Już prawie dwa tysiące osób podpisało petycję ws. budowy trasy S12

Strefa FMRegion Piątek, 07 czerwca 201983 12681
Co najmniej kilkadziesiąt osób spotkało się w piątkowe popołudnie na Placu Straży w Sulejowie, aby poprzeć akcję „S12 natychmiast”, do tej pory pod petycją w tej sprawie podpisało się już prawie dwa tysiące osób. Można to także zrobić przez internet, link zamieściliśmy na końcu tego artykułu.

Ładuję galerię...

Zgromadzonych powitał jeden z inicjatorów akcji „S12 natychmiast” Jacek Zajączkowski, który zaprosił na prowizoryczną mównicę, stworzoną na lawecie, posła Grzegorza Lorka.

 
- Cztery lata temu zorganizowałem konferencję prasową, podczas której nazwałem tę trasę drogą śmierci, przewidując to co będzie się działo na tym odcinku w kolejnych latach. Ten problem dotyczy mnie bezpośrednio, ponieważ mieszkam przy drodze, z której kierowcy korzystają, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku na DK12 i wtedy wszyscy przejeżdżają obok mojego domu. Jednego zwierzaka już przez tę sytuację straciłem i dlatego deklaruję, że będę lobbował w tej sprawie jako poseł tej ziemi i jako człowiek, który widzi, rozumie i czuje ten problem osobiście. Będę walczył o to, żeby ta droga powstała jak najszybciej, przynajmniej do końca następnej kadencji, ale apeluję też o cierpliwość i nie podejmowanie działań, które mogą tej sprawie zaszkodzić. Najpierw zbierzmy podpisy, pojedźmy do Warszawy, żeby spotkać się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wtedy będziemy wiedzieć jak szybko można można coś w tej sprawie zrobić, wtedy można podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków – zaapelował parlamentarzysta.

 
Swojego przedstawiciela przysłał także poseł Antoni Macierewicz, mężczyzna nie chciał się jednak przedstawić, gdyż jak stwierdził „nie o niego tutaj chodzi”.

 
- Mam wrażenie, że mamy lekki chaos informacyjny. Mówimy o 64 km tej drogi od trasy A1 do Kozenina i na tym odcinku się skupmy, bo on rozwiązuje nasz problem. Rozmawiałem z ministrem Antonim Macierewiczem, który prosił, żeby przekazać, że to, że nie ma dzisiaj węzła na trasie A1 (który miałby się łączyć z trasą S12 – przyp. red.), nie oznacza, że ta droga nie powstanie. Węzła nie ma w projekcie, ponieważ decyzja środowiskowa dotycząca budowy trasy S 12 musi się najpierw uprawomocnić, poprzednia została skutecznie oprotestowana, więc kilka lat straciliśmy. Gdy decyzja się uprawomocni, rozpoczną się kolejne prace m.in. w trybie projektuj i buduj. Gdy tylko rozpocznie się projektowanie trasy, zostanie też zaprojektowany stosowny węzeł. O 17.20 rozmawiałem z panem ministrem Antonim Macierewiczem, minister infrastruktury zapewnił go, że pieniądze, ponad 30 milionów złotych, na kolejne etapy tej inwestycji są zabezpieczone. Kolejne informacje na ten temat poznamy w przyszłym tygodniu – powiedział przedstawiciel posła Antoniego Macierewicza.

 
- Jest duża szansa na to, że decyzja środowiskowa uprawomocni się w lipcu, pieniądze na prace przygotowawcze rzeczywiście są zabezpieczone, na jej przeprowadzenie środków jeszcze jednak nie ma, dlatego jak najszybciej trzeba spożytkować te już przyznane środki. Rozmawiałem w piątek z nowym dyrektorem łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i on wątpi w to, czy uda się tę drogę wybudować w ciągu czterech lat, dlatego cieszę się z państwa inicjatywy, bo to wsparcie pomoże nam w tej trudnej sprawie. W czwartek rozmawiałem z kolei z nowym wiceministrem inwestycji i rozwoju regionalnego Waldemarem Budą na temat możliwości pozyskania środków na budowę tej drogi z Unii Europejskiej i zapewnił, że zrobi w tej sprawie co w jego mocy – dodał Grzegorz Wojciechowski, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 
Burmistrz Wojciech Ostrowski podkreślał z kolei, że mieszkańcy mają pełne prawo, żeby blokować drogę, oczywiście po załatwieniu wszelkich formalności, która zakończą się za około miesiąc, ponieważ protest musi zostać zorganizowany w sposób bezpieczny. Jednocześnie powiedział, że popiera ambitny plan posła Grzegorza Lorka, zaapelował także o stworzenie konkretnego harmonogramu, uwzględniającego m.in. termin wyłonienia projektanta. Skrytykował także tempo pracy przedstawicieli łódzkiego oddziału GDDKiA w porównaniu na przykład z ich kolegami ze świętokrzyskiego, którzy dużo szybciej byli w stanie przygotować odpowiednią dokumentację dotycząca drogi S7.

 
Ponadto Grzegorz Wojciechowski został poproszony o to, aby radni Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęli stanowisko w sprawie budowy trasy S12, podobne do tego, jakie w poprzedniej kadencji podjęto w sprawie budowy trasy S74. Wicemarszałek zapewnił, że wystąpi o przyjęcie takiej uchwały. Podobną uchwałę mają także przyjąć radni Rady Powiatu Piotrkowskiego, o czym poinformowała radna Dorota Jankowska.

 
W najbliższym czasie inicjatorzy akcji „S12 natychmiast” zamierzają nadal zbierać podpisy, m.in. podczas korków, które regularnie tworzą się na drodze między Piotrkowem Trybunalskim i Sulejowem. W tym celu poszukują wolontariuszy. Ma się odbyć także happening, podczas którego wzdłuż tej drogi, w miejscach, w których zginęli ludzie zostaną ustawione worki na zwłoki i nekrologi, ponieważ jak przypominali organizatorzy przez ostatnie 30 lat na tej drodze życie straciło ponad 80 osób.

 


Jeden ze zgromadzonych podkreślał także, że policjanci też mogliby się bardziej zaangażować w poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku, ponieważ bardzo często kierowcy wjeżdżający do Sulejowa z jednej lub drugiej strony znacznie przekraczają prędkość, a patroli kontrolujących kierowców na tym odcinku nie widać, a policjanci pojawiają się tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

 


Podpisy pod petycją w sprawie budowy trasy S12 można składać także tutaj.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (83)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Do pieniaczy z Sulejowa ~Do pieniaczy z Sulejowa (Gość)09.06.2019 06:06

Niektórzy znaleźli sobie nowe zajęcie,najpierw bicie piany o samolot,teraz o droge i znów o samolot,ludziom to się w d***ch przewraca !
Wszystko im przeszkadza !!!

315


gość ~gość (Gość)09.06.2019 20:45

Tylko blokada, twarda rozmowa i konkrety na piśmie. Tak powinna wyglądać akcja. Żadnych obiecanek, ludzi bez nazwisk i ładnego pustosłowia. PiS przed wyborami obieca wam wszystko, byle tylko nie było żadnych niepokojów. A po wyborach akurat zobaczycie drogę. Znow za 4 lata przyjadą z obiecankami, ze teraz to już na pewno. Tylko więc twarde rozmowy i konkrety na piśmie. Przecież to rząd decyduje o planach budowy dróg, a póki co takiej drogi na najblizszych kilka lat nie ma w planie. Ci posłowie/ministrowie nic przez ostatnie lata nie zrobili w tej kwestii więc nie liczcie na to ze nagle sie to zmieni. Przyjadą, naobiecuja a po wyborach guzik będzie.

63


Piotrkowianin Piotrkowianinranga09.06.2019 15:21

Cytuję:
2 378 podpisało. Niech będzie nas 3 000

41


gość ~gość (Gość)08.06.2019 13:56

Droga jest dobra. Nie trzeba żadnej obwodnicy. Pieniądze lepiej na inne cele. Tylko trzeba umieć jezdzić

915


fedryk ~fedryk (Gość)08.06.2019 23:36

Proponuję hasło: "S12 do Bełchatowa".

34


fedryk ~fedryk (Gość)08.06.2019 23:34

Zobaczcie jaka siła jak szybko można walczyć. Walczmy też dalej o przedłużenie do Bełchatowa, o nowy węzeł w Jeżowie.
Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło "S12 do Bełchatowa"
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region.
http://oi65.tinypic.com/28i9p3n.jpg
Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

16


gość ~gość (Gość)08.06.2019 23:17

Czy wy już naprswdęnie mscie ważniejszych spraw tylko zajmójecie się jakąś tam drogą .przecierz piotrków zawirzył.a to droga z piotrkowa więc wszystko będzie dobrze aleluja.

34


gość ~gość (Gość)08.06.2019 15:42

A ten wyslaniec Ciupa co niby same konkrety przedstawił to chyba ma jakieś parcie do władzy

141


gość ~gość (Gość)08.06.2019 21:27

Dziś znów były opryski na niebie

34


gość ~gość (Gość)08.06.2019 20:37

Zobaczcie czym to się skończy. Ci politycy pod pozorem działania na waszych plecach dostaną sie do parlamentu a drogi jak nie było tak nie będzie. Dziwne że Macierewicz przysyła kogoś "no name" co to niby wie o jakiś 30 milionach, o których nikt inny najwyraźniej nie wie. Pytanie czy te pieniądze faktycznie są a jeśli juz to czy dotyczą akurat tego odcinka. Przypominam ze S12 jest budowana od drugiej strony i przynajmniej od Lublina do Radomia kawal drogi jest. Pytanie czy pieniądze sa akurat na odcinkek Piotrków-Sulejów i dalej. Nie wierzę Macierewiczowi. Był w rządzie, miał władzę, był w grupie decyzyjnej PiS...i czemu nic nie zrobił wtedy. Teraz przed wyborami każdemu sie przypomina o terenie. Ale "teren" powinien powiedzieć sprawdzam i rozliczyć z 4 ostatnich lat politykierstwa. A póki co rozliczanie źle wychodzi dla tych co przez kilka lat nic nie zrobili, a są mistrzami w obiecankach.

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat