ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wykorzystać taśmę LED w oświetleniu pokoju?

Piątek, 25 stycznia 2019 8687
Taśmy LED stają się coraz popularniejszym sposobem nie tylko na oświetlenie, ale i ciekawą aranżację mieszkania i domu. W zależności od ich kolorystyki, rozmieszczenia, liczby czy wielkości, oświetlenie pokoju taśmą LED potrafi nadać pomieszczeniu określony klimat. Jak wykorzystać taśmę LED-ową w oświetleniu pokoju? Przeczytaj poniższy artykuł i zainspiruj się.

 

  1. Jaki rodzaj taśmy LED wybrać?
  2. Jak wykorzystać taśmy LED?
  3. Jak podłączyć taśmę LED?

Jaki rodzaj taśmy LED wybrać?

 

Paski LED mogą mieć różną barwę światła. Ze względu na barwę taśmy LED, rodzaje pasków można dopasować do efektu, jaki się chce uzyskać oraz do typu pomieszczenia. Do wyboru są m.in. taśmy dające miękkie, białe i ciepłe światło, cechujące się światłem intensywnym białym oraz dające chłodną barwę światła dziennego.

Jaka taśma LED sprawdzi się najlepiej w pokoju dziennym? Do salonu dobrze jest wybrać barwę ciepłą białą (2800-3200K), która przypomina światło żarówki tradycyjnej. Dzięki temu pokój staje się bardziej przytulny, a atmosfera w nim panująca rozluźnia i uspokaja mieszkańców. Taśma o naturalnej barwie białej (4000-4500K) z kolei sprawdzi się znakomicie w urzędach, gabinetach i innego rodzaju pomieszczeniach biurowych. Światło to przypomina dzienne, dzięki czemu jest idealne do czytania i pracy, pobudza, dodaje energii i wzmacnia kreatywność. Natomiast zimne, intensywnie białe światło (5500-6500K) jest polecane do magazynów, gabinetów dentystycznych i hal.

Co ciekawe, istnieją paski, które łączą w sobie obie funkcje i dają zarówno ciepłą, jak i zimną barwę światła. Do wyboru jest również szeroka gama taśm o różnych barwach: czerwonych, zielonych, niebieskich. Możliwe jest też uzyskanie barw innych, które powstają w wyniku zmieszania kolorów podstawowych. Nabyć można zarówno diody jedno-, jak i wielokolorowe.

 

Jak wykorzystać taśmy LED?

 

Niewiele jest akcesoriów tak wszechstronnych w zastosowaniu, jak taśma LED. Pomysły na jej zastosowanie wykorzystują zarówno jej funkcje oświetleniowe, jak i dekoracyjne. Paski LED-owe sprawdzą się znakomicie do podkreślenia konkretnych elementów pokoju, np. zdjęć rodzinnych stojących na półce. Popularnym rozwiązaniem jest też montaż taśm na podwieszanym suficie. Dzięki niemu pokój zyskuje więcej światła i optycznie wydaje się większy, bowiem przestrzeni nie przytłacza widok dużych, wiszących abażurów. Oświetlenie LED można też wykorzystać jako dodatkowe źródło światła przy roboczych powierzchniach, np. biurku, a także w miejscach relaksu, takich jak fotel czy kanapa. W przypadku wieczornego czytania książki, czasopisma lub oglądania telewizji, nie ma potrzeby włączania całego oświetlenia – wystarczy jedynie punktowe oświetlenie LED-owe. Taśmy tego rodzaju dobrze wyglądają także wkomponowane w przeszklone szafy, barek, biblioteczkę z książkami lub komodę z bibelotami. Punktowe oświetlenie LED pomoże wyeksponować znajdujące się tam przedmioty.

W sypialni natomiast lampki LED znajdą swe zastosowanie przy zagłówku oraz za lub pod łóżkiem, jako oświetlenie toaletki, lustra, obrazu czy też wnętrza garderoby. W dziecięcym pokoju sprawdzą się natomiast jako bezpieczne, nienagrzewające się oświetlenie dodatkowe. Można je zamontować np. w pobliżu drzwi oraz na ścianie na wysokości podłogi.

Zastosowanie taśmy LED w pokoju jest na tyle różnorodne, że z pewnością każdy znajdzie pomysł i rozwiązanie dopasowane do aranżacji swego mieszkania i domu.

 

Jak podłączyć taśmę LED?

 

Jeśli chodzi o taśmę LED, podłączenie tego rodzaju oświetlenia nie powinno sprawić większego kłopotu. Należy jednakże zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważny jest kształt podświetlenia, jaki chcemy uzyskać. Od tego zależy bowiem taśmy LED montaż na suficie czy też na innych powierzchniach. Pasek zgina się tylko w jednej płaszczyźnie, dlatego też np. w przypadku sufitu podwieszanego, dobrze jest połączyć kolejne odcinki taśmy na rogach za pomocą przewodu. Sposób ten pozwoli uzyskać dowolny kąt.

Taśmę należy przyklejać do metalowych elementów, płaskowników, aluminiowych profili i innych powierzchni służących jako radiator do taśmy. Przed podłączeniem, powierzchnia powinna być odtłuszczona, wyczyszczona i wysuszona. Pasek należy zlutować albo za pomocą specjalnej złączki połączyć styki paska z zasilaczem, z kolei sam zasilacz przyłączyć poprzez wtyczkę gniazdkową lub kostkę do sieci. Kolejnym krokiem jest przyklejenie oświetlenia za pomocą taśmy dwustronnej oraz przykręcenie profili z LED-ami do ściany, sufitu, szafki lub innej powierzchni.

 

A co z kolorową taśmą LED? Jak podłączyć pasek RGB? Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że tego typu oświetlenia nie można zamontować bezpośrednio do zasilacza, konieczny jest bowiem sterownik pozwalający na zmianę kolorów. Samo podłączenie jest natomiast identyczne jak w przypadku taśm jednobarwnych.

Podsumowując, oświetlenie LED to bardzo polecane rozwiązanie aranżacyjne, pozwalające na kreatywne urozmaicenie domowej przestrzeni. Dobrej jakości taśmę LED możesz kupić w sklepie internetowym Castorama. Szeroki wybór kolorów i długości pasków LED-owych gwarantuje, że każdy może znaleźć w e-sklepie produkt znakomicie dopasowany do swych potrzeb oraz designu wnętrza.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat