Jak zmniejszyć zadłużenie szpitala powiatowego?

Strefa FM Piątek, 22 listopada 201930 7951
Zadłużenie Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie to już kilka milionów zł. Radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego zastanawiali się, jak je zmniejszyć. Jakie mieli pomysły?

Obarczanie samorządów długami szpitali jest niezgodne z konstytucją - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzając, że sieć szpitali zwiększyła zadłużenie placówek. Posłowie mają 1,5 roku na zmianę przepisów, do tego czasu zadłużenie może jednak znacznie wzrosnąć.


Powiatowe Centrum Matki i Dziecka od stycznia do września 2019 roku wygenerowało dług w wysokości prawie 7 milionów złotych (!) Jak tłumaczyła podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego, dotychczas odpowiedzialna za sprawy finansowe szpitala, Eliza Bartkowska to m.in. efekt niewypłaconych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nadwykonań i wzrost cen energii i wzrost wynagrodzeń. Wyjście szpitala z sieci ma spowodować zatrzymanie procesu zadłużania placówki. Radni mieli swoje pomysły na poprawę sytuacji.


Ostre słowa do byłej dyrektor PCMD Elizy Bartkowskiej skierował radny powiatu Dionizy Głowacki. - Dlaczego na przykład pani nie szuka oszczędności i nie zaproponuje samozatrudnienia tym lekarzom - pytał podczas sesji. - Pani już na samym początku wie, że nie ma pieniędzy na zaciągnięte zobowiązania. Dlaczego realizujemy zadania, których nie mamy obowiązku realizować? Nic nie robicie! Kiedy porówna się wyniki za rok 2018 i 2019, to wynika z tego, że nic się nie robi, tylko przyjmuje się za dobrą monetę to, że przecież powiat pokryje długi. A jakie ma wyjście? Łatwo wydaje się publiczne pieniądze. Ciekawe, czy gdyby miała pani wydać z własnej kieszeni, czy w taki sam sposób prowadziłaby pani tę działalność – mówił radny.


Z kolei radna Katarzyna Miśkiewicz podkreślała, że na przykład w gminie Sulejów powiatowe dotychczas przychodnie przejął prywatny właściciel i funkcjonują one dużo lepiej. - Prowadzenie poradni w gminach to nie jest zadanie powiatu – zaznaczała. - Rozumiem ich utrzymywanie, gdyby przynosiło to zyski, ale tak nie jest. Można zrobić tak jak w Aleksandrowie, Łękach czy Sulejowie, pacjenci są zadowoleni, ośrodek zdrowia w Sulejowie funkcjonuje, rozwija się. Jeśli poradnie przynoszą straty, niech ich prowadzeniem zajmą się wójtowie, ogłoszą konkurs, który wygra jakiś prywatny przedsiębiorca, który będzie prowadził taką placówkę. Będzie to korzyść dla mieszkańców, a my nie będziemy mieć ujemnego wyniku finansowego.


- Prowadząc PCMD, również podstawową opiekę zdrowotną, optymalizuję koszty w każdym zakresie – odpowiadała radnym E. Bartkowska. - Dotyczy to zarówno personelu lekarskiego, jak i średniego. 90% lekarzy zatrudnionych w naszej jednostce to lekarze zatrudnieni na kontraktach.


Zaskoczony Piotr Wojtysiak przypomniał, że niedawno przygotował uchwałę, z której wynikało, że przy prowadzeniu placówki głównym wyznacznikiem ma być czynnik ekonomiczny, ale radni Prawa i Sprawiedliwości skierowali dokument do wojewody, jako niezgodny z prawem, a ten go unieważnił. P. Wojtysiak podkreślał, że nie jest zwolennikiem prywatyzacji i przede wszystkim zależy mu na mieszkańcach i że nie chce ograniczać dostępu do służby zdrowia, by zaspokajać społeczne potrzeby.


Spójnej wizji nadal jednak nie udało się wypracować.


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Brak słów ! ~Brak słów ! (Gość)27.11.2019 01:37

Na jakiej to podstawie radny Dionizy proponuje zatrudnianie lekarzy w formie samozatrudnienia ?? A może tak zlikwidować radę powiatu. Sądzę, że mieszkańcy nie mieli by nic przeciwko temu żeby wobec zaistniałej sytuacji zlikwidować takie rady, a wynagrodzenia aż 21 członków tej rady przeznaczyć na zaspokojenie omawianych tu ważnych społecznych potrzeb. P.S. Dyrekcja szpitala, starosta i inni pracownicy starostwa też zatrudnieni są na kontraktach ?? A jeśli nie to wypadałoby dać przykład...

10


eskulap ~eskulap (Gość)25.11.2019 18:47

Jak zmniejszyć zadłużenie. W pierwszej kolejności zwolnić winowajcę. W drugiej kolejności przestać traktować lekarzy jak zło konieczne. Po trzecie mieć odrobinę przyzwoitości i przyznać się, że pomyliliśmy się z powierzenie tak odpowiedzialnego stanowiska Pani Elizie Bartkowskiej i przestać oszukiwać, że sprawdzi się jako zastępca. To jest jawne oszukiwanie profesora Wozniak. Ta Pani to upokorzenie, lęk

10


gość ~gość (Gość)23.11.2019 13:15

Zmniejszenie biurokracji sztucznych etatów i nie będzie dlugu

131


? ~? (Gość)23.11.2019 10:02

zmniejszenie kosztów ? proste po co dwóch zastępców dyrektora zatrudnione osoby przez Panią dyr. mają wysokie wynagrodzenia. Czy potrzebny jest samochód służbowy . itd

141


gość ~gość (Gość)23.11.2019 06:49

To ta niby po dyrektora jeszcze jest w tym szpitalu..a myślałem że ja jyz wywiezli taczka ....

121


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)22.11.2019 22:36

Stan umysłu pisostwa beneficjentów plus odjeżdza w kosmos, widać tą szaloną inteligencję i świadomość tego co się dzieje,choćby w służbie zdrowia, apogeum objawia się w kwesti skąd się biorą pieniądze na cokolwiek, że jest nadzieja na gorsze czasy!

104


gość ~gość (Gość)22.11.2019 16:01

Wszystko odbija się czkawką po rządach PO-PSL

1417


gość ~gość (Gość)22.11.2019 22:22

Pani Miskiwicz obroniliscie największa kaste jaką istnieje. Ona zasłuza szpital.

44


gość ~gość (Gość)22.11.2019 22:20

Wszędzie ginekologie przynoszą starty-przypadek? Nie prywata kasta ginekologow żeruje

61


gość ~gość (Gość)22.11.2019 21:49

Według logiki pani radnej powiatowej Katarzyny, to jeśli coś przynosi zysk, to nasze, a jeśli nie, to już nie nasze.
Czytam, że w gminie Sulejów z przychodniami jest wszystko w porządku... to mam pytanie, dlaczego w przychodni w Przygłowie hula wiatr? Gmina Sulejów składa się również z okolicznych wsi, a nie tylko z Sulejowa.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat