Kalendarium Trybunału Koronnego w Muzeum

Muzeum Piotrków Poniedziałek, 06 stycznia 20200 1562
Na parkanie piotrkowskiej Fary można już oglądać przygotowaną przez pracowników Muzeum ekspozycję czasową. Tym razem dotyczy ona historii Trybunału Koronnego w trybunalskim grodzie. Miłośnicy historii znajdą jednak coś dla siebie także w samym Zamku Królewskim.

Ładuję galerię...

Okres jesienno-zimowy począwszy od 1578 roku, przez kolejnych 214 lat dla Piotrkowa był czasem obrad Trybunału koronnego. Wówczas to sędziowie świeccy i duchowni, zjeżdżali do miasta „po świętym Marcinie”, aby rozpatrywać sporne sprawy aż do „kwietnej niedzieli”.

 

Do tych ważnych dla dziejów Piotrkowa wydarzeń nawiązuje prezentowana w styczniu na parkanie kościoła farnego przy Krakowskim Przedmieściu 1. plenerowa wystawa prezentowana przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na pięciu planszach, w formie ilustrowanego kalendarium, zaprezentowane zostały istotne wydarzenia związane z sesjami Trybunału Koronnego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie w piotrkowskiej farze począwszy od 1578 roku odbywały się uroczyste nabożeństwa rozpoczynające i kończące sesje Trybunału Koronnego. Prezentacja ukazuje informacje o najgłośniejszych procesach trybunalskich oraz pamiątkach związanych z tym jakże ważnym w dziejach miasta okresem.

 

W siedzibie Muzeum, przy pl. Zamkowym 4, można zobaczyć natomiast pamiątki związane z okresem trybunalskim. Pośród starodruków i archiwaliów prezentowana jest mezzotinta ofiarowana za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu. Datowana na połowę XVIII wieku grafika przedstawiająca Pokłon Trzech Króli, jest jedną z niewielu zachowanych pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.

 

Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00 z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. W niedzielę na wszystkie ekspozycje wstęp jest bezpłatny.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat