Koncert inaugurujący tegoroczną edycję Dni Muzyki Kameralnej

ePiotrkow Poniedziałek, 18 marca 20191 1322
Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w salach piotrkowskiego Muzeum odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczną edycję Dni Muzyki Kameralnej. Przed publicznością wystąpią Natalia i Olga Pasiecznik. Początek wydarzenia godzina 17.00, wstęp wolny.

Dni Muzyki Kameralnej to cykl koncertów, które już po raz 50. zorganizowane zostały w salach piotrkowskiego Muzeum. Koncerty organizowane są na wiosnę każdego roku. Początkowo odbywały się w kwietniu, a obecnie z uwagi m.in. na większa liczbę koncertów i zróżnicowany repertuar, organizowane są w miesiącach marzec-kwiecień, a niejednokrotnie również w maju. Idea koncertów przybliżających piotrkowianom muzykę kameralną, zrodziła się w latach 60. XX wieku. Dopiero jednak po odbudowie piotrkowskiego zamku, pomysł doczekał się realizacji.

 

Idea Dni Muzyki Kameralnej zakładała nie tylko popularyzację muzyki, ale służyć miała także promowaniu młodych muzyków z całej Polski. Przez lata formuła imprezy ulegała zmianom. Obok początkujących instrumentalistów, występowali także muzycy posiadający już znaczny dorobek artystyczny. Koncerty muzyki poważnej przeplatały się z ariami operowymi i operetkowych, a w ostatnich latach nawet z aranżacjami jazzowymi, które niejednokrotnie ocierały się o improwizację. Oprócz wirtuozerskich popisów instrumentalistów, uczestnicy koncertów wysłuchać mogli również występów chórzystów, jak też solowych występów wokalistów prezentujących bogaty i zróżnicowany repertuar od muzyki dawnej, religijnej i świeckiej, przez utwory uznawane za klasykę, aż po współczesną muzykę popularną i muzykę filmową.
Dni Muzyki Kameralnej nigdy nie miały charakteru komercyjnego, a wstęp na wszystkie koncerty pozostawał od zawsze bezpłatny i niebiletowany. Pozwala to zrozumieć zabiegi kolejnych dyrektorów piotrkowskiego Muzeum, zmierzające do pozyskania funduszy, partnerów i sponsorów do organizacji kolejnych edycji tego wydarzenia muzycznego.
W ramach jubileuszowych L Dni Muzyki Kameralnej odbędzie się 5 koncertów w terminach: 24 i 31 marca, 14 i 28 kwietnia oraz 12 maja. Początek wszystkich koncertów o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 


Podczas koncertu inauguracyjnego zorganizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Polska Operą Królewską, wystąpią Natalia i Olga Pasiecznik.
Natalia Pasiecznik urodzona w Równem na Ukrainie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat, następnie uczyła się w szkole dla dzieci szczególnie uzdolnionych we Lwowie. Muzyczną edukację kontynuowała w Konserwatorium Muzycznym im. Mykoły Łysenki we Lwowie, na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Andrzeja Stefańskiego oraz w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie u Staffana Schei. Jest wielokrotną laureatką konkursów Pianistycznych. Artystka posiada bardzo bogaty repertuar, który wykonuje także na instrumentach z epoki, występując zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Koncertowała w całej Europie, USA, Japonii i Argentynie. Prowadziła mistrzowskie kursy pianistyczne we Włoszech, w Polsce oraz na Ukrainie. Była wielokrotnie zapraszana jako juror międzynarodowych fortepianowych konkursów. Jest Dyrektorem Instytutu Ukraińskiego w Szwecji.

 

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. W czasie studiów podyplomowych w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a następnie na scenie Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. Występy te dały początek międzynarodowej karierze. Wspólnie z siostrą - pianistką Natalią Pasiecznik, występuje w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii. Artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. Trzykrotnie została wyróżniona nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a także Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zmyloman ~zmyloman (Gość)19.03.2019 17:55

Ufff, chciałem zrozumieć, co to za artyści i jaki będzie repertuar. Nie przebrnąłem przez to morze słów. Już mi się nie chce. Włączę sobie płytę...

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat