ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie ubezpieczenie warto mieć za granicą?

Piątek, 29 maja 2020 750
Choć w dobie otwartych granic podróżowanie w ramach wielu państw Europy nie stanowi żadnego problemu z formalnego punktu widzenia, przed wyjazdem warto pomyśleć o ubezpieczeniach. Które polisy warto mieć przy sobie, opuszczając granice Polski? Oto lista.

Ubezpieczenie OC

 

W trakcie zagranicznego wyjazdu nie tylko warto, ale wręcz trzeba posiadać przy sobie aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. We wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Andorze i Lichtensteinie uznawane jest OC kupione w Polsce, dlatego nie trzeba martwić się obowiązkowym ubezpieczeniem.

Inaczej sytuacja wygląda w państwach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, np. w Rosji, Czarnogórze, Serbii, Mołdawii, Izraelu, na Ukrainie czy Białorusi, w których konieczna jest Zielona Karta. Z reguły można ją utrzymać całkowicie za darmo w tym samym towarzystwie, w którym wykupiło się OC. Zielona Karta jest jego odpowiednikiem. Istnieją też państwa (np. Armenia, Gruzja, kraje Afryki Środkowej i Południowej), w których nie uznaje się ani polskiego OC, ani Zielonej Karty i trzeba wykupić wewnętrzną polisę lub poruszać się bez ubezpieczenia.

Assistance

 

W odróżnieniu od OC assistance nie jest obowiązkowe, jednak zdecydowanie warto wykupić to ubezpieczenie, wyjeżdżając zagranicę. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu kierowca otrzyma określoną w umowie pomoc w przypadku, gdy podczas dalekiego wyjazdu przydarzą mu się jakieś problemy. Wypadek, awaria, brak paliwa, zgubienie kluczyków – to główne sytuacje, w których można wezwać wsparcie w ramach assistance.

Dokładne warunki udzielanej pomocy są regulowane przez OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) danego assistance. Niewątpliwą zaletą tej polisy jest możliwość jej wykupienia na określony czas, np. na 7 albo 14 dni. W związku z tym nie trzeba płacić za cały rok jej obowiązywania, jeżeli wyjazd odbywa się raz czy dwa razy w wakacje i ferie. Dzięki temu assistance może być naprawdę tanie i kosztować np. kilkadziesiąt złotych za kilkudniowy wyjazd zagraniczny.

Autocasco

 

Polisą, którą zdecydowanie warto wykupić nie tylko z myślą o wyjeździe za granicę, jest AC. Podobnie jak assistance, jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, jednak jak żadne inne pozwala na uzyskanie odszkodowania niezależnie od przyczyny szkody. Rekompensata wchodzi w grę bez względu na to, czy szkoda została spowodowana przez zwierzę, które wybiegło nagle przed maskę, wandala, który zniszczył auto pozostawione na ulicy czy samego właściciela, który w trakcie manewrów parkingowych z własnej winy zarysował bok samochodu.

W każdym z powyższych i w wielu innych przypadkach o odszkodowanie można się starać wyłącznie pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia autocasco. W zależności od warunków danej oferty może ono obejmować także usługę assistance. Rozważając zakup AC pod kątem wyjazdów zagranicznych, należy koniecznie sprawdzić, czy dana polisa obowiązuje poza Polską, a jeśli tak, to czy we wszystkich państwach, do których podróżuje właściciel. Autocasco jest co prawda stosunkowo drogie i można je wykupić wyłącznie na rok, ale zdecydowanie warto to zrobić, aby zabezpieczyć majątek w postaci samochodu.Dowiedz się więcej na https://kalkulator-ubezpieczen.pl/ubezpieczenie-samochodu-kalkulator/


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat