Każdy wypalony papieros to 11 minut mniej życia. Palacze żyją nawet o 15 lat krócej

PAPKraj Środa, 27 listopada 201913 4025
Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut życia. Palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi - wynika z materiału, który powstał w ramach Forum Raka Płuca (FRP).
fot. pixabay

Forum Raka Płuca to inicjatywa Polskiej Grupy Raka Płuca, która stanowi odpowiedź na obecną sytuację polskich pacjentów. Jest platformą współpracy między środowiskiem medycznym a organizacjami pacjenckimi na rzecz poprawy losu osób chorych na ten nowotwór.

 

Jak wynika z zestawienia przedstawionego przez Forum około 9 mln Polaków pali nałogowo papierosy, a koszt leczenia chorób spowodowanych paleniem w ciągu najbliższych 20 lat może kosztować Polskę 200 mld zł. Natomiast na bierne wdychanie dymu papierosowego narażonych jest ponad 14 milionów Polaków, z czego około 2 tys. osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.

 

Eksperci podkreślają też, że jeden papieros to około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Zaś prezes Polskiej Grupy Raka Płuc prof. Dariusz Kowalski ostrzega, że tylko wywoływany paleniem rak płuca zabija ponad 20 tys. osób rocznie. Zachęca też do rzucania nałogu, bo nigdy nie jest na to za późno, tym bardziej, że w zamian można zyskać dodatkowe lata życia. Odnosi się też do angielskiej publikacji: "Jak donosi prestiżowe naukowe pismo +The New England Journal of Medicine+, osoby, które zrobiły to w wieku od 25 do 34 lat, od 35 do 44 lat lub od 45 do 54 lat, uzyskały odpowiednio 10, 9 i 6 +dodatkowych+ lat życia w porównaniu do tych, które dalej sięgały po papierosy".

 

Jak zaznaczają dalej eksperci układ immunologiczny potrzebuje pół roku, aby się zregenerować po zerwaniu z nałogiem. Po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Ryzyko zachorowania na raka płuca zmniejsza się stopniowo i po kilkunastu latach jest tylko nieznacznie większe niż u osób, które nigdy nie paliły.

 

Wyjaśniają też, że zachorowanie na nowotwór jest dla każdego człowieka „chwilą nauki”, ale niestety problem z rzucaniem palenia, pomimo wielu korzystnych skutków, mają również pacjenci po rozpoznaniu raka. Ostrzegają, że palenie tytoniu w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu znacząco pogarsza wyniki leczenia i jest niedocenianym problemem.

Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Jassem uzasadnia, że o ile szkodliwe skutki uzależnienia od papierosów są dobrze znane, to szkody wynikające z kontynuacji palenia po rozpoznaniu raka są często lekceważone. Ostrzega też, że dalsze palenie tytoniu przez chorych na nowotwory pogarsza ich wyniki i tolerancję leczenia oraz zwiększa ryzyko śmierci. "Palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia też innego nowotworu i podnosi koszty leczenia” – dodał.

 

Eksperci nie pozostali też złudzeń, że e-papierosy nie są wcale zdrowym zamiennikiem papierosów tradycyjnych. Wytłumaczyli, że są one niebezpieczne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę, która jest bardzo uzależniająca i negatywnie wpływa na prawidłowy rozwój mózgu młodych osób, który rozwija się do ok. 20 roku życia. Ponadto zawierają one inne szkodliwe substancje, a ich palenie podnosi ryzyko uzależnienia w przyszłości.

 

 

 

 

(Klaudia Torchała/PAP)


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.11.2019 18:44

Nie mogę pojąć,jak ludziom nie szkoda pieniedzy na to świństwo,rocznie wydają tyle,ile kosztuje fajny wyjazd wakacyjny,czy cokolwiek innego.Palacz okrada rodzinę,kupując codziennie paczkę fajek-za to by cos dzieciom kupil.Do tego caly smierdzi,fuj

20


gość ~gość (Gość)27.11.2019 15:56

Moja babcia w ciągu całego swojego życia nie zapaliła nawet jednego papierosa, a zmarła już kilka lat temu na chorobę płuc. Dziadek palił przez kilkanaście lat i nie ma żadnych oznak choroby układu oddechowego. Jak zatem wyniki badań przystają do rzeczywistości?

12


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)27.11.2019 22:52

Ale po co ten udawany lament? Po co ta hipokryzja? Przecież palacz to dla państwa obywatel idealny. Nie dość, że dzięki ukrytym w cenie papierosów podatkom odprowadza do budżetu więcej niż niepalący o tych samych dochodach, to jeszcze umiera wcześniej zwalniając ZUS z wypłaty zobowiązań emerytalnych.
Pamiętaj obywatelu: paląc rujnujesz swoje zdrowie, ale nie paląc rujnujesz kraj!
Nałogowi palacze powinni być odznaczani medalami przez ZUS i skarbówkę.

Cytuję:
a koszt leczenia chorób spowodowanych paleniem w ciągu najbliższych 20 lat może kosztować Polskę 200 mld zł


I to jest jeden z wielu argumentów za LIKWIDACJĄ publicznej służby zdrowia z PRZYMUSOWYMI składkami! Człowiek, który MUSI płacić ten zdrowotny "abonament" jest mniej skłonny do dbania o własne zdrowie, bo zakłada (poniekąd zupełnie słusznie), że ewentualne leczenie mu się zwyczajnie należy.

00


gość ~gość (Gość)27.11.2019 11:46

Ja nie muszę palić wiem że jak bym chciał to bym rzucił

03


gość ~gość (Gość)27.11.2019 08:13

A durna młodzież pali ile wlezie a potem będzie płacz bo np niepłodni...

51


merlin monroł ~merlin monroł (Gość)27.11.2019 11:38

ale jak to?! kobieta z petem nie jest sexy? szczuplutka, pożyczy ognia, albo sama da zapalić, łatwiej ją poderwać

04


gość ~gość (Gość)27.11.2019 10:03

Już wole umrzeć od fajek niż od raka.

15


gość ~gość (Gość)27.11.2019 09:27

Jeżeli ktokolwiek myśli że może przekonać palacza do tego żeby nie palił, to się nie uda. Póki człowiek sam nie zrozumie, nie zbrzydnie mu , albo nie będzie miał dość to sam nie rzuci

60


dsa ~dsa (Gość)27.11.2019 09:13

życie to i tak loteria,można nie pić nie palić a i tak zginać w wypadku wiec whats the point??

53


gość ~gość (Gość)27.11.2019 09:02

Mój dziadek gdyby kiedyś nie umarł to by jeszcze długo żył

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat