Kobieta na przestrzeni dziejów. UJK zaprasza na konferencję

Strefa FM Środa, 27 marca 20192 2115
W tym roku mija 100 lat od wyborów do Sejmu Ustawodawczego, w których po raz pierwszy uczestniczyły kobiety. To ważna część naszych dziejów. Niestety to także brakująca połowa historii. Piotrkowska Filia UJK zaprasza na konferencję "Kobieta na przestrzeni dziejów".

Na przykład postać Matyldy Krzesińskiej budziła wiele kontrowersji. Jej występy taneczne nie tylko w Rosji, ale całej Europie były pasmem trumfów. W czasie I i II wojny światowej płeć piękna miała doskonałe dokonania, wykazując się odwagą, heroizmem, służąc jako agentki polskiego wywiadu wojskowego. Z kolei pisarka Michalina Wisłocka nie znała tematów tabu. Jej książki w czasach PRL dały początek rewolucji seksualnej. Do silnych postaci kobiecych XX wieku zaliczamy: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. To tylko nieliczne bohaterki zapisane na kartach historii.


Od kilku lat w Polsce działają ruchy kobiece, które mimo że znajdują się poza Sejmem, mają ogromny wpływ na politykę. Konferencja "Kobieta na przestrzeni dziejów" ma właśnie pokazać drogę pań do realnego wpływu na losy świata. Czasy współczesne to walka o prawa kobiet, przeciwko przemocy w rodzinie, walka o wyższe zarobki, z patriarchatem, o obecność w polityce zgodnie z parytetami. Przez ostatnie 100 lat kobiety stały się świadome swoich możliwości oraz potencjału.

 

Niektóre zagadnienia, które zaprezentowane zostaną podczas konferencji:


Tomasz Eugeniusz Bielecki – Kobieta we wspomnieniach oficerów i żołnierzy frontu wschodniego (1941 – 1945)


Lidia Hys-Obrzut – Powojenne losy kobiet z 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater


Marta Grabowska (UAM) – Aleksandra Kołłątaj – kobieta, która wyprzedziła swoją epokę


Magdalena Milerowska (UŁ) – Na zawsze w cieniu męża – życie i twórczość Felki Płatek


Marta Wąs (intruktorka aikido i samoobrony) - prelekcja - Aspekty psychologiczne i prawne samoobrony - kampania Bezpieczna kobieta


Dawid Ciżewski (dziennikarz, publicysta, UW) – Odwaga jest kobietą. XX, XXI w.

 

Podczas konferencji pojawi się kilkudziesięciu naukowców, wykładowców oraz prelegentów z całej Polski.

 

Organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Historyków „Klio", które zaprasza na II już studencko-doktorancką konferencję "Kobieta na przestrzeni dziejów". Odbędzie się ona 28 marca (czwartek) na Wydziale Filologiczno-Historycznym piotrkowskiej Filii UJK. Początek o godzinie 10 (budynek B).


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.03.2019 08:41

A może magister K. Ch. wygłosi wykład? Wkońcu zasilił szeregi ujka? :-)

20


200pln to mało ~200pln to mało (Gość)27.03.2019 20:48

o cholercia ! :)

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat