Komu należy się szkolna wyprawka?

ePiotrkow Czwartek, 11 sierpnia 201617 5985
Choć wakacje jeszcze trwają, 1 września zbliża się nieuchronnie. Jak co roku powraca więc koszmar każdego rodzica – zakup szkolnych podręczników, który to wydatek do małych niestety nie należy.

Urzędnicy z piotrkowskiego magistratu przypominają, że pozostał niespełna miesiąc na składanie wniosków ws. przyznania „Wyprawki szkolnej”. Dokumenty należy składać do 9 września u dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.

 

19 lipca 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, regulujące warunki udzielenia pomocy uczniom w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Celem projektu jest wyrównywanie szans i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów niepełnosprawnych poprzez dofinansowanie zakupu podręczników oraz materiałów edukacyjnych.

 

Pomoc udzielana będzie niezależnie od dochodu rodziny na wniosek:

- rodziców ucznia/prawnych opiekunów (rodziców zastępczych) osób prowadzących gminny dom dziecka,

- pełnoletniego ucznia,

- nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia.

 

Dokumenty (formularz dostępny w szkole) należy złożyć do 9 września u dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Do wniosku należy załączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 770 zł.

 

Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w ubiegłym roku z wyprawki szkolnej skorzystało 319 uczniów na kwotę niespełna 78 tys. zł. Natomiast w 2014 pomocą objęto 660 uczniów na kwotę blisko 190 tys. zł.

 

Kto może skorzystać z „wyprawki”?

Programem pomocowym „Wyprawka szkolna” mogą być objęci uczniowie:

- słabowidzący,

- słabosłyszący i niesłyszący

- z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym

- z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją),

- z autyzmem (w tym zespołem Aspergera)

- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Dofinansowanie będzie przysługiwać uczniom uczęszczających w roku szkolnym 2016/17 do klas: VI szkoły podstawowej, III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych: zawodowych, liceów, techników a także specjalnych szkół przysposabiających do pracy uczniów z umiarkowanym lub znacznym stopniem upośledzenia umysłowego.

 

„Wyprawka szkolna” obejmie także zakup materiałów edukacyjnych dla uczniów wyżej wymienionych klas a ponadto klas I - III szkoły podstawowej z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bezrobotny z kasa ~Bezrobotny z kasa (Gość)15.08.2016 10:12

Wyprawki, 500+,stypendia,czyli kasa za darmo, a reszcie zal d..e sciska hahaha

04


mama ~mama (Gość)12.08.2016 13:33

Czy nie lepiej zamiast 500 plus czy zapomóg wydać tę kasę na szkołę i zajęcia pozaszkolne. Mogłoby być tak jak w wielu innych krajach tzn. wysłać dziecko rano do szkoły i żeby w tej szkole miało zajęcia dodatkowe, obiad, śniadanie. A u nas co: dziecko głodne wychodzi ze szkoły, trzeba zapłacić za angielski, basen itd no i odrobić lekcje.Dzieci by zyskały i państwo by zyskało.

40


tajffun324 ~tajffun324 (Gość)11.08.2016 12:38

Nie róbcie wyprawek, tylko pozwólcie, aby był jeden szablon podręczników przez kilka lub kilkanaście lat do przodu, żeby można było odkupywać po starszych kolegach za bezcen! Upss.... zapomniałem, że przecież na tym się nie zarabia...

140


Witek ~Witek (Gość)11.08.2016 20:14

Co 500+ za mało trzeba wyprawki jeszcze dawać?.Dawanie kasy za nic jest błędem i skończy się katastrofą .Nie tędy droga bo wystarcxzyło podnieść kwotę wpolmą do 10 tys. zerowy vat sla dzieci i obniżyc wiek emerytalny natychmiast .Takie działanie odczuli by wszyscy natycmiast a tak mamy efekt ,że patologia dostaje a reszta będzie gnebiona podatkami nie mając nic w zamian w portfelu a na to zgody nie ma bo nie zamierzam na kogos harować

70


sklave sklaveranga11.08.2016 16:32

Wszystkie kryteria by otrzymać wyprawki szkolne do pierwszej klasy szkoły z orzeczeniami.... spełniają prezydent i jego zastępcy, przewodniczący Rady, sekretarz no i radny Lorek.
Macierewicz zaś powinie zostać honorowy obywatelem i laureatem Wieży Złotej. No i zasłużył na 10 wyprawek bo ma 10 niepełnosprawności sprzężonych.
Więcej na http://sklave.manifo.com/

22


gisc ~gisc (Gość)11.08.2016 14:06

500+ kiedy to padnie!!!!!!!!!!

40


janusz ~janusz (Gość)11.08.2016 12:50

w szkole powinny być te same podręczniki co roku... a komu wyprawkę ?? przecież 500 + jest...

100


Kazik ~Kazik (Gość)11.08.2016 12:28

I zaczyna sie koszmar rodziców - początek roku szkolenego, Czy nie lepiej zamiast 500+ był zrobić naprawdę darmową szkołę, pełna opiekę medyczną i stomatologiczną dla dzieci w szkłach. A tak rodzić na drugie dziecko (jeśli ma) dostanie 500 zł a na dwie wyprawki wyda więcej

72


ciekawa mama ~ciekawa mama (Gość)11.08.2016 11:04

Witam,czy w 3 klasie szkoły podstawowej nadal są darmowe podręczniki?

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat