Kiedy otworzą urząd skarbowy?

ePiotrkow Czwartek, 07 maja 202012 4705
Z powodu epidemii w połowie marca zamknięto urzędy skarbowe. Co zatem z naszymi zeznaniami rocznymi? No i kiedy same urzędy ponownie zostaną otwarte?

Do zamknięcia doszło 13 marca. Początkowo planowano, że taki stan potrwa jedynie dwa tygodnie, ale rzeczywistość okazała się bardziej brutalna: dostęp do siedziby fiskusa nadal jest mocno utrudniony. Co nie oznacza jednak, że niemożliwy.

 

- Cały czas odbieramy korespondencję przesłaną w formie elektronicznej przez e-PUAP i e-mailowo – mówiła w radiowym Maglu Joanna Gniewaszewska-Durska, zastępca naczelnika piotrkowskiego US. -  Należy tylko pamiętać, aby podpisać przesłane podania i wnioski podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Obecnie umożliwiono utworzenie profilu zaufanego bez konieczności wizyty w urzędzie. Jeżeli ktoś nie posiada takiego podpisu, to powinien przesłać do nas dokument pocztą. Mamy też wystawioną urnę, do której można wrzucić dokument papierowy. Przypominam również, że nie udzielamy telefonicznie informacji dotyczących danych osobowych w tym informacji o przychodach za 2018 r. czy kwocie nadpłaty.


Teoretycznie minął już termin składania zeznań rocznych za rok 2019. Jednak w tzw. ustawie antykryzysowej wskazano, że każdy, kto złoży je do 31 maja i wpłaci podatek, nie podlega karze za opóźnienie. Na podstawie informacji przesłanych przez płatników system Twój e-PIT z dniem 30 kwietnia wygenerował zeznanie roczne dla wszystkich osób, które nie tego nie zrobiły. Zatem pracujący podatnicy są już rozliczeni. Jeśli z automatycznie sporządzonego zeznania wyniknie podatek do zapłaty, to podatnik zostanie poinformowany przez US o kwocie podatku do wpłaty. Na zapłatę podatku będzie miał siedem dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia.


Natomiast podatnicy, którzy muszą złożyć zeznanie - np. prowadzący działalność gospodarczą -  mogą zrobić to do końca maja i również w tym terminie powinni zapłacić podatek wynikający ze złożonego rozliczenia. Nie jest to zmiana terminu ustawowego do złożenia zeznania, a jedynie odstąpienie od ukarania.


Wciąż nie wiadomo, kiedy urzędy skarbowe zostaną otwarte.

 

- Coraz więcej urzędów otwiera się dla klientów zatem pewnie i nasze placówki już niedługo będą czynne. Musimy się na to odpowiednio przygotować i zapewnić bezpieczeństwo zarówno podatnikom, jak i pracownikom. Na pewno nie będzie to wyglądało tak jak przed ogłoszeniem stanu epidemicznego. Początkowo Urząd będzie czynny dwa dni w tygodniu przez kilka godzin i obsługa podatnika odbywać się będzie wyłącznie na Sali Obsługi. Pracujemy w miarę normalnie i staramy się jak najszybciej rozliczać składane zeznania roczne tak, aby podatnicy mogli otrzymać należne nadpłaty – powiedziała J. Gniewaszewska-Durska.

 

 

Od jutra (8 maja) urzędy skarbowe w Polsce będą czynne dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni nadal będzie obowiązywać obsługa zdalna. Du urzędów będzie się można wybrać w środy od 9.00 do 15.00 i w piątki od 9.00 do 13.00.

 


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Janek sprzedawca fir ~Janek sprzedawca fir (Gość)07.05.2020 08:30

Na zdjęciu Pan Rysio. Najjaśniejsza z gwiazd naszego US. Pan który pomógł setką ludzi jak nie tysiącom. Nie zdziwiłbym się gdyby kiedyś dostał nominacje do złotej wierzy trybunalskiej czy jak tam to sie nazywa? Mówię poważnie. Koleś odwala kawał dobrej roboty!

102


gość ~gość (Gość)07.05.2020 21:21

Pan Rysio najlepszy ! :)

30


A.piotrkowianka ~A.piotrkowianka (Gość)07.05.2020 19:31

To nie przypadek, że Twarzą US uczynili P. Rysia. Inne zdjęcie nie ociepliłoby tak wizerunku tejże. Empatii, serdeczności, uczynności i rozumienia kto tam jest dla kogo niech się inni uczą. Panie Rysiu! ZDROWIA i wszelkiej pomyślności! Oby dobro do Pana wracało.

20


gość ~gość (Gość)07.05.2020 18:28

Pan Rysio:) Najulubieńszy w skarbówce

40


termit ~termit (Gość)07.05.2020 09:48

Mam dopłacić do PIT, kasa zamknięta, nigdy nie dokonałem przelewu przez internet, i nie mam zamiaru tego zrobić, bo to nie gwarantuje bezpieczeństwa!? No i dlaczego mam tracić czas na wyszukiwaniu konta na jakie mam wpłacić dopłatę!? Kasa nieczynna to Skarbówka powinna mnie przysłać info, jak wpłacić podatek PIT!? Nie dość, że nic nie robią, to jeszcze podwyżek żądają!?

42


www ~www (Gość)07.05.2020 10:24

Niech zamkną na zawsze.

81


~PT ~~PT (Gość)07.05.2020 10:19

Błędne pity, brak możliwości zalogowania na epit w celu sprawdzenia, nie możność uzyskania informacji telefonicznej. Urząd skarbowy zamknięty do odwołania - może urzędnicy wytłumaczą jak rozwiązać problem?

52


gość ~gość (Gość)07.05.2020 08:59

oddaję już swój głos na pana Ryszarda faktycznie gwiazda w tym urzędzie który niestety nie jest ciekawą instytucją Panie Ryszardzie pozdrawiam dużo zdrowia

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat