Kilkaset osób protestowało w Rynku Trybunalskim

ePiotrkow Piątek, 23 października 2020242 15795
Frekwencja spontanicznego zgromadzenia w Rynku Trybunalskim zaskoczyła wszystkich. W piątkowy wieczór na Starówkę przyszło kilkaset osób, by protestować przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Ładuję galerię...

W czwartek zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Orzekł, że usunięcie płodu w przypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby jest niezgodne z konstytucją. W całej Polsce trwają protesty wobec tego orzeczenia. W piątek wieczorem swój cichy protest przeprowadzili też mieszkańcy Piotrkowa.

 

- To nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko jego parodia, zasiadają tam dublerzy, a nie prawdziwi sędziowie - powiedziała nam jedna z protestujących w Rynku piotrkowianek. - Doszło do pogwałcenia praw kobiet. W ubiegłym roku bardzo pięknie obchodziliśmy 100-lecie praw kobiet, a w tym roku te prawa zostały zdeptane. Kobiety czują się zaszczute, zniszczone. Zmuszanie ich do rodzenia martwych płodów jest po prostu okrucieństwem i barbarzyństwem. Gratuluję pani Godek, która w ten sposób chciała zaistnieć, która robi karierę polityczną na ludzkim nieszczęściu. Postawimy znicze i znikniemy, nie będziemy robić awantur, nie będziemy krzyczeć. PiS kpi z nas, nienawidzi nas - nienawidzi kobiet. 

 

Choć ze względu na czerwoną strefę, w której z powodu epidemii znalazł się Piotrków, zgromadzenia są zabronione, piotrkowska policja nie zachowywała się wobec protestujących tak agresywnie jak funkcjonariusze podczas protestu w stolicy. Policjanci przypomnieli jedynie piotrkowianom, by zachowali odległości. 

 

- To jest tylko początek - mówiła młoda kobieta, która wzięła udział w piątkowym proteście. - Za chwilę zakażą nam robienia badań prenatalnych, które w dużym stopniu umożliwiały operowanie płodów jeszcze w łonie matki. To oznacza, że będą się rodziły kalekie dzieci, których nikt nie chce adoptować, których ojcowie zazwyczaj nie chcą wychowywać. Nie ukrywajmy, że w większości przypadków matka zostaje z takim dzieckiem sama. Co zapewnia państwo takiemu dziecku? Dwa pampersy dziennie w DPS-ie. My w Polsce troszczymy się tylko o płody. Nieważne są prawa kobiet, nieważne są prawa ludzi urodzonych. Najważniejsze są płody! To jest bulwersujące! 

 

Trybunał zajął się sprawą aborcji na wniosek posłów PiS. 22 października pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej orzekł, że przepisy umożliwiające usunięcie płodu w wypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z konstytucją. Teoretycznie wyrok teraz powinien stać się prawem. Jeśli więc jakiś lekarz zdecydowałby się na aborcję ze względu na uszkodzenie płodu, groziłoby mu do trzech lat pozbawienia wolności (cytujemy wp.pl). Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-1997 i sędzia w stanie spoczynku, ma poważne wątpliwości co do legalności wyroku. - To, co możemy o nim bez wątpienia powiedzieć, to że zwiększa chaos prawny. Patrząc na to, kto wydał ten wyrok nie powinniśmy mieć wątpliwości, że jest on pozbawiony podstawy konstytucyjnej. Prezes Przyłębska została wybrana przez prezydenta Dudę niezgodnie z Konstytucją. Orzekają w nim też tzw. dublerzy, którzy nie mają do tego prawa – mówi prawnik w wypowiedzi dla Wirtualnej Polski. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest nadrzędny wobec ustawy. Wraz z jego wydaniem wykonywanie aborcji ze względu na uszkodzenie płodu staje się w Polsce automatycznie nielegalne.


Zainteresował temat?

19

10


Komentarze (242)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a74 ~a74 (Gość)25.10.2020 11:14

zlot fanów AC/DC

85


wy ~wy (Gość)25.10.2020 11:11

Zapominacie że wnioskodawcą była też konfederacja i PSL. Co na to Kosiniak-Kamysz i Dariusz Klimczak!!!

120


Wola ~Wola (Gość)24.10.2020 18:40

Ziembe i Kowalczyka na takczke i z gnojem wywieźć

64


suweren ~suweren (Gość)25.10.2020 10:57

Szatan wyszedł na ulice i chce zniszczyć człowieka.

89


salamandra ~salamandra (Gość)25.10.2020 09:39

Kaczyński jest bardzo marnym politykiem , nie przewidział reakcji kobiet bo ich nie zna pod każdym względem
Po co on właściwie naruszył panujące od 27 lat status quo i na pewno przegrał

66


ja ~ja (Gość)24.10.2020 21:54

Kon - sty - tu - cja! Kon - sty - tu - cja! Kon - sty - tu - cja!

67


Iza1 ~Iza1 (Gość)24.10.2020 07:13

Ochrona zwierząt...ok zabijanie nienarodzonych dzieci ok...nie ogarniam.

159


das ~das (Gość)24.10.2020 06:51

spoko ale dlaczego nie było protestów jak w czwartek przegłosowali ustawę o bezkarności i przekupstwie personelu medycznego

202


gość_piotr ~gość_piotr (Gość)24.10.2020 00:47

Pingotowej nie widać, czyżby zaniemogła...

88


gość_jacqlin ~gość_jacqlin (Gość)25.10.2020 05:40

Dlaczego nie można u Was zobaczyć wszystkich komentarzy? Brak możliwości lajkowania. Dno ten portal

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat