Koniec i początek piotrkowskich Interakcji. Zobacz program festiwalu!

ePiotrkow Czwartek, 10 maja 20180 2740
W najbliższą środę, 16 maja w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczynają się jubileuszowe Interakcje. Będzie to już XX edycja tego międzynarodowego festiwalu sztuki. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest Ryszard Piegza, a majowa odsłona Interakcji potrwa do 18 maja. Druga część festiwalu odbędzie się we wrześniu.

- Niemal dwudziestoletnia tradycja festiwalu Interakcje zobowiązuje do refleksji, wniosków i podsumowań pozwalających na zamknięcie jednego cyklu programowego i otwarcie nowej perspektywy projektu – mówią organizatorzy. - „Koniec” i „Początek” stanowią kluczowe słowa spinające klamrą dwudziestoletni cykl festiwalu Interakcje, realizowanego w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1999 – 2017. To wystarczający okres, by przywołać perspektywę historyczną, podlegającą mechanizmom archiwizowania, hipotez i analiz. Upoważnia nas ona do podsumowań z punktu widzenia inicjatorów i realizatorów projektu. Na ich bazie staramy się wykreślić perspektywę przyszłości festiwali Interakcje, poczynając od roku 2019. Traktujemy dwudziesty festiwal Interakcje jako kluczowy dla świadomego zamknięcia pewnego cyklu i zarazem wypracowania i otwarcia nowej formuły festiwalu.

 

Stąd też dwa wyraźne etapy tegorocznej edycji festiwalu. Pierwszy (majowy) zaprezentuje z perspektywy dwudziestu lat francuskie środowisko artystyczne, mające kluczowy wkład w proces założycielski Interakcji. Skonfrontowane będzie z polskimi uczestnikami pierwszego festiwalu. Istotnym elementem projektu będzie prezentacja osób, miejsc, idei, dokumentów i faktów związanych z pierwszym festiwalem. Kuratorem tej części, odbywającej się zgodnie z tradycją w maju, będzie podobnie jak dwadzieścia lat wcześniej, mieszkający w Paryżu polski artysta Ryszard Piegza. Ten etap będzie próbą zdefiniowania z perspektywy dwudziestu lat rozpoczęcia Interakcji i tworzącego się mitu założycielskiego. Będzie stanowić próbę odpowiedzi na pytanie, jak konstrukcja festiwalu, uczestnicy i hasło kształtują jego późniejsze edycje. - Podejmiemy więc dyskusję nad historią, traktując dorobek Interakcji jako niezwykle cenny kapitał dla refleksji o sztuce akcji na świecie – wyjaśniają organizatorzy festiwalu.


Druga część, planowana na wrzesień to realizacja koncepcji „Początku”, nowej perspektywy, która zakłada merytoryczne odwołanie do znaczenia „peryferii” traktowanych jako wielopoziomowa rzeczywistość w skali przestrzennej, mentalnej i technologicznej. Organizatorzy chcą podnieść rangę pojęcia „peryferie” w stosunku do rozpoznanego i eksponowanego centrum, przypominają, że pojęcie „centrum – peryferie” było przywołane już na pierwszym festiwalu jako odniesienie zarówno do postrzegania sztuki performance w obszarze sztuk wizualnych, jak i do lokalizacji festiwalu w Piotrkowie Trybunalskim, mieście spoza głównego nurtu działań kulturowych czy naukowych, ale obdarzonym bogatym kontekstem historycznym. Twórcy Interakcji chcą po dwudziestu latach zweryfikować podstawowe cechy tych dwóch przeciwstawnych pojęć wobec przemian technologicznych, informacyjnych i mentalnych.

 

Pierwszy festiwal wskazujący i potwierdzający promieniowanie wielkiej tradycji ośrodka, jakim był Paryż i jego kultura, eksponował ideę centrum powiązaną z szeroko pojętymi peryferiami. W tym roku organizatorzy festiwalu zakładają odwrócenie wektora, skupienie się na miejscach peryferyjnych i ich wpływie na centrum z jego ustalonym statusem. Stąd decydująca jest nie tylko lokalizacja festiwalu, ale wybór odpowiednich artystów z takich krajów jak np. Litwa, Bośnia i Hercegowina, Indonezja, Chiny, Izrael, Polska. We wrześniu zaprezentują się artyści polscy i zagraniczni, traktujący sztukę akcji jako intermedium związane z innymi dyscyplinami sztuki jak rysunek, rzeźba, instalacja, film czy coraz bardziej widoczna w przestrzeni sztuk efemerycznych, choreografia. Zaproszeni artyści zagraniczni zostali wyselekcjonowani jako wybitni przedstawiciele sztuki żywej, dotąd nieobecni w piotrkowskich Interakcjach. Artyści Polscy to również ci o uznanej pozycji zarówno w Polsce, jak i na świecie, a także grupa artystów młodego i średniego pokolenia, którzy w przeszłości debiutowali na Interakcjach, a dziś z powodzeniem kontynuują twórczość w obszarze sztuki żywej.


Zaproszeni artyści to: Janusz Bałdyga, Léa Le Bricomte, Jacques Donguy, Charles Dreyfus, Grupa Restauracja Europa, Joël Hubaut, Krzysztof Knittel, Anna Kuczyńska, Przemysław Kwiek, Chiara Mulas, Serge Pey, Ryszard Piegza, Józef Robakowski, Alain Snyers, Piotr Weychert.

 


Program


16 maja - ODA, ul. Dąbrowskiego 5
12.00 - interwencja artystyczna przed i na budynku byłej Restauracji Europa
18.00 - uroczyste otwarcie Festiwalu
18.30 - prezentacje performance: Krzysztof Knittel – koncert, Józef Robakowski, Lea Le Bricomte, Jőel Hubaut, Janusz Bałdyga
- projekcja filmu Piotra Weycherta „Jan Świdziński. Poza dostarczony kontekst” (2015 r., 37 min.)

17 maja - ODA, ul. Dąbrowskiego 5
11.00 - drugie śniadanie na Rynku Trybunalskim
18.00 - prezentacje performance: Charles Dreyfus, Chiara Mulas, Przemysław Kwiek, Alain Snyers; projekcja filmu Piotra Weycherta „Partum de facto” (1997 r., 29 min.)

18 maja - ODA, ul. Dąbrowskiego 5
18.00 - prezentacje performance: Serge Pey, Anna Kuczyńska, Ryszard Piegza, Grupa Restauracja Europa; „Centrum-Peryferie” Gala finałowa XX Festiwalu

Wydarzenia towarzyszące
14 maja - Galeria Działań, Warszawa, ul. Marco Polo 1
19.00 - Neo Flux Dada Française - prezentacje performance: Léa Le Bricomte, Jacques Donguy, Charles Dreyfus, Jöel Hubaut; elementy wizualne: Alain Snyers „So what”

 

 

(materiały: ODA Piotrków) 


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat