ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kilka słów o oponach

Poniedziałek, 24 marca 2014
Każdy posiadacz auta wie, a w każdym razie powinien wiedzieć, jak ważnym elementem są odpowiednio dobrane opony. Stanowią tę część samochodu, która ma największy wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży, gdyż jako jedyna ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Wybierając odpowiednie opony, zapewniamy sobie zdrowie, zwiększamy komfort podróży, a także oszczędzamy.
Kilka słów o oponach

Jak to jest zrobione?

Opony powstają w wyniku zmieszania w wysokiej temperaturze, około 30 rodzajów gumy i środków chemicznych, a także pigmentów. Powstały w ten sposób półprodukt schładza się i tnie na pasy. Następnie dopasowuje się do nich stopkę, (czyli część opony stykającą się z felgą. Dzięki jej odpowiedniemu ukształtowaniu opona równo przylega do felgi, a w ponowach bezdętkowych, zachowana zostaje szczelność), osnowę (wiele warstw kordu, ułożonych pod różnymi kątami), a także paski ochraniające oponę przed ocieraniem o obręcz koła. Teraz przychodzi kolej na wulkanizację, czyli nadanie odpowiedniego bieżnika. Opony wulkanizuje się na gorąco, w specjalnych formach, przypominających gofrownicę. Bieżnik zapewnia ochronę czoła opony przed uszkodzeniem, a także zwiększa jej przyczepność do nawierzchni. Zadaniem rowków w bieżniku jest odprowadzenie wody oraz przeciwdziałanie poślizgom, a sama rzeźba bieżnika zależy od warunków, w których opona będzie pracować. Ostatnim elementem w procesie produkcji jest kontrola. Opony przechodzą kompleksową kontrolę zarówno manualną, jak i elektroniczną.

 

Zmiana sezonu, czas na zmianę opon

Co sezonowa wymiana opon jest niezmiernie ważna. Istnieją opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Pierwszy typ służy od wiosny do jesieni, kiedy temperatura nie powinna spadać poniżej 7 stopni. W niższej, opony tracą swoje właściwości. Opony letnie mają lepszą przyczepność do suchych nawierzchni, zapewniają odpowiednią sztywność i precyzję w kierowaniu oraz zapewniają bardziej komfortową jazdę. Osiągają duże przebiegi i zachowują wszystkie początkowe właściwości. Opony zimowe, dzięki odpowiedniemu tworzywu i bieżnikowi, lepiej trzymają się powierzchni. Mają większą liczbę nacięć i lameli, co skutkuje dobrą trakcją na śniegu. Stosuje się w nich mieszankę kilkudziesięciu rodzajów gumy, dlatego nie tracą one miękkości i elastyczności nawet w ujemnych temperaturach. Są oprócz tego wysoce odporne na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Ich największą wadą jest spora głośność. Opony całoroczne łączą w sobie cechy opon zarówno letnich, jak i zimowych. Osiągi mają dobre, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Są przeznaczone dla kierowców cechujących się spokojnym stylem jazdy, którzy dodatkowo nie przekraczają rocznie 6 tysięcy kilometrów.

 

Dla rozróżnienia – oznaczenia opon

Celem łatwej weryfikacji, w oponach stosuje się odpowiednie oznaczenia. Pierwszą liczbą jest w nich szerokość opony. Podawana ona jest w milimetrach. Następnie mamy profil opony. Obecnie standardowym profilem jest 70. Po nim występuje litera informująca o typie ułożenia osnowy. I tak: R cechuje oponę radialną, zaś D lub B – diagonalną. Później mamy liczbę, będącą średnicą felgi. Opony dętkowe oznaczane są dodatkowo jak TT (TUBE TYPE), zaś popularne obecnie bezdętkowe – TL (TUBE LESS)

 

Kupujemy opony!

Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Fulda, Dębica, Firestone, Dayton, Sava, Pirelli, Michelin, to tylko niektórzy producenci doskonałych opon. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdecydować się na konkretną markę – zasięgnijmy porady specjalisty albo poszukajmy w sieci. Na łamach portali Internetowych, oprócz bogatego wyboru opon, znajdziemy również szczegółowy opis każdej opony, wraz z przeznaczeniem. Bardzo pomocna okaże się również czytelna wyszukiwarka. Dzięki niej łatwo znajdziemy to, czego szukamy.

Liderem wśród portali oferujących opony jest, istniejące od 13 lat, Oponeo. W swojej ofercie posiada również bezpłatną wysyłkę, możliwość rezerwacji towaru oraz montaż opon po ich zakupieniu – w profesjonalnych serwisach partnerskich, znajdujących się na terenie całego kraju. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy czas i pieniądze, a przede wszystkim, gwarantujemy sobie bezpieczne użytkowanie naszego pojazdu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat