ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komu lokata bankowa, a komu rachunek oszczędnościowy? Poradnik.

Środa, 23 marca 2016 2057
Szukając nowoczesnego i aktywnego sposobu oszczędzania, prędzej czy później staniemy przed wyborem: lokata bankowa czy konto oszczędnościowe? Choć te dwa produkty finansowe z pozoru różni niewiele, to z bliska widoczne są już wszystkie rozbieżności. Sprawdźmy, jak wybrać ofertę idealną dla naszego budżetu.

Zobacz różnice

Praktycznie każdy bank oferuje i rachunki oszczędnościowe i lokaty. Oba polegają w skrócie na gromadzeniu oszczędności i udostępnianiu ich bankom. Pierwszy z nich, rachunek oszczędnościowy, daje całkiem sporą swobodę możliwości gospodarowania oszczędnościami – mimo, że teoretycznie są pod dyspozycją banku. Środki można dowolnie wpłacać i wypłacać z rachunku, choć po którejś takiej operacji z kolei przyjdzie nam za to zapłacić. Niekiedy słono, więc na rachunku oszczędnościowym możemy także stracić.

Z kolei lokata bankowa polega na oddaniu naszych oszczędności do dyspozycji banku. Oczywiście terminowo, a bank za to wypłaca nam nawiązkę. Długość okresu lokacyjnego zależy od umowy między bankiem a klientem. Jej wcześniejsze zerwanie grozi całkowitą utartą nawiązki. Z reguły nie ma tu także możliwości dopłacania pieniędzy.

Warto zadać sobie także pytanie o zyski, których spodziewamy się od obu produktów. Rachunki oszczędnościowe prowadzone są w oparciu o oprocentowanie zmienne. Zatem trudno jednoznacznie przewidzieć ile środków zarobimy po zamknięciu rachunku. Co więcej, jeśli sytuacja będzie wyjątkowo niekorzystna – może okazać się, że nie zarobimy nic.

Lokaty bankowe również mogą mieć zmienne oprocentowanie. To rozwiązanie polecane produktom długoterminowym, czyli na kilka lat. W przypadku lokat z krótszym terminem obowiązywania, nawiązywane są umowy o stałe oprocentowanie. W tej sytuacji dokładnie wiemy ile zarobią nasze oszczędności. Nie musimy się także zbytnio martwić o płynność finansową. Lokaty krótkoterminowe zakładane są na trzy do pięciu miesięcy, czyli nasze oszczędności szybko wracają na nasze konto i możemy je dowolnie wykorzystywać w razie potrzeby.

Co dla kogo?

Rachunki oszczędnościowe poleca się wobec tego tym osobom, które chcą regularnie oszczędzać i potrzebują mieć dostęp do swoich pieniędzy. To dobre miejsce dla oszczędności „na czarną godzinę”, budżetu awaryjnego. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z reguły generuje mniejsze zyski niż lokata bankowa. To oferta dla osób, które „od ręki” dysponują pokaźną sumką, której wyjęcie spod zasięgu budżetu nie będzie znaczącym problemem. Pamiętajmy, że im dłuży okres lokacyjny, tym większe będą nasze zyski.

Sprawdź także: lokaty bankowe w Santander Consumer Bank S.A.

 

 


Zainteresował temat?

2

4


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat