ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Poniedziałek, 03 czerwca 2019 1729
Jednoosobowa działalność gospodarcza cieszy się największą popularnością wśród form prowadzenia własnej firmy. Wszystko to za sprawą nieskomplikowanych formalności przy jej rejestracji, niewielkich kosztów prowadzenia oraz prostym rozliczaniu wydatków oraz przychodów. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się jakie są inne korzyści prowadzenia własnej firmy oraz jak wygląda procedura jej rejestracji.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?


Szczegółową definicję działalności gospodarczej znajdziemy w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004. W skrócie zalicza się do niej każdą formę działalności wykonywaną przez osoby fizyczne na własny rachunek. Co więcej, musi być wykonywana w sposób ciągły, nie musi jednak koniecznie przynosić zysków, przykładem jest działalność non-profit.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy rodzaj firmy, która może być zakładana wyłącznie przez osobę fizyczną. To najodpowiedniejsza forma działalności dla drobnego biznesu, której rejestracja i prowadzenie nie są skomplikowane. Jednoosobową działalność możemy założyć sami i prowadzić samodzielnie bez pomocy księgowej. Jej właściciel odpowiada za nią całym swoim majątkiem, dlatego zanim zdecydujemy się na ten krok warto rozważyć wady i zalety jej prowadzenia.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak ją założyć?


Rejestracja jednoosobowej działalności wiąże się z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby było to możliwe potrzebne jest wypełnienie formularzu o nazwie CEIDG-1 oraz złożenie odpowiednich załączników w Urzędzie Miasta/Gminy. Innym rozwiązaniem jest rejestracja na stronie CEIDG, gdzie wypełnimy elektroniczną wersję dokumentu i podpiszemy go cyfrowym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP. Do złożenia formularza potrzebne będzie: nazwa firmy, dane kontaktowe, profil działalności zgodny z kodami PKD. Zgłoszenie wniosku spowoduje, że zostaniemy zgłoszeni do Krajowego Rejestru Urzędu Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), naczelnika Urzędu Skarbowego jako płatnik podatku dochodowego, a także w roli płatnika składek do ZUS lub KRUS. Chcąc zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą nie poniesiemy żadnych opłat. Jeśli jest to pierwsza działalność gospodarcza, na starcie możemy liczyć na mniejsze koszty w postaci preferencyjnych składek ZUS.

 

Co musimy wiedzieć decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?


Nie zawsze jesteśmy zobowiązani do rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli wykonujemy drobną działalność, której przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej, wówczas możemy prowadzić działalność nierejestrową, której nie musimy zgłaszać do urzędu.


Każda działalność musi posiadać nazwę, która będzie prosta i łatwa do zapamiętania.
We wniosku rejestracyjnym firmy powinna znaleźć się konkretna data rozpoczęcia działalności. Może być ona późniejsza niż dzień, w którym składany jest wniosek. 
Przy rejestracji firmy jesteśmy zobowiązani wskazać, jaki rodzaj działalności będziemy prowadzić, a także formę opodatkowania oraz sposób płacenia zaliczek na podatek. 

Podejmując jednoosobową działalność musimy zdecydować, czy działalność będzie prowadzona na istniejącym koncie bankowym czy nowym firmowym. Więcej informacji na temat prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziemy w serwisie edukacyjnym pod adresem https://kapitalni.org/pl/artykuly/koszt-prowadzenia-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej-przekonaj-sie-jak-zalozyc-i-ile-kosztuje-prowadzenie-wlasnej-firmy,73,265

 

Wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej


Zalety

 

  • Brak kosztów działalności gospodarczej,
  • Tanie koszty obsługi księgowej,
  • Duży wybór formy rozliczenia podatkowego,
  • Szybkość w założeniu i likwidacji firmy,
  • Brak minimalnego kapitału potrzebnego do założenia firmy.

Wady

 

  • Odpowiadanie całym swoim majątkiem za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • Istnienie i rozwój firmy skupia się na jednej osobie,
  • Ograniczone zasoby majątkowe i rzeczowe.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może być korzystniejsze finansowo niż praca na etat. Własna firma to dobre rozwiązanie dla osób, które są samodzielne, zmotywowane do pracy i fascynują się swoją dziedziną.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat