Jaki jest stan polskiej lewicy?

ePiotrkow Poniedziałek, 20 maja 201318 4923
„Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skur.....” - autorem tych słów jest Otto von Bismarck, a nad tym, czy miał rację zastanawiali się dziś uczestnicy debaty o stanie polskiej lewicy zorganizowanej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie.

Czy lewica jest w Polsce potrzebna? Czyje interesy tak naprawdę reprezentuje? Czy socjalizm to przeżytek? Czy nawet Chrystus był socjalistą? - na te pytania starali się dziś odpowiadać goście debaty: posłowie Artur Ostrowski i Marek Domaracki oraz Jerzy Stefański - przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS.

Rozpoczęto od próby określenia terminu lewica. Jako pierwszy swoją definicję podał Jerzy Stefański, reprezentant najstarszej lewicowej partii w Polsce, liczącej sobie już 121 lat. - Lewica reprezentuje interesy ludzi pracy. Czy inteligent czy pracownik fizyczny - to są właśnie ludzie pracy, bo żyją z pracy własnych rąk i własnego umysłu. Te partie, które reprezentują interesy ludzi pracy są partiami lewicowymi, choć dziś obserwujemy zarówno w Polsce, jak i całej Europie pewne zachwianie - partie prawicowe, chcąc wygrywać wybory, wykorzystują hasła lewicy i na odwrót - partie lewicowe ulegają kapitalizmowi i prawicowym wpływom, rezygnują z tego, o co powinny walczyć.


Wg Stefańskiego kapitalizm od dłuższego czasu przeżywa kryzys. - Ilu z nas wie, że państwa Europy Zachodniej od 7 lat nie mają wzrostu gospodarczego? PPS jest partią antysystemową, jest przeciwko kapitalizmowi - mówił przewodniczący. - Chrystusa ukrzyżowano za to, że dążył do światowego socjalizmu, dążył do wspólnoty międzyludzkiej opartej o zasady moralne. Chrześcijanie spełniają społeczne i ekonomiczne warunki  do bycia socjalistami. To, co jest treścią socjalizmu ciągnie się już od czasów chrystusowych.

O istocie lewicowości mówił też poseł SLD. Artur Ostrowski już jako nastolatek wiedział, że będzie człowiekiem lewicy. Dlaczego? - Bo człowiek lewicy zawsze jest po stronie tych słabszych, tych którzy nie dają sobie rady. Lewica jest za aktywną rolą państwa w gospodarce. Państwo powinno ingerować, a potwierdzeniem tego niech będzie obecna sytuacja gospodarcza. Kryzys wywołały przecież środowiska liberalne. Lewica to również neutralność światopoglądowa, rozdział kościoła od państwa - mówił poseł.

Przedstawiciel najmłodszej w Polsce partii lewicowej stwierdził z kolei, że lewica jest obecnie matecznikiem liberalizmu. - Powinien być wolny rynek, powinien być liberalizm, a zadaniem lewicy są funkcje ochronne. W Polsce nie ma czegoś takiego jak polityka społeczna, występuje tylko i wyłącznie polityka zasiłkowa i to należy natychmiast zmienić. Lewica dziś powinna być proeuropejska. Europa powinna być zjednoczona, mieć prezydenta i własną armię, budżet, aby być przeciwwagą dla innych mocarstw światowych - mówił Marek Domaracki, poseł Ruchu Palikota.

Kiedy Ostrowski, Domaracki i Stefański przedstawili już swoje poglądy, odpowiadali na pytania prowadzącego debatę dr Jacka Bonarka (specjalisty z zakresu historii bizantyńskiej, pracownika UJK w Piotrkowie), a także uczestników debaty.

Jaka naprawdę jest kondycja lewicy w Polsce? To z pewnością pokażą najbliższe wybory.

 

tekst i fot. as


Zainteresował temat?

7

8


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mistrzu ~Mistrzu (Gość)22.05.2013 07:35

Co jest warta piotrkowska lewica widać było nie tylko na spotkaniu , ale równiez w wielu organizacjach w naszym mieście. Przykładem PCK, gdzie w zarządzie zasiada lewica (Bujak, Adamczyk, Boczek) i co robią. NIe dość że doprowadzili do rozbicia krwiodawców to jeszcze rozwalają PCK od srodka. I to podobno sa ludzie pracy. Wrrr...precz t taka lewicą i ich czerwonokomunistycznymi działaczami...

00


józek z koziej wólki ~józek z koziej wólki (Gość)21.05.2013 20:59

"ed" napisał(a):
O Boże, ale się ten Domaracki zdążył już spaść! (a może spasać, nie wiem, w każdym razie bardzo dobrze wygląda.


Widać dieta poselska znakomicie mu służy, bo jest za co zakąsić i przepić na koszt podatnika więc i postura odpowiednia. Co tu dużo gadać, na takiej diecie to każdy będzie tak dobrze wyglądał nawet gdyby to miało trwać do emerytury, czyli do 67 roku życia. Teraz chociaż wiem dlaczego poseł głosował za wydłużeniem wieku emerytalnego!

00


podglądacz ~podglądacz (Gość)21.05.2013 11:47

"jj" napisał(a):

Tak na tym samym Uniwersytecie. Czy Rektor jest za lewicą nie wiem - na debacie nie był. A co do PIO to spotkanie mające na celu ruszenie kwestii referendum w sprawie odwołania Prezydenta a debata, gdzie słuchacze zadają pytania anie posłowie agitują swoje hasła to chyba różnica nie sądzisz? Co do autobusu to tłumów nie widziałem a też byłem z ciekawości.

00


ed ~ed (Gość)20.05.2013 23:07

O Boże, ale się ten Domaracki zdążył już spaść! (a może spasać, nie wiem, w każdym razie bardzo dobrze wygląda.

00


jj ~jj (Gość)20.05.2013 23:04

czy to nie tym samym uniwersytecie, który odmówił wynajęcia pomieszczeń PIO zasłaniając się apolitycznością??
Widocznie niektórzy mogą więcej.

00


miłośnik_pochodów ~miłośnik_pochodów (Gość)20.05.2013 20:54

Na spotkaniu Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej było więcej osób niż na Ostrowskiego pogadance. A spotkanie PIO w autobusie przed uczelnią się odbywało, bo rektor nie chciał sali wynająć. Widać upadająca lewica ma u rektora większe poważanie niż mieszkańcy miasta.

00


wyborcy ~wyborcy (Gość)20.05.2013 20:39

Kadencja posłów SLD dobiega końca, jak Samoobrony. Ich elektorat przejmie PiS, Ruch Palikota, PO.

00


sklave sklaveranga20.05.2013 20:08

Otto von Bismarc powiedział kiedyś o Polakach: To wyjątkowo głupi naród - z nimi nie należy walczyć, im należy dać wolność a oni sami się unicestwią".
Jaka lewica???
W Polsce nie ma lewicy, nie ma prawicy jest jedno wielkie pomagdalenowskie barachło,które można wsadzić do jednego wora i wyrzucić na środek oceanu. Do koryta dorwało się BOLKOWE PLEMIĘ. No panie Marku ale panu służy, służba u Palikota. Pasiecie się za te srebrniki co dostaliście od Tuska zdradzając naród zmuszając go do dłuższej niewolniczej pracy.
Czym się różnią ustroje?
W feudalizmie dziedziczyło się tytuł hrabiowski, dobra, czasem dostojeństwa. Na ogół poddaństwo i pańszczyznę. W socjalizmie dziedziczyło się mieszkanie, nazwisko, znajomość w KC i sklepie mięsnym. Teraz w kapitalizmie dziedziczy się majątek, znajomości, profesurę, zawód adwokata, aktora i lekarza, status celebryty i bytność na telewizyjnym ekranie. Co przyjemne nie trzeba czekać, aż rodzice umrą.
Źródło: Ustrój ślubny, blog Jerzego Urbana, 25 września 2012
Rozkradają Polskę wzdłuż i wszerz.
więcej:
http://sklave.manifo.com/

00


97-300 97-300ranga20.05.2013 19:21

"dcc69" napisał(a):
Dzisiaj byłem na spotkaniu z Posłami Ruchu Palikota

Ja bym się tym nie chwalił.

00


Al Bundy Al Bundyranga20.05.2013 18:29

Parafrazując księdza Natanka: jeśli lewica zaczyna posiłkować się Chrystusem, to wiedz, że coś się dzieje... :)

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat