Kim był święty Mikołaj?

ePiotrkowŚwiat Piątek, 06 grudnia 20195 1383
Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o starszym panu z siwą brodą, który dwa razy w roku rozdaje grzecznym dzieciom prezenty. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który bezapelacyjnie został symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Dzieci już wiele miesięcy wcześniej przygotowują swoje listy do Świętego Mikołaja, w których opisują największe marzenia. Jeśli przez cały rok były grzeczne, mogą liczyć, że część próśb zostanie spełniona. List najczęściej przekazywany jest za pośrednictwem rodziców. Zgodnie z tradycją prezenty rozdaje się również w Mikołajki, a więc 6 grudnia. Niewiele osób jednak wie, że jest to rocznica... śmierci Świętego Mikołaja.


Święty Mikołaj był biskupem z Miry – mieście w Azji Mniejszej, zasłynął z pomocy innym. Jak głoszą legendy, uratował trzech niewinnych rycerzy, których skazano na śmierć. Oprócz tego obdarowywał potrzebujących swoim majątkiem. Wiara w Świętego Mikołaja to więc symbol wiary w dobroć i miłość ludzi. W Polsce ślady Świętego Mikołaja sięgają „Kazań świętokrzyskich”.


Święty Mikołaj jak co roku przed świętami ma bardzo dużo pracy. Dużo wcześniej rozpoczyna przygotowania do swojego święta. Jego wioska, w której pracuje wraz z pomocnikami, znajduje się nieopodal miejscowości Rovaniemi w Finlandii. Można tam zobaczyć m.in. biuro Świętego Mikołaja oraz jego pocztę. Oprócz tego, zwiedzający mogą kupić sobie pamiątki świąteczne czy zrobić zdjęcie z samym Mikołajem. Jest to także idealna okazja, by podzielić się z nim swoimi największymi marzeniami, a być może postanowi któreś z nich spełnić.

 

 

 

Imię Mikołaj jest bardzo popularne w naszym kraju. W 2018 roku było na 8. miejscu wśród najpopularniejszych imion. Nadano je 6008 chłopcom. Podobnie było w samym województwie łódzkim, gdzie w ubiegłym roku otrzymało je 412 dzieci.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.12.2019 12:47

Pani na religii nam o tym mówiła.

20


gość ~gość (Gość)07.12.2019 18:59

W Wolborzu jest kolegiata pw SW Mikołaja

10


gość ~gość (Gość)07.12.2019 17:07

Dzieduszka Maroza

01


Exploit Exploitranga07.12.2019 13:40

https://www.proroctwa.com/mikolaj.htm Taki to świnty mikołaj...

Komentarz był edytowany przez autora: 07.12.2019 13:44

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat