Kamery na mundurach strażników miejskich?

Tydzień Trybunalski Środa, 04 września 201915 2595
Kamery na mundurach to poprawa bezpieczeństwa i transparentność działań strażników. Nagrywanie interwencji funkcjonariuszy powoduje ograniczenie agresji ze strony osób, wobec których podejmowane są działania. Spada również liczba skarg na nieprawidłowe przeprowadzenie interwencji lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy. Nagranie z kamery osobistej jest również materiałem dowodowym - wylicza – na portalsamorzadowy.pl - Piotr Saternus, prezes zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych. Czy jest szansa, że w nowy sprzęt wyposażeni zostaną strażnicy miejscy z Piotrkowa?

- Zgromadzone w czasie służby dowody są bardzo ważne w sądzie, ponieważ często zawierają wyraźny wizerunek oskarżonego i przyczyniają się do poprawnej identyfikacji – czytamy na portalsamorzadowy.pl. - Kamery umieszczane na mundurach mają m.in. szerokokątny obiektyw, wysoką jakość nagrania, możliwość rejestrowania obrazu w nocy. Zgodnie z obowiązującymi straż miejską przepisami zarejestrowany obraz jest przechowywany co najmniej 20 dni od daty nagrania. Po upływie maksymalnie 60 dni ma być niszczony. Samorządy coraz chętniej decydują się na zakup kamer osobistych dla funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych. Koszt jednego takiego urządzenia, które montowane jest na mundurze, to od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Inwestycja się opłaca, bo nie tylko pomaga strażnikom w codziennej służbie, ale też przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

 

Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o strażach miejskich i gminnych formacje te posiadają możliwość obserwowania i rejestracji obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w celu:

1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstw lub wykroczeń,

2) przeciwdziałania przypadkom popełniania przestępstw lub wykroczeń,

3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.

 

W ostatnich miesiącach wiele jednostek straży testuje lub testowało kamery osobiste (tzw. nasobne). Jak podkreśla Piotr Saternus, prezes zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych, nagrywanie interwencji powoduje ograniczenie agresji ze strony osób wobec których są podejmowane działania strażników.

Dzięki kamerkom spada liczba skarg na nieprawidłowe przeprowadzenie interwencji lub przekroczenie uprawnień przez strażników. Nagranie jest również dobrym materiałem dowodowym podczas czynności wyjaśniających w sprawach wykroczeń.

 

Strażnik wyposażony w kamerę włącza ją w momencie podjęcia interwencji wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa.

Obowiązujące obecnie przepisy nie zezwalają na nagrywanie dźwięku przez straże gminne i miejskie. Takie stanowisko stanęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2012 r. Wskazało, że w przeciwieństwie do ustawy o policji straże gminne i miejskie nie mają w swoich przepisach zapisu o nagrywaniu obrazu i dźwięku.

 

Straż Miejska w Piotrkowie póki co nie planuje zakupu takiego sprzętu. Nasi funkcjonariusze posiadają inne urządzenia do rejestracji obrazu i dźwięku. - Więc nie ma potrzeby ich mnożenia – mówi Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim. - Działa tu trochę lobby sprzedawców, natomiast nie do końca sprawdzona jest kwestia praktyczności urządzeń w codziennym użytkowaniu, serwisowaniu, archiwizowaniu nagrań, itp. Ponadto u nas nie zachodzą jakoś okoliczności podawane przez prezesa zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych, uzasadniające pilny zakup tych - póki co - gadżetów. Ale sprawa jest otwarta. Każda jednostka straży gminnej czy miejskiej podejmuje własne decyzje co do organizacji i form pracy czy wyposażenia.

 

 

 

(źródło: portalsamorzadowy.pl)


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

JA ~JA (Gość)05.09.2019 07:27

od wczoraj straz miejska "robi" za parkingowych pod szkola podstawowa nr 3 na wysokiej, brawo WY:)

32


hue ~hue (Gość)04.09.2019 07:54

Straż Miejska może "spać spokojnie". W razie konieczności mieszkańcy staną na wysokości zadania i nagrają pracę funkcjonariusza na służbie. Wartością dodaną będzie publikacja nagrania na YT. Dobranoc.Miłych snów.

160


gość gośćranga04.09.2019 21:15

No to moze w koncu zobaczymy nasze sluzby w pracy .Bo ja juz sie zastanawialam czy ci nasi obroncy prawa istnieja.Ciezko ich dostrzec w tak wielkim miescie.

61


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)04.09.2019 14:50

Są kamerki ? ? to Strażaki wyruszą na patrole ............ zostawcie te wspaniałe samochody bo tylko spacer pozwoli mieszkańcom, spotkać Was i podziwiać wasze działania podczas kamerowania .......... brawo już się rozglądam ....

81


gość ~gość (Gość)04.09.2019 13:02

A na czapeczce bateria solarna żeby było zasilanie

61


a.b....z ~a.b....z (Gość)04.09.2019 12:03

Zlikwidować i nie będzie nic- straży miejskiej, służby zdrowia, policji, mediateki, pomocy społecznej,oświaty, zostaną idee i dobrobyt , Był już Pan z takimi pomysłami w gustownym "cwetrze":) Całkowicie zgadzam się z tym by nie likwidować tylko USPRAWNIĆ- Panowie ze Straży Miejskiej mają przechlapaną robotę a pieniądze żadne. W dodatku zbliża się sezon zimowy i dopiero się zacznie dla nich... jazda bez trzymanki:(

46


okok ~okok (Gość)04.09.2019 11:10

Po co likwidować Straż Miejską, jeżeli taka instytucja nie spełnia oczekiwań społecznych, wystarczy odświeżyć jej kierownictwo,
które mało ambitnie działając, zasiedziało się i cichutko od długich lat bierze niemałe pensyjki za nic, a zwykli straznicy za głodowe pensje wykonują brudną robotę.

103


gość ~gość (Gość)04.09.2019 10:56

Zlikwidować. Taksi podworzenia pijaków do domu poco nam taka straż miejska

74


gość ~gość (Gość)04.09.2019 10:32

A po co nam tam cała straż miejska???

104


gość ~gość (Gość)04.09.2019 08:46

Kamerki dać policji. Straż miejska do likwidacji!

135


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat