ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie progi podatkowe obowiązują w Polsce?

Poniedziałek, 04 marca 2019 4437
W Polsce płacimy podatki na każdym kroku. Robiąc zakupy w sklepie mamy naliczony VAT do ceny towaru. Kupując używane auto płacimy PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych), za dom czy mieszkanie uiszczamy podatek od nieruchomości, za benzynę oraz alkohol mamy akcyzę, nawet za psa w wielu miastach obowiązuje opłata, a to nie wszystko. Jedną z najpowszechniejszych danin płaconych przez obywateli/podatników, jest podatek dochodowy od naszych zarobków – popularnie nazywany PIT-em.

Jakie progi podatkowe obowiązują w Polsce?

 

W Polsce obowiązują 3 progi dochodowe dla osób fizycznych. Niezależnie od rodzaju posiadanej umowy o pracę czy dla osób samozatrudnionych, rozliczając PIT 2018 były do wyboru następujące stawki podatkowe:

 

  • 18% (skala progresywna),
  • 32% (skala progresywna)
  • 19% skala liniowa

18 % próg podatkowy

 

Podstawowa i najczęściej spotykana stawka podatkowa w naszym kraju. Najczęściej, gdyż na ten pułap łapią się wszystkie osoby zarabiające przez cały rok, miesięcznie poniżej 7127 złotych brutto. W tej grupie są zarówno osoby najniżej zarabiające jak i wyrabiające słynną średnią krajową. Stawka podatku dochodowego 18% obowiązuje dla dochodów do kwoty 85 528 zł.

 

Warto dodać, że w przypadku 18% stawki odejmiemy jeszcze kwotę zmniejszającą podatek i inne ulgi podatkowe, które nie występują w przypadku podatku liniowego.

 

32% próg podatkowy

 

Jest to stawka dla bardzo dobrze zarabiających osób, których łączny dochód przekroczył 85 528 złotych, przy czym podatek 32% obowiązuje od nadwyżki ponad wspomnianą kwotę. Dochody do kwoty 85 528 PLN wciąż są opodatkowane 18% podatkiem od dochodów.

 

Podobnie jak w przypadku stawki 18%, przy 32% również na ostateczną kwotę do zapłaty wpłyną: pomniejszenie o kwotę zmniejszającą podatek czy wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe (np. na dzieci czy za oddaną krew), nie występujące przy podatku liniowym.

 

Taką stawkę płacą najczęściej osoby które nieznacznie przekroczą kwotę 85 528 złotych. W przypadku zakładanych bardzo wysokich zarobków, stosuje się 3 formę opisaną poniżej.

 

19% próg podatkowy – liniowy

 

19% podatek liniowy był dostępny dla każdego, kto złożył odpowiednie zgłoszenie do Urzędu Skarbowego do 20 stycznia 2018 roku, w przypadku rozliczenia PIT 2018. Od 2019 roku będą obowiązywać już inne terminy. Złożenie w odpowiednim terminie deklaracji skutkuje rozliczaniem się z podatku dochodowego według jednej stawki 19%, niezależnie od uzyskanych dochodów.

 

Niestety w tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od podatku czy inne ulgi rozliczane w zeznaniu rocznym. Podatek liniowy jest zalecany dla osób zarabiających ponad 100 000 PLN rocznie i więcej.

 

Rozliczając PIT 2018 w bieżącym roku, już na początku ubiegłego  zdecydowaliśmy o wyborze: podatek liniowy 19% w przypadku złożenia odpowiedniej deklaracji czy wersję progresywną 18 lub 32 % (domyślnie stosowana stawka dla wszystkich obywateli). Teraz jest czas na rozliczenie z Urzędem Skarbowym, zastosowanie odpowiednich ulg, uwzględnienie kwoty wolnej od podatku i jakiej Organizacji Pożytku Publicznego przekazać nasz 1%.

 

Jak w łatwy sposób rozliczyć się przez Internet?

 

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.


Zainteresował temat?

1

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat