Jest oświadczenie policji w sprawie interwencji podczas Strajku Kobiet

ePiotrkow Wtorek, 10 listopada 202097 7521
Piotrkowska policja wydała oświadczenie w sprawie wydarzeń z 7 listopada, które miały miejsce w Rynku Trybunalskim. Podczas jednego z protestów organizowanych w ramach Strajku Kobiet funkcjonariusze interweniowali wobec jednego z manifestujących mężczyzn. Wg niektórych była to zbyt brutalna interwencja.
sobota 7 listopada, Rynek Trybunalski

O sprawie pisaliśmy tutaj! 

 

Poniżej pełna treść oświadczenia przesłanego nam przez oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie:

 

Oświadczenie w sprawie interwencji w Rynku Trybunalskim

Policja jako formacja służy społeczeństwu i przeznaczona jest do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania porządku publicznego. Ustawa o Policji oraz inne akty prawne dokładnie określają prawa i obowiązki funkcjonariuszy.

7 listopada 2020 roku w godzinach popołudniowych w Rynku Trybunalskim zaczęły się gromadzić osoby. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju i obowiązującymi obostrzeniami kilkukrotnie wybrzmiał komunikat o zakazie gromadzenia się. Pomimo apeli , uczestnicy w mniejszych bądź większych grupach nadal przebywali na placu. Policjanci wielokrotnie wzywali uczestników do rozejścia się. Mimo to uczestnicy wciąż przemieszczali się po Rynku Trybunalskim. Kierujący działaniami podjął decyzję o wylegitymowaniu i pouczeniu gromadzących się osób, które nie stosowały się do podawanych komunikatów. Policjanci wylegitymowali około 30 osób. W jednym z przypadków, poproszony o podanie danych osobowych mężczyzna zaczął arogancko się zachowywać i sugerował mundurowym odstąpienie od czynności. Mimo wielokrotnych prób nie chciał poddać się legitymowaniu. Takie uniki stwarzają podejrzenie, że osoba próbując zataić swoją tożsamość, może być poszukiwana i tym samym próbuje uniknąć odpowiedzialności. W każdym przypadku policjant ma obowiązek sprawdzić w systemach taką osobę. W momencie odmowy podania swoich danych popełnia wykroczenie i może za to zostać ukarana grzywną. Może to dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia tożsamości. W takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Mimo świadomości prawnej, mężczyzna nadal odmawiał podania swoich danych osobowych, dlatego został doprowadzony do radiowozu. Tam poddał się czynnościom i opuścił pojazd służbowy. Kierujący działaniami udzielił informacji o możliwości złożenia zażalenia na działania funkcjonariuszy. Po zakończonej interwencji mężczyzna oświadczył, że źle się czuje, dlatego na miejsce policjanci wezwali załogę pogotowia. Medycy po zbadaniu oświadczyli, że nie wymaga on hospitalizacji.
Zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariusz ma prawo wylegitymowania osoby w trakcie wykonywania czynności służbowych. Nie należy odmawiać podania danych.

Odmowa podania danych dotyczących tożsamości jest wykroczeniem i można zostać za to ukaranym grzywną. Może to dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych. W takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Pamiętaj, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

Wykroczenie popełnia również osoba, która podaje fałszywe dane, nie wykonuje poleceń funkcjonariusza bądź uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych. Ponadto w przypadku znieważenia funkcjonariusza lub naruszenia jego nietykalności cielesnej osoba popełnia przestępstwo.

 


Zainteresował temat?

10

8


Komentarze (97)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)12.11.2020 20:39

Brawo Policja. Dziadostwo trzeba tępić. W szczególności takich cwaniaczków.

32


gość_sd ~gość_sd (Gość)15.11.2020 05:11

Przypominam ze policjanci ze wsi to nie sieroty. W przedost week w gorzkowicach 2 mikrych policjantow poskladalo 2 miejscowych miskow 2 razy wiekszych od nich. Akcja byla w rynku. Az milo bylo????

00


nie wierzę ~nie wierzę (Gość)13.11.2020 08:16

To niby jak Policja powinna zareagować? Poprosić o wylegitymowanie, a jak ktoś nie chce, to odejść i może jeszcze przeprosić, że się ważyli zakłócić komuś spokój? Naprawdę chcecie, by ci, którzy łamią prawo byli bezkarni?

10


gość_kamil ~gość_kamil (Gość)12.11.2020 19:34

Znana parka awanturników, wredna blondynka i jej mąż który najpierw cwaniakował a później nagle zrobił się chory. Myśleli że zostaną celebrytami Piotrkowskim jak nagrają taki filmik. Spotkałem kilkakrotnie te osoby na swojej drodze więc wiem jak działają. Ps. Popieram kobiety w ich strajku, ale dużo ludzi chce na nim ugrać coś dla siebie.

22


stefan ~stefan (Gość)10.11.2020 22:12

Pisowski OMON w akcji i durnowate tłumaczenie rzeczniczki.
30 lat budowania zaufania i wszystko pier**ło jak bańka mydlana,ludzie plują na wasz mundur !!!!!
Straż Miejska ma większe poważanie !
Jak was widzę,to niedobrze mi się robi!

1022


violettka ~violettka (Gość)12.11.2020 10:34

A nasza dzielna milicja nie daje rady w W-Wie ? Z dziewczynami szlo wam dużo lepiej.

34


MrE ~MrE (Gość)12.11.2020 08:34

A jaka osoba poszukiwana wybrała by się na protest?

34


Ar2r ~Ar2r (Gość)12.11.2020 09:44

....nie jestem policjantem, ale sądzę że ten "poszkodowany" Pan przesadził. Zachowywał się prowokacyjnie w stosunku do będących na służbie policjantów. Taki był dzielny i odważny ....ale kiedy złapali za rączki to co - atak paniki? Żałośnie wił się po betonie krzycząc. Pewność siebie i odwaga uleciała... Gdyby się wylegitymował zachował by się jak mężczyzna, a tak...?
Ps. POPIERAM STRAJK KOBIET I ICH PROTESTY.

53


gosc 1 ~gosc 1 (Gość)12.11.2020 10:29

Bardzo polecam wszystkim ten film:


Tak do przemyślenia.
Każdy oceni po swojemu w jakim państwie żyjemy.

31


natalia ~natalia (Gość)12.11.2020 10:11

Ciekawe jakie rachunki wystawi teraz prezes za wsparcie swoim przyjacielom z ONR za zadymy w W-Wie? Bedą pewnie duże nagrody i awanse. A sanepid na pewno nie zarobi.

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat