Już prawie dwa tysiące osób podpisało petycję ws. budowy trasy S12

Strefa FMRegion Piątek, 07 czerwca 201983 12472
Co najmniej kilkadziesiąt osób spotkało się w piątkowe popołudnie na Placu Straży w Sulejowie, aby poprzeć akcję „S12 natychmiast”, do tej pory pod petycją w tej sprawie podpisało się już prawie dwa tysiące osób. Można to także zrobić przez internet, link zamieściliśmy na końcu tego artykułu.

Ładuję galerię...

Zgromadzonych powitał jeden z inicjatorów akcji „S12 natychmiast” Jacek Zajączkowski, który zaprosił na prowizoryczną mównicę, stworzoną na lawecie, posła Grzegorza Lorka.

 
- Cztery lata temu zorganizowałem konferencję prasową, podczas której nazwałem tę trasę drogą śmierci, przewidując to co będzie się działo na tym odcinku w kolejnych latach. Ten problem dotyczy mnie bezpośrednio, ponieważ mieszkam przy drodze, z której kierowcy korzystają, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku na DK12 i wtedy wszyscy przejeżdżają obok mojego domu. Jednego zwierzaka już przez tę sytuację straciłem i dlatego deklaruję, że będę lobbował w tej sprawie jako poseł tej ziemi i jako człowiek, który widzi, rozumie i czuje ten problem osobiście. Będę walczył o to, żeby ta droga powstała jak najszybciej, przynajmniej do końca następnej kadencji, ale apeluję też o cierpliwość i nie podejmowanie działań, które mogą tej sprawie zaszkodzić. Najpierw zbierzmy podpisy, pojedźmy do Warszawy, żeby spotkać się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wtedy będziemy wiedzieć jak szybko można można coś w tej sprawie zrobić, wtedy można podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków – zaapelował parlamentarzysta.

 
Swojego przedstawiciela przysłał także poseł Antoni Macierewicz, mężczyzna nie chciał się jednak przedstawić, gdyż jak stwierdził „nie o niego tutaj chodzi”.

 
- Mam wrażenie, że mamy lekki chaos informacyjny. Mówimy o 64 km tej drogi od trasy A1 do Kozenina i na tym odcinku się skupmy, bo on rozwiązuje nasz problem. Rozmawiałem z ministrem Antonim Macierewiczem, który prosił, żeby przekazać, że to, że nie ma dzisiaj węzła na trasie A1 (który miałby się łączyć z trasą S12 – przyp. red.), nie oznacza, że ta droga nie powstanie. Węzła nie ma w projekcie, ponieważ decyzja środowiskowa dotycząca budowy trasy S 12 musi się najpierw uprawomocnić, poprzednia została skutecznie oprotestowana, więc kilka lat straciliśmy. Gdy decyzja się uprawomocni, rozpoczną się kolejne prace m.in. w trybie projektuj i buduj. Gdy tylko rozpocznie się projektowanie trasy, zostanie też zaprojektowany stosowny węzeł. O 17.20 rozmawiałem z panem ministrem Antonim Macierewiczem, minister infrastruktury zapewnił go, że pieniądze, ponad 30 milionów złotych, na kolejne etapy tej inwestycji są zabezpieczone. Kolejne informacje na ten temat poznamy w przyszłym tygodniu – powiedział przedstawiciel posła Antoniego Macierewicza.

 
- Jest duża szansa na to, że decyzja środowiskowa uprawomocni się w lipcu, pieniądze na prace przygotowawcze rzeczywiście są zabezpieczone, na jej przeprowadzenie środków jeszcze jednak nie ma, dlatego jak najszybciej trzeba spożytkować te już przyznane środki. Rozmawiałem w piątek z nowym dyrektorem łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i on wątpi w to, czy uda się tę drogę wybudować w ciągu czterech lat, dlatego cieszę się z państwa inicjatywy, bo to wsparcie pomoże nam w tej trudnej sprawie. W czwartek rozmawiałem z kolei z nowym wiceministrem inwestycji i rozwoju regionalnego Waldemarem Budą na temat możliwości pozyskania środków na budowę tej drogi z Unii Europejskiej i zapewnił, że zrobi w tej sprawie co w jego mocy – dodał Grzegorz Wojciechowski, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 
Burmistrz Wojciech Ostrowski podkreślał z kolei, że mieszkańcy mają pełne prawo, żeby blokować drogę, oczywiście po załatwieniu wszelkich formalności, która zakończą się za około miesiąc, ponieważ protest musi zostać zorganizowany w sposób bezpieczny. Jednocześnie powiedział, że popiera ambitny plan posła Grzegorza Lorka, zaapelował także o stworzenie konkretnego harmonogramu, uwzględniającego m.in. termin wyłonienia projektanta. Skrytykował także tempo pracy przedstawicieli łódzkiego oddziału GDDKiA w porównaniu na przykład z ich kolegami ze świętokrzyskiego, którzy dużo szybciej byli w stanie przygotować odpowiednią dokumentację dotycząca drogi S7.

 
Ponadto Grzegorz Wojciechowski został poproszony o to, aby radni Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęli stanowisko w sprawie budowy trasy S12, podobne do tego, jakie w poprzedniej kadencji podjęto w sprawie budowy trasy S74. Wicemarszałek zapewnił, że wystąpi o przyjęcie takiej uchwały. Podobną uchwałę mają także przyjąć radni Rady Powiatu Piotrkowskiego, o czym poinformowała radna Dorota Jankowska.

 
W najbliższym czasie inicjatorzy akcji „S12 natychmiast” zamierzają nadal zbierać podpisy, m.in. podczas korków, które regularnie tworzą się na drodze między Piotrkowem Trybunalskim i Sulejowem. W tym celu poszukują wolontariuszy. Ma się odbyć także happening, podczas którego wzdłuż tej drogi, w miejscach, w których zginęli ludzie zostaną ustawione worki na zwłoki i nekrologi, ponieważ jak przypominali organizatorzy przez ostatnie 30 lat na tej drodze życie straciło ponad 80 osób.

 


Jeden ze zgromadzonych podkreślał także, że policjanci też mogliby się bardziej zaangażować w poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku, ponieważ bardzo często kierowcy wjeżdżający do Sulejowa z jednej lub drugiej strony znacznie przekraczają prędkość, a patroli kontrolujących kierowców na tym odcinku nie widać, a policjanci pojawiają się tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

 


Podpisy pod petycją w sprawie budowy trasy S12 można składać także tutaj.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (83)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

spoko ~spoko (Gość)08.06.2019 11:23

No to mamy kolejny protest w Sulejowie to może i jaki znowu nowy burmistrz nam wyrośnie jak za poprzedniego protestu ? Czas to już na zmiany czy jeszcze nie czas ?

110


Osobowy ~Osobowy (Gość)08.06.2019 11:07

Jeśli mieszkańcy Sulejowa myślą,że u nich jest tak bardzo żle ze względu na korki,to zapraszam do miejscowosci Paradyż,Wójcin czy Jaksonek,gdzie natężenie ruchu jest podobne,z tą różnicą,że samochody pedzą tam na złamanie karku.I to jestniebezpieczne,a nie wasze korki.

73


gość ~gość (Gość)08.06.2019 10:45

Ten rynek co handlarze samochodu blokują miejsca parkingowe swoimi
na sprzedaż .
Powinieni kary 5 tys może by ich cwaaniastwo skończyło.
Straż miejska nic nie robi ,jak i policja.
Dziadostwo tym mieści się robi.

31


gość ~gość (Gość)08.06.2019 10:40

Jade nie raz przez Sulejów ciężko jest. Robią drogi co nie ma zatorów,korków jak inni mówią przejedzie parę samochód ,czy tirów.
A gdzie trza to nie robią.

22


guzgu guzguranga08.06.2019 09:59

jest pierwszy sukces - zwolnienie dyrektora Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - hahaha!!!

61


gość ~gość (Gość)08.06.2019 09:57

Czarno to widzę. Nawet jak już będzie zielone światło na przebudowę S12 to pewnie zaczną się protesty ludzi, których domy będą musiały być wyburzone i z przebudowy nic nie będzie.

32


gość ~gość (Gość)08.06.2019 09:33

W Sulejowie sa wapniorze i baraniorze ktorzy sa mondrzejsi

25


gość ~gość (Gość)08.06.2019 09:31

Ludzie sluchajcie propagandy pisu to s 12 bedzie przed wyborami

63


gość ~gość (Gość)08.06.2019 08:38

Panie Jacku DZIĘKUJEMY I POPIERAMY prosimy z daleka od Burmistrza w tej NASZEJ sprawie

92


gość ~gość (Gość)08.06.2019 08:23

Dziękujemy Panie Pośle za inicjatywę jest wiarygodna i uczciwa wspieramy Pana jako NASZEGO POSŁA z Piotrkowa prosimy tylko o trzymanie się z daleka od Ostrowskiego

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat