Kobiety mają większe predyspozycje, by być lepszymi kierowcami

PAPKraj Niedziela, 08 marca 202018 2771
To kobiety mają większe predyspozycje do tego, by być lepszymi kierowcami niż mężczyźni - ocenia psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego dr Ewa Odachowska. Dodaje, że jest to zasługa m.in. wyższego poziomu estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu.
fot. pixabay

Instytut Transportu Samochodowego, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, zaznacza, że to mężczyźni najczęściej są sprawcami wypadków drogowych. W samym ubiegłym roku spowodowali oni 73,2% wypadków, podczas gdy kobiety były sprawcami 22,9%. Mężczyźni w większym stopniu (66,3%) powodowali również wypadki, będąc pieszymi. Dla porównania kobiety spowodowały 31,6% takich wypadków.

 

- Dane ITS wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety – mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

 

Zielińska odnosi się w ten sposób do podnoszonych często argumentów, że statystyki mówiące o tym, że kobiety jeżdżą bezpieczniej wynikają z tego, że aktywnie kierujących kobiet jest zdecydowanie mniej.

 

Specjaliści z ITS zauważają, że wrodzone odmienności w strukturze mózgu sprawiają, że kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przetwarzają informacje, co w efekcie daje inne zdolności, spostrzeżenia i prowadzi do różnorodnych zachowań.

 

- Wiele analiz pokazuje, wbrew obiegowym opiniom, że to kobiety mają wszelkie predyspozycje, by być lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Testy oceniające cechy dobrego kierowcy, przeprowadzone m.in. przez angielskich naukowców, którzy przebadali pod tym kątem kilkudziesięcioosobową grupę kobiet i mężczyzn, potwierdzają, że dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także – co istotne – znajomości przepisów - zaznacza psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego dr Ewa Odachowska.

 

Jak dodaje, kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego.

 

Eksperci zaznaczają, że męski hormon - testosteron sprawia, że mężczyźni mają lepsze wyczucie perspektywy i lepiej czytają mapy, ale hormon ten może przyczyniać się do częstego przekraczania dozwolonej prędkości i szybkiej jazdy.

 

- To, że kobiety mogą być lepszymi kierowcami, niż mężczyźni wynika z faktu, że nie poszukują one zachowań wywołujących silne doznania i nie mają tendencji do podejmowania ryzykownych działań. Zdając sobie sprawę z tego, że zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, nie podejmują decyzji, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne - zaznacza Odachowska.

 

ITS zauważa jednak, że według niektórych badań kobiety - szczególnie młode - energiczne zmieniają sposób jazdy, coraz częściej jeżdżąc ryzykownie, agresywnie oraz częściej wsiadają za kierownicę po alkoholu.

 

- Tymczasem organizm kobiety produkuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku, a zatem upijają się one szybciej, a skutki zdrowotne są często w ich przypadku poważniejsze - zwracają uwagę eksperci. Jak dodają, mężczyźni w większości przypadków są lepsi od kobiet jeżeli chodzi o technikę jazdy, ale - jak podkreślają - sama technika jazdy nie decyduje o bezpiecznej jeździe.

 

 

 

 

Marcin Chomiuk/PAP


Zainteresował temat?

0

12


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wyborca ~wyborca (Gość)08.03.2020 08:56

To się baba psycholog popisała ja znam takie co mają prawko jak jadą radio grać nie może rozmawiać nie można bo przeszkadzasz a i tak każda zaliczyła kolizje które znam gdyż jadą na pamieć nie wiedząc kto ma pierwszeństwo a samodzielnie wysłać w Polskę odpada bo żadna z nich nie pojedzie nie trafiła by do celu jak i do domu. Znam też faceta który wysłany przez firmę do Łodzi kilka lat temu wrócił do firmy następnego dnia dopiero. Na pytanie gdzie był tyle czasu odpowiedział ,że nie mógł znaleźć drogi do naszego miasta. To dowodzi tylko ,że nie zwraca sie uwagi na oznakowanie a później się błądzi ale niektórzy tak mają ...

91


darkoman rolnik ~darkoman rolnik (Gość)08.03.2020 13:24

ostatnie zdanie jest znamienite w tym artykule.

20


Hmmm ~Hmmm (Gość)08.03.2020 12:54

Pitu, pitu. Wszystko zależy od umiejętności, doświadczenia i wyobraźni za kierownicą ,a nie od płci czy liter na tablicach rejestracyjnych. Znam kobiety, które jeżdżą rewelacyjnie i takie które radzą sobie kiepsko za kierownicą. Podobnie z facetami.

71


gość ~gość (Gość)08.03.2020 11:44

Jadąc z moją szwagierką która jeździ 8lat bym się z tym nie zgodził..auto regularnie obijane co miesiąc,opony poobcierane od krawężników,miska olejowa wymieniona już 2 razy.Nie ma gdzieś wyjazdu żeby ktoś nie strąbił.Jak nie wymusi pierwszeństwa to zwleka z ruszeniem.Generalnie unikam z Nią jazdy jako pasażer bo siara.

62


olgier skoczylas ~olgier skoczylas (Gość)08.03.2020 11:26

facetów z małymi ogórkami drażni taka opinia, a ja tam szanuje kobitki, bo wymuszają mi i przecinają drogę najczęściej podstarzali kawalerowie, tudzież nieopierzone kurczaki chłopaki i nie ma w tym nic dziwnego, ani obraźliwego... po prostu kobitka nie będzie nigdy tak zaiwaniać stówę, jak ten gość z dużą brawurą i jeszcze dłuższą, większą furą (kupioną po to, żeby się chyba dowartościować :)

27


tradycyjny ~tradycyjny (Gość)08.03.2020 10:13

Wszystkim panią z okazji Dnia Kobiet życzę dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń .

44


duifh ~duifh (Gość)08.03.2020 09:49

moja tesciowa jest najlepszym kierowca....dlatego wcale nie dziwie sie ze zle pisza o epi:) wszystkiego najlepszego z okazji DNIA KOBIET:)

30


gość ~gość (Gość)08.03.2020 09:22

Stojąc przy garach, trudno spowodowac wypadek:-D

93


gość ~gość (Gość)08.03.2020 09:18

I niech tak będzie.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet :-)

41


gość ~gość (Gość)08.03.2020 08:49

Nie kompromituj się.

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat