Jakie zmiany w szkołach od 1 września?

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 sierpnia 201831
Obowiązkowe szafki na podręczniki, dostęp do wody pitnej oraz konsultacje w sprawie długości przerw - to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w szkołach od nowego roku szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło rozporządzenie w zakresie BHP, które nadaje uczniom nowe prawa.
fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Uczniowie od 1 września mogą spodziewać się wielu zmian. Przede wszystkim będą mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej. Poza tym dyrektorzy mają obowiązek utworzenia specjalnych szafek na podręczniki. Piotrkowskie placówki już od jakiegoś czasu przygotowują się do wdrożenia wszystkich zmian. – Pierwsza modyfikacja dotyczy dostępu do wody pitnej. My wiemy, że w naszym regionie woda wodociągowa nadaje się do picia, więc ten punkt rozporządzenia możemy zrealizować już praktycznie od 1 września. Kolejną zmianą są szafki na podręczniki dla uczniów, jednak to prawdopodobnie uda nam się wprowadzić dopiero w marcu.  W tej chwili półki zapewnione są dla wszystkich uczniów z klas I - III. To bardzo dobre rozwiązanie, funkcjonuje w naszej szkole od wielu lat. Młodsze klasy mają zajęcia tylko w jednej klasopracowni, a więc swobodnie mogą zostawiać wszystkie swoje przybory szkolne, bez jakiegokolwiek ryzyka – powiedziała nam Jolanta Zielińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie. To jednak nie koniec modyfikacji.

Od nowego roku zmieni się także konstrukcja planów lekcji. Przedmioty wymagające największej intensywności będą odbywały się rano, na później zaś zaplanowane muszą być te wymagające mniejszego skupienia (jak wychowanie fizyczne). - Staramy się wszystko podciągać pod ergonomię i pracę ucznia, przede wszystkim jeśli chodzi o tworzenie planu. Nie jest to łatwe, ponieważ na tę chwilę mamy 35 oddziałów, a tylko kilkanaście pracowni. Trzeba liczyć się z tzw. dwuzmianowością. Pewne grupy uczniów będą przychodziły do szkoły rano, zaś część w godzinach popołudniowych. Zawsze bierze się pod uwagę to, by przedmioty priorytetowe odbywały się w takim okresie, aby dziecko mogło pozyskać z lekcji jak najwięcej. Staramy się, w miarę naszych możliwości, planować np. język polski i matematykę w godzinach najlepszej pracy mózgu, a więc z samego rana. Rozporządzenie zakłada także wyeliminowanie przerw krótszych niż 10 minut. W naszej placówce już od jakiegoś czasu nie występowały przerwy 5-minutowe - dodaje Zielińska.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie BHP zacznie obowiązywać już od września tego roku, natomiast dyrektorzy szkół otrzymali czas do marca 2019 r., aby wdrożyć wszystkie postanowienia. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.08.2018 13:48

Bendą dzieci miały jak opuszczać niechciane lekcje typu wf tak trzymać

53


gość ~gość (Gość)25.08.2018 13:32

Pamiętam te broszury "Pyszna i zdrowa piotrkowska kranowa" czy jakoś tak. Chyba nie wymaga to komentarza.

32


okok ~okok (Gość)25.08.2018 12:38

im krótsze przerwy, tym szybciej wypadamy z budy na chatę i reszta dnia wolna

33


gość ~gość (Gość)25.08.2018 10:33

Co za bzdury...przeciez to projekt, o którym się dyskutuje. Nie wchodzi.

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat