ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaką prędkość Internetu potrzebujemy dla 4-osobowej rodziny?

Środa, 02 listopada 2016 10735
Mama ogląda film, tata pobiera ważne pliki i przesyła je do chmury, córka korzysta ze smartfona, by pozostać w kontakcie z przyjaciółkami na Facebooku, a syn gra na konsoli.
Minęły czasy, w których internet był uważany za luksus. Dziś to medium takie samo jak prąd i woda – przywykliśmy do niego i uważamy je za niezbędny standard.

I – tak jak w przypadku braku prądu czy wody – zdajemy sobie sprawę, jak trudno poradzić sobie bez niego, dopiero, gdy nastąpi przerwa w dostawie.

Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest przeciętna przepustowość internetu w Polsce? Firma Akamai prowadzi regularne raporty dotyczące zarówno bezpieczeństwa użytkowników internetu, jak i jego prędkości na całym świecie. Według danych na drugi kwartał w Polsce to 12,2 Mb/s (dane na drugi kwartał 2016 roku). W porównaniu z Koreą Południową, która pod tym względem jest najlepsza na świecie, to niewiele – Koreańczycy mogą cieszyć się średnią przepustowością na poziomie 26 megabitów na sekundę, czyli ponad dwukrotnie wyższą. Drudzy w klasyfikacji Norwegowie mogą korzystać z Internetu o przepustowości 20 Mb/s. Warto jednak podkreślić – przeciętna przepustowość, określona w raporcie, jest znacznie niższa od standardowych ofert dostawców internetu. Większość zaczyna się od 50-60 Mb/s, a coraz większą popularnością cieszy się internet LTE. Właśnie wspomniane 50 Mb/s wydaje się więc prędkością odpowiednią do zaspokojenia potrzeb czteroosobowej rodziny – a więc pozwala na komfortowe oglądanie filmów w wysokiej jakości, przesyłanie i pobieranie plików czy wreszcie swobodne korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych.

A co właściwie oznacza szybkość (przepustowość) internetu? Należy rozgraniczyć dwie podstawowe kwestie – szybkość pobierania i wysyłania. Pierwsza z nich to prędkość, z jaką pobierane są pliki, odświeżane strony internetowe czy odtwarzane filmy. Druga natomiast informuje o tym, jak szybko dane z naszego komputera są wysyłane do innego komputera w sieci – czyli na przykład jak szybko wysyłane są maile (druga z wartości jest zwykle niższa). Prędkość internetu można zamienić na czas pobierania pliku – przy przepustowości 50 Mb/s 
plik (dajmy na to film ważący 650 MB) będzie pobierać się z szybkością 6,25 megabajta na sekundę – a więc ściągniemy go w niecałe dwie minuty.

Nie każdy użytkownik jest świadomy tego, czy prędkość internetu, z jakiej korzysta, jest po pierwsze wystarczająca, po drugie – czy jest zgodna z określoną w umowie, a po trzecie – co w praktyce oznaczają wyżej wymienione prędkości. Szybkość internetu możesz sprawdzić w tym miejscu.


Zainteresował temat?

7

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat