ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie opony letnie wybrać

Czwartek, 28 lutego 2019 6204
Planujesz kupić opony letnie, ale nie wiesz, na które się zdecydować? Biorąc pod uwagę szeroką ofertę opon na rynku, wybór może być rzeczywiście trudny. A należy dokonać go mądrze, bowiem odpowiednio dobrane felgi i opony wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli więc nie orientujesz się w tym temacie, a nie chcesz lub nie masz możliwości poprosić o poradę bardziej doświadczonego kierowcę, ten artykuł jest dla ciebie.
  1. Kiedy zmienić opony na letnie?
  2. Kiedy opony letnie są już zużyte?
  3. W jakiej cenie kupić opony letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

Ze względu na dużą zmienność pogody na przełomie zimy i wiosny, trudno jest wytyczne dotyczące tego, kiedy zmienić opony na letnie, umiejscowić  w konkretnych ramach czasowych. Przyjęło się, że zmiana opon samochodowych na letnie powinna nastąpić, kiedy średnia temperatura dobowa jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Nie zaleca się jednak wymiany już po pierwszych kilku dniach wspomnianej temperatury – dobrze jest poczekać, aż aura się ustabilizuje i wówczas udać się do serwisu celem zmiany opon. Sam zakup nowych opon dobrze jest natomiast przeprowadzić wcześniej, aby już zawczasu być przygotowanym na wymianę.

Kiedy opony letnie są już zużyte?

Stosowanie nadmiernie zużytego ogumienia jest niebezpieczne. Dlatego stan zarówno letnich, jak też zresztą zimowych opon należy regularnie weryfikować. A jak sprawdzić zużycie opon letnich? Czasem już na pierwszy rzut oka można zaobserwować, że zamontowana opona jest zużyta. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W tym przypadku ogumienie trzeba po prostu dokładnie obejrzeć. Należy sprawdzić głębokość bieżnika, którego określona przepisami, minimalna grubość wynosi 1,6 mm. Każda opona posiada poprzeczne, niewielkie progi (nazywane fachowo TWI) na dole bieżnika o wys. właśnie 1,6 mm, ewentualnie niektóre posiadają dodatkowo oznaczenie w postaci małego trójkąta, dlatego też nie jest konieczne przykładanie żadnych miarek – są one widoczne gołym okiem. Bieżnikowi warto przyjrzeć się dokładniej i sprawdzić, czy nie ma on np. sparciałych, popękanych boków, ubytków na ściankach bocznych czy nierównego zużycia. Za zużyte opony letnie uznaje się też takie, które posiadają uszkodzenia uniemożliwiające ich dalszą eksploatację, a także te, które z racji wieku nie nadają się do dalszego stosowania. Opona 6-7-letnia nie powinna być używana, nawet jeżeli jeszcze posiada wysoki bieżnik. Każda guma bowiem starzeje się i traci swe właściwości.

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Wiedząc już, kiedy należy kupić opony letnie, warto zastanowić się, jakie wybrać. Dostępne są opony nowe i używane. Na mocno konkurencyjnym rynku ofert nowych opon jest tak wiele, że nie warto ryzykować zakupu produktu używanego, tym bardziej, że występują one w bardzo korzystnych cenach. Opony letnie klasa ekonomiczna to koszt ok. 200-250 zł za sztukę dla rozmiaru 205/55 R16 (tzn. opony stosowanej w autach kompaktowych i klasy średniej). Do opon tej klasy zalicza się m.in. produkty takich firm jak Dębica, Sava, Nexen czy Barum. To przyzwoite produkty w niewysokich cenach, które jednakże ustępują oponom klas wyższych przede wszystkim podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Z kolei opony letnie klasa średnia kosztują ok. 200-300 zł za sztukę dla wspomnianego rozmiaru. Do tego grona zaliczyć można produkty takich marek, jak m.in. Kleber, Nokian, Hankook, BF Goodrich, Firestone i innych. Opony te cechują się dobrymi parametrami w określonych kategoriach.

Natomiast opony letnie klasa wyższa renomowanych firm (takich jak m.in. Michelin, Pirelli, Continental, Goodyear, Dunlop i podobne) charakteryzują się cichą pracą, bardzo dobrymi i stabilnymi parametrami w każdych warunkach oraz niskimi oporami toczenia. Wysoka jakość wiąże się jednak z niemałą ceną – przykładowy koszt omawianego rozmiaru wynosi ok. 250-350 zł za sztukę.

 

Zakup opon letnich nie należy do najprostszych, ale szczegółowe przeanalizowanie przedstawionych wyżej porad z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat