Kamieńsk: wzorowa segregacja

Strefa FM Środa, 24 czerwca 20153
Jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w kraju, znajdujący się w Ruszczynie, w gminie Kamieńsk został rozbudowany o nowe instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Inwestycję zrealizowała spółka Amest.
Kamieńsk: wzorowa segregacja

W środę dokonano oficjalnego otwarcia obiektu.

 - Wydajność tej instalacji wynosi 75 tysięcy ton rocznie, a docelowo, po rozbudowie, zamierzamy przetwarzać do 120 tysięcy ton rocznie. Będziemy tutaj rozdzielać zmieszane odpady komunalne, które będą do nas trafiały, na dwie podstawowe grupy, czyli takie, zawierające w sobie surowiec nadający się do przetworzenia oraz odpady biodegradowalne - informuje Michał Dzioba, dyrektor generalny spółki Amest.

Odpady biodegradowalne trafią do kompostowni, a potem na wysypisko, z kolei odpady wtórne będą przetwarzane, przede wszystkim na paliwo alternatywne. Będą tam trafiały śmieci z terenu całej gminy, dlatego burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski, cieszy się, że to właśnie w Ruszczynie powstał tak nowoczesny zakład.

 - W tej chwili bez takich nowoczesnych instalacji, składowiska odpadów właściwie nie mogą funkcjonować. Dla gminy oznacza to też podatki i nowe miejsca pracy - podsumowuje Bogdan Pawlowski.

Inwestycja kosztowała 41 milionów złotych, 75% tej kwoty pochodzi z pożyczki z NFOŚiGW.
30 czerwca podczas sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni mają podjąć stosowną uchwałę umożliwiającą zakładowi funkcjonowanie jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów, jeśli się to uda jeszcze w sierpniu instalacja ma zostać uruchomiona.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

J123 ~J123 (Gość)26.06.2015 22:44

MBP - da kiepską jakość materiału biodegradowalnego, z metalami ciężkimi i niebezpiecznymi, drobnica mineralna, kiepski materiał na kompost (nie nadaje się do celów ogrodniczych). Z kolei normy unijne mówia, że nacisk należy położyć na recykling (50% masy w 2020r) a dopiero resztę można spalić. I co zrobi gmina z tym monstrum MBP?

00


Ekspert ~Ekspert (Gość)24.06.2015 16:14

Smród przeogromny.

12


gość21 ~gość21 (Gość)24.06.2015 14:48

Jak zwykle naszym kosztem wszystko robią

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat