ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kamery bezprzewodowe w systemie monitoringu – zalety i wady

Wtorek, 27 października 2020 1368
Nowoczesne systemy monitoringu skutecznie obserwują dany obszar, przez co podnoszą bezpieczeństwo w obiekcie. Jednocześnie coraz częściej wykorzystują do tego kamery bezprzewodowe, które mają wiele zalet. Nie są jednak pozbawiona wad, dlatego w tym tekście sprawiedliwie wymieniamy te najważniejsze.

Wśród systemów bezpieczeństwa monitoring odgrywa coraz większą rolę. Kamery instalujemy już nie tylko w przestrzeniach publicznych czy biurowcach, ale także w domach prywatnych. Najbardziej nowoczesne systemy monitoringu wykorzystują kamery bezprzewodowe. To dobrze czy źle? Na pewno urządzenia tego typu mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

 

Kamery bezprzewodowe – zalety

 

Jak działają kamery bezprzewodowe? Od kamer przewodowych odróżnia je przede wszystkim sposób przesyłania danych z urządzenia. Tu odbywa się to po prostu bezprzewodowe z wykorzystaniem dobrze wszystkim znanej sieci WiFi. Takie kamery nie potrzebują prawie w ogóle kabli, aby móc obserwować dany obszary i przesyłać obraz z kamer do rejestratora.

 

Drugą zaletą jest ich mobilność. Kamery bezprzewodowa można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Ponadto są łatwiejsze w konfiguracji i montażu. Aby zainstalować je na ścianie czy dachu nie trzeba wiercić otworów, koryt i prowadzić dodatkowej instalacji. Dzięki temu nie ma potrzeby niszczyć elementów elewacji budynku.

 

Brak kabli to także duża oszczędność czasu i pieniędzy. Jak pokazuje praktyka, kładzenie przewodów elektrycznych to najbardziej czasochłonny etap całego procesu montażu systemu alarmowego. Kamery bezprzewodowe ich w zasadzie nie posiadają, wiec możemy dużo oszczędzić na montażu całego systemu monitoringu.

 

Wady kamer bezprzewodowych

 

Największą wadą kamer bezprzewodowych jest konieczność zasilania ich na baterie, a to bywa zawodne. Jeśli w porę nie wymienimy baterii na naładowaną, urządzenie po prostu przestanie czasowo działać. Ponadto wadą jest ograniczona ilość kamer bezprzewodowych, jakie można zastosować w danym systemie monitorującym. Jeden router może obsłużyć tylko 5-6 sztuk kamer, co znacznie ogranicza nam pole działania.

 

Inną wadą kamer bezprzewodowych jest ograniczony zasięg sieci WiFi. Na ogół sygnał sięga maksymalnie 100 metrów, a każda przeszkoda terenowa może go jeszcze osłabić lub całkowicie zablokować – nawet zwykła ściana. Nie zapominajmy też, że sygnał WiFi jest łatwy do zagłuszenia przez osoby stosując tego typu zagrywki – najczęściej profesjonalnych włamywaczy. Należy się zatem zastanowić, czy faktycznie kamery bezprzewodowe zapewnią nam odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

W sklepie Montersi.pl znajdziesz takie kamery jak obrotowe IP - https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip kopułkowe IP https://www.montersi.pl/kamery-tubowe-ip i więle innych typów kamer IP.

 

Podsumowanie

 

Jak w ostatecznym rozrachunku wypadają kamery bezprzewodowe? Na pewno z powodu mobilności i braku okablowania sprawdzą się w warunkach domowych przy mniejszych terenach, gdzie nie potrzebujemy ich ogromnej ilości. Pomogą nam także uniknąć wiercenia dziur i niszczenia budynku. Z kolei ich ograniczenia w zakresie siły i zasięgu sygnału nie sprawdzą się w dużych i urozmaiconych obiektach, gdzie wymaga jest 100-procentowa niezawodność. Tu, o ile nie ogranicza nas budżet, lepiej zainwestować w tradycyjny monitoring kablowy.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat