Kolejny amerykański prezydent będzie miał swoją ulicę w Piotrkowie?

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 21 maja 201854 10965
Nowa droga łącząca ulice Sulejowską i Broniewskiego ma nosić imię Ronalda Reagana. Projekt uchwały nadający nazwę nowo wybudowanemu łącznikowi na osiedlu Wyzwolenia pojawi się na najbliższej sesji Rady Miasta i to radni zdecydują, czy 40. prezydent USA będzie miał w Piotrkowie swoją ulicę.
fot. UM Piotrków

Ronald Wilson Reagan (1911 - 2004) był amerykańskim politykiem, czterdziestym prezydentem Stanów Zjednoczonych oraz 33. gubernatorem Kalifornii. - Reagan był postacią epokową, zasługującą nie tylko na miano męża stanu jednego narodu, ale godnego przywódcy wolnego świata – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. - Jako prezydent Stanów Zjednoczonych udzielił znaczącej pomocy ruchom antykomunistycznym, w tym działającej w Polsce „Solidarności”. Reagan wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu zarówno ze względu na Polonię amerykańską, jak i na znaczenie tego ruchu w konfrontacji z ZSRR. Wspierał także akcję pomocy działaczom Solidarności po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W uznaniu tych zasług został odznaczony w 1991 Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w lipcu 2007 r. prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie Ronaldowi Reaganowi Order Orła Białego.

 

Jeśli łącznik na osiedlu Wyzwolenia będzie nosić nazwę Reagana, nie będzie to pierwsza ulica nosząca imię prezydenta USA. Od kilku lat wiele kontrowersji budzi ulica F.D. Roosevelta, 32. prezydenta, nieco mniej zasłużonego dla Polski i Polaków, którego oskarża się popchnięcie powojennej Polski w objęcia Stalina. Mimo gorących dyskusji jak dotąd nikt nie miał odwagi złożyć projektu uchwały zmieniającej nazwę jednej z głównych arterii Piotrkowa.


Zainteresował temat?

9

14


Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jam z najlepszego sortu ~jam z najlepszego sortu (Gość)21.05.2018 15:39

E tam! Lepiej wziąć kogoś z klanu Kaczyńskich. Lech i Maria mają już rondo (jeszcze im się coś dołoży bo to trochę mało), Jarosław i Marta żyją więc muszą poczekać (choć dla prezesa wszystkich prezesów wyjątek ewentualnie można zrobić), ale czas jakiś temu zeszła matka dwóch zuchów - Jadwiga. W jakimś mieście ma swoją ulicę, więc może i u nas, zaplusowalibyśmy u przewodniej siły narodu.

05


JJ ~JJ (Gość)21.05.2018 15:20

Ja bym chciał ulice Obi-Wana Kenobiego :] jak w Toruniu

82


derty ~derty (Gość)21.05.2018 14:56

To nie ma już polskich prawdziwych patriotów ???

123


Olek ~Olek (Gość)21.05.2018 14:54

co za kretynizm!! Reagana? A dlaczego nie Trumpa - może przyjedzie przeciąć wstęgę?! Jest tyle Polaków odznaczonych orderami, Noblem, Oskarem. Czy nie można nazwać ulicy imieniem np. Ireny Sendlerowej (mieszkała w Piotrkowie), albo chociaż W. Szymborskiej czy Wajdy?

93


Siemasiemakuwitam ~Siemasiemakuwitam (Gość)21.05.2018 14:35

A może ulica Kańczyńskiego? Albo Macierewicza?

77


zaduma ~zaduma (Gość)21.05.2018 14:47

Czy Polacy to jedynie tępi niewolnicy, że nie ma kogo z nich wybrać na patrona ulicy w mieście? Może zasłużeni dla prawdziwego rozwoju lub propagowania Piotrkowa, Piotrkowianie, np. P. Jerzy Kisson-Jaszczyński.

102


**** ~**** (Gość)21.05.2018 13:48

TOTALNA GŁUPOTA naszych polityków, śmiech na sali!!!!!!!

122


gość ~gość (Gość)21.05.2018 12:05

czy nie mamy w Polsce znanych i sławnych osób - choćby sportowców, muzyków czy innych... bo z tego co widzę to ta nazwa jest na zasadzie: cudze chwalicie swego nie znacie...

254


his. ~his. (Gość)21.05.2018 11:27

No coż. Nazwa Regan pewnie przejdzie. No ma taaaakie zasługi. Swoją drogą ma chłop szczęscie dostanie ulicę z nową ...nawierzchnią. Roosevelt jako ":kontrowersyjny" na nową nawierzchnię ba remont nie zasługuje bo wygrał drugą wojnę światową.A o nas ...zapomniał. Tak dzisiaj uważają niektórzy politikierzy. Ale nawet "tzw" komuniści nic do nie niego nie mieli... Dzisiaj lepiej na pomnikach nie stawać bo za dekadę ,dwie odejdzie się ....patrz Wałęsa.Oto Polska właśnie.

183


propozycja ~propozycja (Gość)21.05.2018 11:38

Może by kogoś z Polaków, np. Z. Religa - coś dla tego narodu i kraju robił!!!

223


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat