Jedna z najpopularniejszych gier karcianych – pasjans

Kraj Wtorek, 29 maja 20180 5659
Pierwsze gry karciane pojawiły się w Chinach w X wieku. W Europie popularność zdobyły dopiero w XIV-XV wieku. Do dziś gry karciane są jedną z popularniejszych rozrywek towarzyskich. W zależności od rodzaju rozgrywki wyróżnia się gry oparte na zdobywaniu lub pozbywaniu się kart, tworzeniu określonych układów, porównywaniu kart i braniu lewa. Początkowo karty były ręcznie malowane i bardzo kosztowne, upowszechniły się dopiero po wynalezieniu druku.

Hierarchia kart w talii

Ważność kart, czyli tzw. starszeństwo w większości tradycyjnych gier wygląda tak samo: As, Król, Dama, Walet, 10, „Blotki” (od 9 do 2). W grach, gdzie uczestnicy używają jokerów ich funkcję można określić dwojako: albo zastępują kartę, albo biorą udział w grze jak pozostałe karty. W drugim przypadku joker jest najwyższą kartą, czyli najważniejszą w hierarchii.

 

Zasady gry w pasjansa

Pojęcie – pasjans pochodzi od francuskiego słowa – patience (cierpliwość). Jest to jednoosobowa gra karciana, która polega na ułożeniu wszystkich kart jednej talii według określonej sekwencji. Gra wymaga od uczestnika cierpliwości i dobrej pamięci.

Historia pasjansa sięga czasów siedemnastowiecznej Francji, gdzie uważany był za jedną z popularniejszych rozrywek arystokracji. Podczas wojen napoleońskich w XIX wieku rozpowszechnił się w całej Europie. Gra była uważana za domenę osamotnionych, dlatego w krajach anglojęzycznych pasjansa nazywano solitaire – samotnikiem.

 

Alternatywa dla tradycyjnego pasjansa

Z czasem popularne stały się różne odmiany pasjansa. Przykładem jest pasjans Pająk, który polega na ułożeniu kart w określonym porządku. Od tradycyjnej wersji różni się brakiem konieczności dobierania czy odkrywania dodatkowych kart, cała talia jest widoczna od razu.

Pasjans freecell również polega na ułożeniu kart w określone sekwencje. Różnicą w porównaniu z tradycyjną wersją gry jest możliwość skorzystania z czterech wolnych pól, na których czasowo „parkuje się” karty.

Obecnie z powodzeniem we wszystkie typy pasjansa można grać w Internecie. Jest to świetny sposób na "zabicie czasu". Gra jest bardzo popularną rozrywką, nie posiada skomplikowanych reguł, dodatkowo można grać w pojedynkę. Układanie pasjansa świetnie rozwija umiejętność koncentracji i ćwiczy pamięć. Z jednej strony pozwala na chwilę relaksu, a z drugiej gimnastykuje szare komórki.  

 

/Artykuł powstał we współpracy z firmą pasjans.pl


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat