KGP: policjanci rozpoczęli akcję "Smog"; mogą nałożyć mandat do 500 zł

PAPKraj Środa, 19 lutego 202033 4346
W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego KGP. Jeśli stwierdzą naruszenie norm ochrony środowiska, mogą zatrzymać dowód rejestracyjny oraz nałożyć mandat do 500 zł.

W środę na drogach w całej Polsce trwa policyjna akcja "Smog", podczas której funkcjonariusze prowadzą kontrole jakości spalin oraz sprawdzają stan techniczny pojazdów. Jak zaznacza Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia drogowe, ale główną uwagę skupią na autach, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

 

Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP zaznaczył w rozmowie z PAP, że w trakcie tego typu akcji policjanci zatrzymują średnio ponad tysiąc dowodów rejestracyjnych pojazdów, które naruszają normy ochrony środowiska.

 

- Z naszych obserwacji wynika, że najgorsza karą dla kierowców za naruszenie norm ochrony środowiska jest nawet nie sam mandat w wysokości 500 zł, ale fakt, że bez dowodu rejestracyjnego nie mogą odjechać swoim autem z miejsca kontroli - mówi Kobryś.

 

Jak dodaje policjant, właściciel lub posiadacz pojazdu o złym stanie technicznym może zostać ukarany mandatem do 500 zł, nawet jeśli to nie on siedział za kierownicą podczas kontroli. Takiej samej kary należy się spodziewać za brak ważnych badań technicznych samochodu.

 

Policjanci podczas każdej tego typu akcji wykorzystują dymomierze (używane do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla) i analizatory spalin (używane w silnikach Diesla i w benzynowych). Policja ma około stu takich urządzeń. Jak podkreślają policjanci, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny również wtedy, gdy nie dysponuje urządzeniem do pomiaru jakości spalin.

 

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Najwięcej zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, emitują sektor bytowo-komunalny i transport. 

 

 

 

Marcin Chomiuk/PAP


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.02.2020 19:13

Udają ,że coś robią.Takie akcje nic nie wnoszą.Nawet jsk złapia kilkuset to jest nic skoro jest 20mln samochodów.

10


pysia ~pysia (Gość)19.02.2020 19:29

niech za smog ganiaja tych co kopcom w parku

51


wollf ~wollf (Gość)19.02.2020 23:05

najpierw niech postawia jeden radiowoz na owocowej pod brama i kontroluja wszystkie swoje pojazdy jak wyiezdzaia wystarczy popatszec na miescie jak kopca szczegulnie te duze najpierw pozadek sie robi na swoim podwurku

80


cwaniak z miejskiej gazowni cwaniak z miejskiej gazowniranga19.02.2020 14:05

Zastanawiam się poważnie nad pozwaniem miasta za smog,w Gliwicach znów jedna z osób wygrała sprawe w Sądzie.

110


Ecologia ~Ecologia (Gość)19.02.2020 12:06

To wszystko , to wielki pic na wodę. Zatrzymują osobówki a nie prawdziwych trucicieli . Ile zatrzymaliście Tirów ? ile skontrolowaliście autobusów? Jednym słowem Wielka Ściema.

171


gość ~gość (Gość)19.02.2020 20:21

Dzisiaj jechale przez krakowskie przedmiescie za pojazdem hakowcem z firmy peuk. Chmura dymu wydobywajaca sie z tego pojazdu przyslaniala mi droge a same spaliny az zaczely dusic. I ja sie pytam gdzie ta akcja smog? Kontroluja samochody osobowe ludzi prywatnych a takie ciezarowki ktore juz dawno powinny byc zezlomowane jezdza sobie bezkarnie po naszym miescie trujac mieszkancow tylko dla tego ze jest przyzwolenie miasta.

50


daniel ~daniel (Gość)19.02.2020 15:01

w mzk więcej oleju bierze niż ropy

60


juhu ~juhu (Gość)19.02.2020 08:16

Ja mam dwa podwojne tlumiki po obu stronach. Jak podlaczy swoj smieszny odkurzacz?

80


gość ~gość (Gość)19.02.2020 19:07

Super, częściej takie akcje!
I kontrola liczników
wreszcie złom trafi tam gdzie jego miejsce

52


gość ~gość (Gość)19.02.2020 19:03

Mi sprawdzili piłe spalinową co miałem w bagażniku.Zakazali dalszego rżnięcia i wydali nakaz zmniejszenia ilości mixolu w stosunku do paliwa.

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat