Kiedy złożyć wniosek o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego?

ePiotrkow Środa, 16 sierpnia 20177 11605
Od 1 października 2017 r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale tego roku skorzystać może dodatkowo 331 tys. osób w kraju. W woj. łódzkim do ZUS może dodatkowo wpłynąć ok. 23 tysięcy wniosków o emeryturę. ZUS wnioski zacznie przyjmować już 1 września.

Niezależnie od tego czy wniosek zostanie złożony we wrześniu czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego i tak zostanie przyznana dopiero od października.

 

- Nie ma też znaczenia czy wniosek wpłynie do ZUS na początku, w środku czy na koniec miesiąca września lub października – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego. - Emerytura od obniżonego wieku emerytalnego zostanie przyznana od października i będzie wypłacona za cały miesiąc, nawet jeśli wniosek zostanie złożony w ostatnim dniu października. Naturalnie konieczne jest spełnienie warunków do przyznania świadczenia, czyli skończony obniżony wiek emerytalny (dodajmy, że jeśli wnioskujący chce od razu pobierać emeryturę, musi także wcześniej rozwiązać umowę i dołączyć świadectwo pracy).

 

Mimo, że ZUS wnioski będzie przyjmował od września, to termin na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji zaczyna biec od chwili wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny, czyli od 1 października.

 

Bez problemu wnioski we wrześniu mogą składać głównie te osoby, które już mają osiągnięty obniżony wiek emerytalny. Ze składaniem wniosków w pierwszych dniach września powinny natomiast wstrzymać się osoby, które obniżony wiek emerytalny będą kończyły w październiku i później. - Powinny zważyć, kiedy złożyć wniosek, by zamiast emerytury nie dostać decyzji odmownej. Prawo do emerytury przysługuje po spełnieniu warunków, najważniejszym jest wiek, jeśli więc warunek wieku nie jest spełniony, nie ma prawa do świadczenia. Co prawda w sytuacji gdy jest to jedyny niespełniony warunek przyznania emerytury na dzień zgłoszenia wniosku, ZUS działając w interesie ubezpieczonego nie wydaje od razu decyzji odmownych, tylko oczekuje z jej wydaniem do dnia osiągnięcia wieku. Przyjmuje się jednak, że ta odległość czasowa między złożeniem wniosku a ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego nie może być dłuższa niż 30 dni. Zatem wniosek najwcześniej można złożyć na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego – dodaje M. Kiełczyńska.

 

Pamiętajmy, że jest kilka sposobów składania wniosków: osobisty – w sali obsługi klientów w ZUS, możemy wniosek przesłać pocztą, wniosek możemy też wysłać poprzez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, o ile mamy podpis elektroniczny i ustalony kapitał początkowy. Poprzez PUE ZUS można też umówić się z pracownikiem SOK, doradcą emerytalnym, na konkretny dzień i godzinę w ZUS.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marzena ~Marzena (Gość)23.02.2018 12:32

znalazłam jeszcze artykuł https://www.prawozus.pl/kiedy-zlozyc-wniosek-o-emeryture,561,material.html ale i tak przejde sie do zusu i dopytam bo za dużo ogolników wszędzie

00


Witek ~Witek (Gość)16.08.2017 09:53

Jaki obniżony wiek emerytalny został on przywrócony do tego co było i moim zdaniem powinno się obniżyć do 60 lat dla wszystkich gdyż panowie żyją krócej od kobiet to jawna dyskryminacja

117


gość ~gość (Gość)26.08.2017 19:52

Wreszcie przeczytałem mądry artykuł na temat terminu składania wniosków,który mówi jasno i logicznie,jak należy postąpić. Brawo A.Stańczyk.

50


Alinkka ~Alinkka (Gość)16.08.2017 18:22

Mam nadzieje ze zdechnie ta legalna zlodziejska instytucja,a odpowiedzialni zostana rozliczeni.

44


gość ~gość (Gość)16.08.2017 10:02

To jest skandal by mężczyźni pracowali dłużej.Mało tego że wykonują cięższe prace i całe życie wszystko na ich głowie to

816


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat