Klimat się ociepla... dla przedsiębiorców

ePiotrkow Piątek, 16 października 201518 5202
Strefa Aktywności Gospodarczej, dzierżawa lokali po preferencyjnych stawkach, zwolnienia z podatku od nieruchomości – klimat dla przedsiębiorców w Piotrkowie staje się bardziej przyjazny.

- Wiele narzędzi leży po stronie władz parlamentarnych, ale w miarę swoich możliwości staramy się robić wszystko, aby ściągnąć do Piotrkowa kolejnych przedsiębiorców, którzy ulokowaliby tutaj swój kapitał - podkreśla prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.

Wg magistratu, o atrakcyjności inwestycyjnej miasta najlepiej świadczą prace, które inwestorzy w mieście wykonują. W wielu częściach Piotrkowa Trybunalskiego powstają nowe budynki handlowo-usługowe oraz mieszkaniowe. Do tego swoją działalność rozwijają przedsiębiorcy, którzy w Piotrkowie zainwestowali kilka lat temu. Najlepszym tego przykładem jest niemiecka firma Haering, która w ubiegłym roku zakończyła budowę drugiej hali produkcyjnej, w której zatrudnienie znalazło dodatkowo około 600 osób. – To oczywiście dobre wieści, ale my nie spoczywamy na laurach i czynimy kolejne kroki, których zadaniem jest pobudzenie aktywności gospodarczej w mieście – komentuje prezydent i wylicza realizowane w ostatnim czasie inicjatywy.

W Piotrkowie funkcjonuje uchwała „de minimis”, która pozwala na zwolnienie z podatku od nieruchomości firmy, które zainwestują określoną pulę pieniędzy bądź zatrudnią nowych pracowników. Dodatkowo utworzono także tzw. Piotrkowską Strefę Aktywności Gospodarczej, która jest nowatorskim pomysłem w skali całego kraju. W jej skład wchodzi pięć nieruchomości, które przeznaczone są do wydzierżawienia na okres dziesięciu lat. Cena wywoławcza wynosi zaledwie 10 groszy za metr kwadratowy powierzchni. – W pierwszym przetargu wydzierżawiliśmy jedną działkę, obecnie pracujemy nad rozstrzygnięciami drugiego przetargu – zaznacza Krzysztof Chojniak.

Prezydent zwraca także uwagę na projekt „Młode Stare Miasto”, który ma być sztandarową inicjatywą najbliższych lat. Projekt ma połączyć działania miasta i przedsiębiorców, a jego celem jest „pobudzenie do życia” najstarszych części Piotrkowa, czyli Starego Miasta i Podzmacza. - Chcemy, aby ten rejon stał się miejscem zamieszkania, przedsiębiorczości, rekreacji i rozrywki. Mamy już wyznaczony plan, który przez kolejne lata chcemy realizować – podkreśla prezydent.

Jednym z priorytetowych zadań tego projektu jest budowa nowych kamienic komunalnych, które miałyby się znaleźć na Podzamczu. Pierwszeństwo w nabywaniu tych lokali miałyby młode małżeństwa z dziećmi i osoby do 35 roku życia. Budowa pierwszego budynku ma wystartować już w przyszłym roku przy ulicy Garncarskiej. Mieszkaniowa rewitalizacja będzie możliwa tylko dzięki wspólnej pracy Urzędu Miasta i przedsiębiorców, dlatego w tym rejonie czekają także działki, na których inwestycje mogliby realizować deweloperzy.

„Młode Stare Miasto” to nie tylko mieszkania. Zadaniem projektu jest pobudzenie aktywności gospodarczej w tym rejonie, dlatego miasto już rozpoczęło realizację kolejnej części projektu. Skierowana jest ona do osób prowadzących bądź chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Ogłoszono przetargi na najem lokali użytkowych po preferencyjnych stawkach na terenie Podzamcza i Starego Miasta. Do wydzierżawienia jest 12 lokali o różnej wielkości, a stawka czynszu w pierwszym roku będzie wynosić zaledwie 6,50 zł za metr kwadratowy! Przetargi już 22 i 29 października (szczegóły na www.piotrkow.pl).

Czy klimat dla przedsiębiorców w naszym mieście rzeczywiście się ociepla? Czekamy na Wasze komentarze.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gosc ~Gosc (Gość)28.02.2017 21:27

Niech wreszcie zburza ta spalona kamienice na wojska polskiego a dopiero potem kituja

00


śmieszek ~śmieszek (Gość)16.10.2015 10:05

Piotrków może uratować tylko "Złoty Pociąg" lub przeniesienie Sejmu do miasta. O...to by się dopiero działo. To samo było 500 lat temu. Ale ,ale...nie było pociągów.

60


obecny piotrkowiak ~obecny piotrkowiak (Gość)16.10.2015 10:07

były piotrkowiaku - spadek liczby mieszkańców to trend w całej Polsce. Nie dotyczy to oczywiście Warszawy i może jeszcze kilku największych miast (ale już nie np. Łodzi). A liczba mieszkańców to nie ok. 60 tys., lecz ok. 75 tys. Mała różnica, ale zawsze.

33


r ~r (Gość)10.06.2016 13:01

Klimat się ociepla; grzyb na murku rośnie.

20


gość ~gość (Gość)16.10.2015 08:31

Niestety w tej część miasta nie ma gdzie zaparkować samochodu więc nie wiem jak mają się rozwinąć usługi.

90


Marcin Marcinranga16.10.2015 14:12

Żyjemy w pięknym mieście gdzie odkąd jesteśmy w UE zamknięto resztę ledwo zipiących zakładów pracy, zamknięto prawie wszystkie mniejsze firmy usługowe. Ale mamy za to dużo super marketów (nie polskich) galerię handlową wyremontowany park i trakt wielu kultur Dziękujemy władzy i UE

72


nul ~nul (Gość)16.10.2015 12:46

Dla kogo te kłamstwa o przyjaznym klimacie? Miasto umiera, najemców brak, bo nie sposób zarobić na opłaty i podatki, a cóż dopiero na własne utrzymanie. Kto wynajmuje ten wie, że prawdziwym właścicielem wszystkich nieruchomości w mieście jest ta banda darmozjadów z Urzędu Miasta. Bo czy prawny właściciel coś zarobi , czy nic to im musi w zębach zanieść podatek, a jak nie to go zlicytują i zabiorą "swoje" . Podzamcze to obraz ruiny i rozpaczy. Nie wyglądało tak po żądnej najstraszniejszej wojnie . Za takie gospodarowanie w normalny państwie ktoś powinien w pierdlu siedzieć,
a tymczasem tutaj sami zasłużeni wystawiają klapy do orderów i wyróżnień.

70


byly_piotrkowiak ~byly_piotrkowiak (Gość)16.10.2015 08:54

To jak umarłemu kadzidło... już nie pomoże, niestety. Piotrków się wyludnił i już trudno mu będzie wrócić do stanu choćby z lat 90 - tych XX wieku. Słyszałem, że teraz liczba mieszkańców waha się w okolicach 60 tyś. To już miasteczko, mieszkańcy są starzy, młodzież ucieka,coraz mniej osób z okolic tu nawet na zakupy przyjeżdża - taka smutna prawda... Szkoda, urodziłem się tutaj, wychowałem, wykształciłem, pracowałem, założyłem pierwszą działalność gospodarczą w tym mieście, jednak z czasem - jak każdy, kto ma oczy i rozum - zobaczyłem i zrozumiałem, że nie ma sensu. Każdy, kogo interesuje życie a nie egzystencja, ucieka z tego miasta. Smutne ale prawdziwe. Pozdrawiam wszystkich z Piotrkowa Trybunalskiego.

121


Pytam ~Pytam (Gość)16.10.2015 08:36

Tak słyszałem i nie wiem czy to prawda, że. Podobnie było z gruntami pod budowę wielkopowierzchniowych magazynów. Były preferencje otwarcia. Potem chyba podniesiono podatek. Ma ktoś wiedzę w temacie?

30


Leito ~Leito (Gość)16.10.2015 08:20

Ach ten Piotrków, taki doskonały i przyjazny....

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat