-mam nadzieje,ze sie szybko wywiąża z obietnic.Pytanie z innej beczki-kiedy bedzie gaz w Uszczynie,Poniatowie itp.?2 lata temu byly zebrania,deklaracje,obietnice i co dalej?wie ktoś?

61


gość ~gość (Gość)17.05.2020 09:50

Ciekawe że nic się nie mówi że studnia znajduje się na terenie miejscowego nadlesnictwa....

70


gość ~gość (Gość)17.05.2020 15:45

Przestańcie bo każą wam żłopać z Pilicy

41


gość ~gość (Gość)17.05.2020 08:01

Propaganda. Place, baseny się marzą a ludzie wody nie mają.

161


gość ~gość (Gość)17.05.2020 12:44

Ten pan to z wapniorzy czy z baraniorzy?

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat