Kiedy rolnicy otrzymają odszkodowania za straty spowodowane przez suszę?

ePiotrkowRegion Sobota, 21 września 201910 3100
Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomią pomoc dla rolników poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty będą pochodzić z budżetu krajowego. Wnioski będzie można składać od 3 października 2019 roku.
Fot.: www.pixabay.pl

Pomoc będzie udzielana na każdy hektar dotkniętych np. suszą upraw rolnych, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 procent uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku.

 

Stawka pomocy będzie zróżnicowana i przewiduje się, że będzie wynosić:

 - 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy;
 - 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy;
 - 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej ;
 - 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy.


Wypłata pomocy będzie realizowana jako pomoc „wyłączeniowa" dla gospodarstw rolnych, w których straty w dochodach wyniosą powyżej 30 proc. średniej produkcji rolnej z trzech poprzednich lat lub trzech z pięciu lat po odjęciu wartości najwyższej i najniżej albo w formule pomocy de minimis, jeżeli straty w dochodach będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej produkcji rolnej danego gospodarstwa.

 

Kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. tym rolnikom, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.

Wnioski będą przyjmowane w biurach powiatowych ARiMR.

 

źródło: ARiMR.

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Damian ~Damian (Gość)24.09.2019 09:29

Dlatego warto ubezpieczać się na takie ewentualności i dochodzić swoich praw! Nie bez powodu istnieją takie firmy jak Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, które potrafią pomóc i dopłacić do szkody, po uprzednim upewnieniu się, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela została zaniżona. Musimy dbać o swoje produkty i o swoje plony, żeby nie liczyć na import żywności, która w trakcie podróży często się psuje...

10


gość ~gość (Gość)21.09.2019 14:53

W ogole nie powinni dostać żadnych odszkodowań !!!!! To jest zwykły biznes wiec zdarzają się takie rzeczy. Niby dlaczego jakaś inna firma która zainwestuje gdzieś pieniądze bądź ich produkt się nie sprzeda bo nie bedzie spełniał oczekiwań konsumentów nie dostanie wtedy odszkodowania? To są tacy sami ludzie i tez inwestują swoje pieniądze.

106


gość ~gość (Gość)23.09.2019 12:43

Przecież wszędzie były dożynki, więc plony były.

10


gość ~gość (Gość)22.09.2019 10:01

To jest przegięcie te odszkodowania..

15


gość ~gość (Gość)21.09.2019 15:04

Odszkodowanie ja tez chce od panstwa bo mi kontrachenci nie zaplacili

84


gość ~gość (Gość)21.09.2019 17:17

A kiedy ja otrzymam zapłatę za urlop 5 lat do tyłu?

73


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat