ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaki wybrać tablet? – czyli na co zwrócić uwagę, by służył nam jak najlepiej

Poniedziałek, 26 października 2020
Jaki wybrać tablet, to kwestia, która wymaga przyjrzenia się paru kluczowym parametrom tego urządzenia. W ten sposób zawęzimy pole naszych poszukiwań, a wybrane urządzenie będzie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Takie działanie pozwoli wybrać je spośród naprawdę szerokiej oferty wielu producentów.
Jaki wybrać tablet? – czyli na co zwrócić uwagę, by służył nam jak najlepiej

 

Tablety z racji tego, że są urządzeniami bardzo uniwersalnymi, mogą być wykorzystywane dość wszechstronnie. Tym bardziej, że ze względu na swoje rozmiary i czas wytrzymałości baterii (w droższych modelach nawet powyżej dziesięciu godzin), są bardzo wygodne w użyciu. Mogą być wykorzystywane zarówno do pracy, nauki (zwłaszcza teraz, gdy część szkół przeszła na nauczanie online i tego typu sprzęt jest dziecku potrzebny do uczestnictwa w zajęciach czy odrabiania zadań domowych), jak i do rozrywki (gier, oglądania filmów, korzystania z internetu i mediów społecznościowych). Producenci dbają o to, aby odpowiedź na pytanie: jaki tablet wybrać? była w miarę prosta i szybka. A to dlatego, że na rynku są dostępne tego typu urządzenia ściśle skonfigurowane pod danych odbiorców (dzieci, młodzież, seniorów czy osoby korzystające z tabletów w celach zawodowych – szczególny rodzaj tabletów to tablety biznesowe czy też tablety graficzne). Co więc należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup tabletu? Poniżej kilka kluczowych kwestii.

 

Tablety – systemy operacyjne

 

Tablety, czyli (upraszczając nieco kwestię) urządzenia plasujące się między smartfonami a laptopami, pracują na trzech systemach operacyjnych. A należą do nich:

  • Android – charakteryzuje się dużą liczbą aplikacji oraz szerokimi możliwościami spersonalizowania tabletu (wygląd i funkcje urządzenia). Tablety z tym systemem występują w szerokim przedziale cenowym, dzięki czemu istnieje możliwość sprecyzowanego wyboru.
  • iOS (iPady) – szeroki wybór gier i aplikacji w sklepie AppStore, ale niestety także i wysoka cena. Za nią jednak otrzymujemy perfekcyjnie płynne działanie urządzenia.
  • Windows – obecnie jest to system wykorzystywany w specjalistycznych tabletach do pracy na aplikacjach biurowych – dlatego tablety z tym systemem najlepiej sprawdzają się w pracy mobilnej.

Wielkość ekranu – tablety do nauki, tablety do pracy

 

Wielkość ekranu i jego typ to kolejny parametr, który decyduje o tym, jaki wybrać tablet. W zależności od tego, czy tablet ma nam służyć do rozrywki, nauki, pracy czy dla najmłodszych, należy rozpatrzyć następujące wielkości wyświetlaczy. Dla dzieci i dla osób, którym zależy na wygodzie podczas przemieszczania się, najlepszym rozwiązaniem będą tablety o przekątnej 7–8 cali. Trochę większe są ekrany o przekątnej 9–10 cali, one z kolei znakomicie się sprawdzą w tabletach używanych do gier czy oglądania filmów. Przekątna 10 cali i więcej charakteryzuje tablety przeznaczone do pracy i wykorzystywane jako przenośne komputery.

Drugim parametrem dotyczącym wyświetlacza jest rozdzielczość – im jest ona wyższa, tym wyraźniejszy obraz (o dobrej rozdzielczości powinni pomyśleć na przykład seniorzy). Poza tym na ekranach o większej rozdzielczości bardziej komfortowo na przykład ogląda się filmy.

 

Wydajność procesora i pamięć operacyjna tabletu

 

Tytułowe parametry także mają wpływ na wydajność naszego urządzenia. Od procesora zależy między innymi szybkość i płynność działania urządzenia. Obecnie optymalnie jest się zdecydować na urządzenie z co najmniej czterordzeniowym procesorem (jeśli chodzi o tablet do prostych zadań). Jeśli tablet ma nam służyć do nieskomplikowanych czynności, warto zaopatrzyć się w taki o pamięci 2GB (to pamięć minimalna). Jeśli zaś chodzi o tablety do pracy i rozrywki, to poleca się urządzenia z procesorami sześcio- i ośmiordzeniowymi. Do bardziej zaawansowanych zadań przyda się pamięć RAM co najmniej 3 GB – pamięć 4 GB umożliwia sprawne i płynne obsługiwanie wielu biznesowych aplikacji.

 

Dodatkowe wyposażenie tabletów

 

Dodatkowe wyposażenie tabletów pozwoli na jeszcze pełniejsze korzystanie z możliwości tych urządzeń. Do tych standardowych należą już karta bezprzewodowa Wi-Fi – umożliwia ona (jak sama nazwa wskazuje) bezprzewodowe połączenie się z internetem. Standardem jest też Bluetooth – urządzenie do przesyłania danych między innymi urządzeniami (laptopami, smartfonami etc.), dzięki urządzeniu Bluetooth możliwe jest też korzystanie z bezprzewodowej myszy czy słuchawek. Tablety są też wyposażone w aparaty i kamery, dzięki czemu (szczególnie laptopy o mniejszych rozmiarach) wykorzystuje się je do robienia zdjęć podobnie jak smartfony. Głośniki i czytniki kart pamięci to także wyposażenie obecne w tabletach z różnych półek cenowych. Bardzo częstym rozwiązaniem jest też możliwość zainstalowania do tabletu dodatkowej klawiatury (wtedy tablet przypomina laptop) – to rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza gdy korzystamy z tabletu w domu.

 

Cena tabletu

 

Rozpiętość cen tabletów jest bardzo duża. Najtańsze modele można już kupić od 200 zł. Wybór urządzenia odpowiedniego dla nas (pod względem cenowym jak i parametrów) powinien ułatwić też przegląd i ranking tabletów https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-tabletow.bhtml.

Tablet to urządzenie, które nie tylko ułatwi pracę czy naukę zdalną, ale także umili czas w jesienne i zimowe wieczory.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat