Kanonizacja JPII? Oczywiście, że jedziemy!

Tydzień Trybunalski Niedziela, 13 października 201317 5354
Za kilka miesięcy Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Dla katolików na całym świecie będzie to wyjątkowe wydarzenie. 27 kwietnia w Watykanie nie zabraknie również mieszkańców naszego miasta. Już dziś piotrkowscy księża i parafianie przygotowują się do wyjazdu. - W Rzymie ponoć nie ma już wolnych noclegów w tym terminie - mówi ksiądz dziekan Andrzej Chycki.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - taką informację ogłosił papież Franciszek w poniedziałek (30 września) w Watykanie. Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że przychyli się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej  wiosną, a nie zimą, jak początkowo planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się do Watykanu.

Przypomnijmy, Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym w 2011 roku. Wówczas podczas beatyfikacji w Watykanie nie zabrakło piotrkowian. Po niespełna dwóch latach papież Polak zostanie kanonizowany i to w rekordowo krótkim czasie, bo dziewięć lat po śmierci. Podczas kanonizacji nie może oczywiście zabraknąć wiernych z Piotrkowa.
Już dziś biura podróży przedstawiają różnorodną ofertę wyjazdów na kanonizację. 5 dni, 1200 zł od osoby, w programie m.in. udział w uroczystościach kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II według programu ustalonego przez Stolicę Apostolską, zwiedzanie Rzymu i Padwy. Są też oferty 8-dniowe za 1790 zł od osoby. W programie zwiedzane Wenecji, Rzymu, Watykanu, Monte Cassino, Loreto, Padwy, Asyżu, Tarvisio. Wyjazdy z Warszawy, Częstochowy, Katowic i z Piotrkowa Trybunalskiego.
- Oczywiście, że jedziemy - mówi ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie. To wierni pierwsi przychodzili do księdza z pytaniem, czy będzie taki wyjazd. Zapisów jeszcze nie uruchomiono, a informacja na ten temat ma się pojawić ok. stycznia-lutego na stronie internetowej kościoła. - Wyjazd prawdopodobnie zostanie zorganizowany w formule 48-godzinnej. Pojedziemy na samą kanonizację, zaraz po uroczystościach wrócimy, nocleg w drodze - mówi ksiądz Ireneusz, który wyjazd na kanonizację organizuje wspólnie z księdzem Tomaszem Estkowskim z piotrkowskiej Fary.

Z kolei w parafii błogosławionego Jana Pawła II przy ul. Modrzewskiego w Piotrkowie zostanie zorganizowana uroczysta msza święta w łączności z Rzymem. - Jeśli się uda, to uroczystości w Watykanie będą transmitowane na telebimie przed piotrkowską kaplicą dla tych, którzy z nami nie pojadą - mówi ksiądz Tomasz Bartczak, proboszcz. - Co do samego wyjazdu? Będzie krótki, w konkretnym celu po to, aby zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty.
Ksiądz Tomasz namierzył już potencjalne biuro podróży, które zorganizuje wyjazd dla parafian. - Myślę, że pojedziemy jednym autokarem, chociaż zobaczymy, bo może będzie więcej chętnych – dodaje. Więcej konkretów już wkrótce pojawi się na stronie internetowej parafii oraz na fan page'u na Facebooku.

Wiernych w kościele Jana Pawła II przybywa. Przybywa też tych, którzy polubili stronę parafii na Facebooku, już teraz jest ich 230, co z pewnością nie dziwi tych, którzy mieli okazję poznać proboszcza najmłodszej w mieście parafii. - To trudny czas dla Kościoła i dla człowieka. Po to istniejemy, żeby dawać nadzieję, żeby ludziom żyło się jednak łatwiej - mówi.
Piotrkowska parafia Jana Pawła II jest jedną z pierwszych w Polsce noszących imię papieża Polaka. Kaplica przy Modrzewskiego przyjechała do Piotrkowa w 2011 roku, 29 kwietnia została poświęcona. Od kilku tygodni trwa budowa kościoła nowej parafii. 4 maja 2013 roku, czyli tydzień po kanonizacji, w parafii zorganizowane zostanie uroczyste dziękczynienie z udziałem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. Tego dnia poświęcone zostaną fundamenty kościoła.
W mieście nie tylko parafia przypomina nam o Janie Pawle II. Mamy przecież park, który od lat nosi jego imię, mamy też pomnik, gdzie wierni gromadzą się w kolejne rocznice śmierci papieża. Mamy też relikwie. W 2012 roku ampułkę z krwią papieża przekazał parafii kardynał Stanisław Dziwisz. Wcześniej ampułki z krwią ojca świętego trafiły też do klasztoru Bernardynów.

Póki co żadna ulica, aleja czy plac w Piotrkowie nie nosi imienia Jana Pawła. To ma jednak szansę się zmienić, bowiem w prowadzonym przez Referat Geodezji Kartografii i Katastru Urzędu Miasta rejestrze proponowanych nazw ulic i placów jest umieszczona nazwa „Aleja Jana Pawła II” dla obwodnicy N-S. Propozycja zgłoszona została przez Komitet Prawa i Sprawiedliwości dla Miasta i Powiatu Piotrków Trybunalski już w 2005 roku. Może okazją, by nazwę wreszcie wykorzystać będzie właśnie kanonizacja.

Wydaje się, że szczególnie papieskim jest Bełchatów. W październiku 2012 roku jego patronem został Jan Paweł II – honorowy obywatel tego miasta. Dekret w tej sprawie podpisał Benedykt XVI. Również w październiku w Bełchatowie stanął kolejny pomnik Jana Pawła II. Popiersie papieża Polaka stanęło na terenie skweru w pobliżu parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, a sam skwer nosił imię błogosławionego Jana Pawła II. Nie zapominajmy, że to samo imię nosi również bełchatowski szpital wojewódzki.

Aleksandra Stańczyk


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

avocado ~avocado (Gość)13.10.2013 20:31

Ireneusz Bochyński - ksiądz i rektor świątyni, prezes przykościelnego stowarzyszenia, animator kultury, mecenas sztuki, menedżer estrady, restaurator (zabytków), przewodniczący komisji przetargowych, pilot wycieczek, hostelarz, piwowar i Bóg wie, kto jeszcze - ale żeby peowiec?! Koniec świata!
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/serwisy/8024/2028630,bez-sciemniania-kon-by-sie-usmial-czyli-tydzien-minal,id,t.html

00


Ile .... ~Ile .... (Gość)13.10.2013 19:21

To imię nosi 25697 /w przybliżeniu/ obiektów -szkoły ,szpitale ,przedszkola itd. Pomników nie wiadomo ile ....Kościołów już trochę...Jaka jest ilość księży podejrzanych o...p nie wie tego nikt....

00


Pączek ~Pączek (Gość)13.10.2013 16:11

Cyrk

00


janusz ~janusz (Gość)13.10.2013 12:46

chetnie bym pojechal :) wielkie przezycie :) a jestem mloda osoba a nie zadnym moherem jak to mowi ktos tam nizej...

00


sykstus4 ~sykstus4 (Gość)13.10.2013 11:41

A jedźta

00


hucuł ~hucuł (Gość)13.10.2013 11:06

Wszystkie mohery i styropiany pojadą,będzie troche luźniej w mieście.

00


gość2 ~gość2 (Gość)13.10.2013 10:45

co jest za twór "JP2"??? Może odrobinę szacunku szanowny epiotrkowie...

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat