Kampania wyborcza jest, czy jej nie ma?

Tydzień Trybunalski Środa, 14 października 201549 6456
Nudna, mdła, nijaka, drętwa, beznadziejna – tak oceniają dziś mieszkańcy regionu, politycy, a także politolodzy kampanię wyborczą w Piotrkowie i okolicach.

Ładuję galerię...

Cztery lata temu na trzy tygodnie przed głosowaniem były billboardy, eventy, spotkania, reklamy w mediach w dużo większej skali. Kandydaci ścigali się, który lepiej dotrze do wyborców. Dziś czegoś brakuje? Pieniędzy, chęci i zaangażowania a może wszystkiego naraz.


W Piotrkowie pojawiło się parę billboardów i tablic w większości kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Co jeszcze? Poseł SLD Artur Ostrowski bryluje na słupach ogłoszeniowych, Andrzej Czapla z PO rozpoczął kampanię radiową. Większość kandydatów stawia jednak na uczestnictwo w imprezach takich jak dożynki, inauguracje roku akademickiego, otwarcia różnych obiektów, wydarzeń sportowych.


Dlaczego kandydaci nie walczą tak zaciekle o mandaty? Być może uważają, że wszystko jest jasne i w okręgu piotrkowskim na 9 mandatów 6 zgarnie PiS, po jednym PO, PSL i Lewica (lub Kukiz). Zapytaliśmy politologa. - Po pierwsze z braku pieniędzy, bo wszystkie ugrupowania wykosztowały się w kampanii prezydenckiej. Bardzo droga była relatywnie kampania PO, a przyniosło to marne efekty,  więc partia oszczędza. Podobnie jest z PiS-em. Po drugie wiodące partie postawiły na przekaz ogólnopolski. Po trzecie do tego dostosowały się małe i nowe ugrupowania takie jak Kukiz. Po czwarte ci, którzy mają realne szanse na mandaty prowadzą aktywną politykę. Poza tym wydaje mi się, że większość czeka, analizując sondaże i uderzenie nastąpi na 2 tygodnie przed wyborami. Będzie to kampania krótka, bardzo intensywna i jak można domniemywać bardzo brutalna – podkreśla prof. Arkadiusz Adamczyk z piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Poza tym zdaniem prof. Adamczyka kandydaci nie mają żadnego realnego pomysłu na kampanię.


W okręgu piotrkowskim na posłów kandydują 134 osoby. Do wzięcia jest 9 mandatów. Z kolei o dwa miejsca do Senatu powalczy 9 osób.
Okręg nr 10 obejmuje: Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski. Zarejestrowanych zostało 7 komitetów wyborczych: Nowoczesna Ryszarda Petru, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Korwin, Kukiz ’15, Platforma Obywatelska, Partia Razem, Zjednoczona Lewica.
Na listach możemy znaleźć wielu znanych polityków, ale również osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się spróbować swoich sił w wyborach.

Sejm
Liderem Nowoczesnej jest tomaszowska dziennikarka Agnieszka Łuczak. 4. miejsce otrzymał piotrkowski przedsiębiorca Tomasz Zajączkowski. 6. jest piotrkowianka Agnieszka Alksnin. 14. pozycja przypadła Annie Listwoń z Niechcic, a 16. Marcie Kraszkiewicz z Rozprzy.

W PSL-u - jak już wielokrotnie podawaliśmy - liście przewodzi Dariusz Klimczak, wicemarszałek Zarządu Województwa Łódzkiego. Na 7. miejscu znalazł się Alojzy Włodarczyk, wójt gm. Gorzkowice, a tuż za nim Anna Król-Pośpieszny z Czarnocina. 15. pozycja przypadła Leszkowi Stachowiakowi z Żarnowicy Dużej, a ostatnia (18) Paulinie Dziadczyk, przewodniczącej Rady Powiatu Piotrkowskiego.
Po zamieszaniu z „jedynką” KWW Kukiz ’15 wreszcie zarejestrował swoje listy. Liderem jest tomaszowianin Rafał Wójcikowski. Poza tym mamy też kilku przedstawicieli Piotrkowa i okolic. Na 7. pozycji znalazł się piotrkowianin Piotr Radziszewski, 12. jest Joanna Miśkiewicz, a zaraz za nią Elżbieta Pietrzak (obie z Piotrkowa). 16. lokatę ma mieszkanka Włodzimierzowa Paulina Łaska, a ostatni jest Zbigniew Włodarczyk, dyr. SP 8 w Piotrkowie.
Prawo i Sprawiedliwość liczy na 5 mandatów. Lista jest mocna. Przewodzi jest oczywiście Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS. Druga lokata dla Anny Milczanowskiej, prezydent Radomska. Na 9. miejscu możemy znaleźć piotrkowianina Grzegorza Lorka, b. kandydata na prezydenta miasta. 11. lokata dla Anny Pietraszko z Jarost. I to tyle, jeśli chodzi o reprezentantów Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Związany z regionem jest jeszcze mieszkaniec Łomianek, Bartłomiej Misiewicz, szef struktur powiatowych (4. miejsce).
Niespodzianka na liście Platformy Obywatelskiej. Od 2001 roku zawsze liderką była posłanka Elżbieta Radziszewska. Teraz jednak znalazła się z drugiej pozycji, tuż za inną przedstawicielką PO w parlamencie Dorotą Rutkowską. Piotrków ma jednak silną reprezentację. Poza wicemarszałek Sejmu są tam również: Andrzej Czapla (wiceprezes WFOŚiGW - 6. lokata), Jacek Sokalski (dyr. ŁDK - 7. miejsce) i Konrad Czyżyński (wicekurator oświaty w Łodzi - 13. pozycja). Co ciekawe cała czwórka pracuje poza Piotrkowem.
Komitet Wyborczy Partia Razem - najmniej znany komitet. Twierdzą, że są prawdziwą lewicą. Kogo zatem możemy znaleźć na ich liście? Liderką jest Wioletta Krysiak ze Wsi Bolimowskiej. Na 3. pozycji możemy znaleźć Agatę Grochulską-Bucewkę, handlowca z Piotrkowa. 5. lokata dla innej piotrkowianki Natalia Wałkuska.
KORWIN. Dużo „spadochroniarzy” na liście. Liderem jest mieszkaniec Pabianic Lech Kędzierski. Na 5. pozycji pierwszy piotrkowianin Dawid Kasprzyca. 9. jest Mateusz Kurczyna, syn Krzysztofa Kurczyny, kandydata na prezydenta Piotrkowa w 2014 roku.
Wreszcie Zjednoczona Lewica. Tu zdecydowanie dominuje Piotrków. Pierwsze trzy miejsca zajmują bowiem mieszkańcy naszego grodu. Liderem jest poseł Artur Ostrowski (SLD), tuż za nim inny parlamentarzysta Marek Domaracki (SLD, wcześniej Ruch Palikota), a 3. pozycja przypadła Barbarze Pirek, nauczycielce z Piotrkowa. Poza tym na 12. miejscu znajdziemy b. burmistrza Sulejowa Stanisława Baryłę.
Wśród 134 kandydatów znajdziemy 74 mężczyzn i 60 kobiet. Średni wiek kandydatów - 43 lata.

Senat
W okręgu nr 28 obejmującym Piotrków Trybunalski oraz powiaty radomszczański, bełchatowski i piotrkowski jest 5 kandydatów. Wśród nich poznamy nazwisko jednego senatora. Największą niespodzianką jest Adam Macierewicz, krewny posła Antoniego, którego popiera... Platforma Obywatelska. PiS tradycyjnie wystawia Wiesława Dobkowskiego z Bełchatowa, a PSL Marka Mazura, przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego. Poza tym kandydują: Jarosław Brózda (Kukiz’15) i Janusz Budziński (ZL).
W okręgu nr 29 (Skierniewice, powiaty: opoczyński, rawski, tomaszowski, skierniewicki) kandydują: Rafał Ambrozik (PiS), Iwona Gawron (PSL), Barbara Klatka (PO) i Janusz Wojciechowski (niezależny). Ten ostatni kandydat też może sporo namieszać, gdyż wyborcy PiS mogą go pomylić z eurodeputowanym Prawa i Sprawiedliwości.
W obu okręgach na dziewięciu kandydatów są dwie kobiety, a średni wiek wynosi ponad 50 lat.


(a.wolski@strefa.fm)


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tw123 tw123ranga14.10.2015 20:49

Kampania wyborcza to ważna rzecz, element demokracji. Ludzie mają święte prawo zapoznać się z tym co mają do zaoferowania politycy niezależnie czy ktoś się z tym zgodzi czy nie. Nie należy wchodzić sobie w drogę i niszczyć materiałów wyborczych bo jest to przestępstwem. Jeśli politycy lubią się spierać jest od tego debata - logiczna i kulturalna wersja prowadzenia kampanii która pozwala odnaleźć osobę która będzie nas godnie reprezentować.
Przemyślawszy sytuację w okręgu nr 10 widzę, że sytuacja jest kiepska. Wstydzę się kilku kandydatów - Pani Radziszewskiej, która notorycznie prowadzi wewnętrzną wojnę w swoim ugrupowaniu, Pana Macierewicza, który jest przewodnikiem sekty smoleńskiej i Pana Klimaczaka, który obsadzał żonę na państwowych stanowiskach. Wstyd mi za kandydatów z PO, którzy zrywają i zaklejają plakaty innych i obniżają jakość dialogu publicznego. Kukizowcy i Korwiniści nie powinni agitować dzieci przed szkołami co także ma miejsce. W naszym mieście brakuje merytorycznej i spokojnej kampanii.
Ludźmi za których mi nie wstyd to Poseł Artur Ostrowski i Marek Domaracki. Są oni aktywni w rankingach sejmowych i z tego co sam widziałem często wychodzą do ludzi pytając się co trzeba zmienić. Prowadzą profile na portalach, własne strony internetowe i kanały na You Tube. Dzięki takim innowacjom można sledzić na bieżąco co realizują i kontrolować ich. To się ceni.
Nie można ulegać populizmowi i trzeba kierować się zdroworozsądkowym myśleniem biorąc udział w wyborach. Nie chcę po 25.10 obudzić się w Polsce rządzonej przez prawicowych radykałów lub obecną sitwę.

70


tutaj tutajranga16.10.2015 07:46

Jest kampania wyborcza. Dowód:

21


primo ~primo (Gość)15.10.2015 22:44

Najważniejsze to w tych wyborach pożegnać SLD i tą całą lewicę

30


tw123 tw123ranga15.10.2015 20:25

Panie ochroniarz, odpowiadam. Nie wiem jak wielka jest krótkowzroczność niektórych ludzi. Czy w Polsce nie można po prostu kogoś lubić i kibicować mu w wyborach? Dziwi mnie Pana pesymizm, bo w przeciwieństwie do Pana wierzę, że dzięki temu, że ludzie poprą lewicę coś w końcu zmieni się w kraju. Piszę moje elaboraty nie bo ktoś mi płaci ale z własnej woli, bo lubię angażować się w życie publiczne i wierzę, że mój wkład wniesie coś lepszego dla naszego miasta. Moim osobistym zdaniem nie ważne z kim się układa polityk bo przede wszystkim musi pamiętać o tym jaki obowiązek ma wobec wyborców. Rządy lewicy były dla Polski czasem rozwoju, bo to w czasach rządów SLD weszliśmy do NATO zapewniając sobie bezpieczeństwo i UE zapewniając integrację międzynarodową i lepszy rozwój gospodarczy. Mam logiczne podstawy aby ich popierać bo mają dobry program a nie stek populistycznych bzdur jak reszta.

21


wwww ~wwww (Gość)14.10.2015 19:30

Głosujcie na kogo chcecie, nawet na Macierewicza, bylebyście tylko nie oddali swojego głosu na PO i PSL. szanujmy się rodacy.

83


tomcio20 ~tomcio20 (Gość)14.10.2015 20:02

A ja w niedziele byłem na bazarze przy Dmowskiego i widziałem jak pan Ostrowski i Domaracki prowadzili swoją kampanie i rozmawiali ze swoimi wyborcami

51


ochroniarz ~ochroniarz (Gość)15.10.2015 07:00

Jak czytam wypowiedzi tw123 to mi się przepraszam słabo robi z tej obłudy. Rozumiem ze jest się zapewne zatrudnionym przez partię być może w sztabie wyborczym poselskim albo na innej posadzie państwowej lub samorządowej. Dlatego tak się agituje na rzecz tej partii, żeby roboty nie stracić. Ale dyskredytowanie czy też pseuodoanaliza okręgu i innych kandydatów z innych partii w imię demokracji nie godzi. Pana Macierewicza, panią Radziszewskiej i pana Klimczaka atakuje szanowny tw123 bez pardonu , zarzucając różne rzeczy. Gdybym był złośliwy i w Pana/Pani tonie wypowiadał się to mógłbym też tak odnośnie tej Pana/Pani ukochanej partii: "Co to za lewica co idzie na koalicyjną służbę do prawicy. Patrz nasze kochana rada miasta - koalicja SLD z prawicą razem. Czyli analogicznie do PiS na poziomie kraju też mogą pójść jak ich PIS zechce i będzie im brakować (w co wątpię bo samodzielnie zapewne będzie rządzić ). Bo liczyć się będzie dla nich zapewne jakaś obsada stanowisk , żeby znów działacze lewicy mogli siedzieć na państwowych stanowiskach i robić np. na forach kampanię . I koło się zamyka ."
Ale tego nie zrobię:) bo szanuję wszystkich wyborców innej partii Panie/ Pani tw123.

21


tak ~tak (Gość)15.10.2015 09:32

Teraz wyjaśnię dlaczego na liście "Kukiz 15" nie pasuje mi Zbigniew Włodarczyk jako kandydat na posła. Paweł Kukiz "walczy" o Polskę dla wszystkich Polaków a Zbigniew Włodarczyk dyrektor Szkoły oraz były lub obecny członek Rad Nadzorczych Miasta Piotrkowa Tryb. pewnie o kasę dla siebie. Oby było inaczej.

100


ktosik ~ktosik (Gość)15.10.2015 09:27

Najbardziej śmieszy mnie Włodarczyk. Chce walczyć z systemem a w systemie umoczony jest po same uszy .OBŁUDA KŁAMSTWO !!!!!!!!!!! facet daj sobie na wstrzymanie :)

120


tak ~tak (Gość)14.10.2015 21:41

Nie pasuje mi Zbigniew Włodarczyk jako kandydat na posła na liście "Kukiz 15".

150


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat