ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Piątek, 29 listopada 2019 1857
Wizyta u psychologa owiana jest przekonaniem, że chodzą do niego tylko osoby „chore psychicznie”. Oczywiście takie osoby korzystają z pomocy specjalisty, jednak psycholog przyjmuje także pacjentów zdrowych, borykających się z różnego rodzaju problemami codziennego życia. Wizyta u psychologa nie jest niczym odstającym od normy i nie powinniśmy się przed nią bronić.

Wizyta z dzieckiem u psychologa

Na początku należy uświadomić sobie, że wizyta u psychologa nie jest niczym strasznym i nie wpłynie negatywnie na nas czy na dziecko. Co istotne, to, że szukamy pomocy u osoby z zewnątrz nie oznacza, że jesteśmy złymi rodzicami, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami swojego dziecka. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że rodzice, którzy zapisują dziecko na konsultację do psychologa specjalisty są właśnie rodzicami dobrymi, opiekuńczymi, troszczącymi się o dziecko. Jeśli pogodzimy się z faktem, że nie jesteśmy Alfą i Omegą, i pomoc z zewnątrz jest niezbędna, będziemy w stanie pomóc dziecku w o wiele większym stopniu niż robiąc to na własną rękę lub czekając, aż dziecko samo poradzi sobie z męczącymi go problemami.

Pierwsza wizyta u psychologa odbywa się często z udziałem jedynie rodziców dziecka. To właśnie podczas niej psycholog rozmawiając z rodzicami zbiera informacje na temat zdrowia dziecka, a także zgłaszanych problemów. Po rozpoznaniu problemu, psycholog proponuje ilość planowanych spotkań z dzieckiem, a także razem z rodzicami ustala cel pomocy dziecku. 

Bardzo ważne jest, aby psycholog nawiązał prawidłową relację z dzieckiem. W tym celu odbywa się kilka konsultacji psychologicznych sam na sam z dzieckiem, które opierają się właśnie na budowaniu relacji z małym pacjentem. Podczas nich psycholog dąży do tego, aby atmosfera była spokojna i przyjazna, stąd też często pierwsze spotkania opierają się ona na luźnych rozmowach, graniu w gry czy rysowaniu i zabawie.  

Po wizycie u psychologa niezwykle ważna jest praca z dzieckiem w domu. Między sesjami to właśnie rodzice pełnią główną rolę w pomocy dziecku w wyjściu z problemu. Psycholog może poprosić rodziców o podjęcie działań mających na celu poprawę dobrostanu psychicznego dziecka. Mogą to być ćwiczenia zadawane do domu czy też zalecenia wspólnej wizyty u specjalisty. 

Nierzadkim niestety problemem, z którym borykają się dorastające dzieci, są zaburzenia wieku rozwojowego. W tym przypadku psychoterapia może być, w zależności od potrzeb, zarówno główną formą pomocy jak i dodatkowym wsparciem dla terapii farmakologicznej. Zazwyczaj trwa ona dłużej, niekiedy jest także bardziej intensywna w zależności od stopnia problemów dziecka. 

Psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i specjalizuje się najczęściej w psychologii klinicznej dziecka, psychologii wychowawczej, psychologii rozwojowej lub psychoterapii dzieci i młodzieży. Jest przygotowana do pracy z dziećmi w różnym wieku. Zna zjawiska i zachowania charakterystyczne dla psychiki dziecka w konkretnym stadium jego rozwoju. Niektórzy specjaliści zajmują się skonkretyzowanymi problemami czy też zaburzeniami, dlatego wybierając się do psychologa należy znaleźć takiego specjalistę, który posiada doświadczenie w danym obszarze. 

Wsparcia psychologicznego mogą wymagać dzieci mające trudności, z którymi sobie nie radzą, a także dzieci w bardzo mocny sposób przeżywające trudne sytuacje. Konsultacja psychologiczna będzie także pomocna w przypadku gdy dziecko odczuwa dolegliwości fizyczne nie mające podłoża chorobowego, takie jak na przykład bóle brzucha czy bezsenność. Mogę one bowiem być objawami zaburzenia. 

Warto pamiętać, że psychologowie, także dziecięcy, pracują w różnych nurtach terapeutycznych. Wszystkie z nich mają ten sam cel - pomóc osobie z problemem, jednak ich drogi w dojściu do tego celu znacznie się między sobą różnią. Dlatego podejmując decyzję o terapii warto sprawdzić w jakim nurcie pracuje specjalista, do którego się wybieramy i zastanowić się, czy takie podejście nam odpowiada, czy może szukamy jednak czegoś innego. Podejście terapeuty, do którego zapisujemy się na terapię powinno być przede wszystkim zgodne z naszymi wartościami. Gdy nie będziemy zgadzać się z danym podejściem, podporządkowanie się wymogom terapii może okazać się trudne. 

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta jest to mówiąc prosto, osoba, która posiada odpowiednie umiejętności, wykształcenie i uprawnienia, aby móc prowadzić psychoterapię. 

W Polsce obecnie sytuacja prawna psychoterapeutów nie jest niestety uregulowana, nie ma określonych wymagań, które musi spełniać osoba aby móc nazywać się psychoterapeutą. Stąd niezwykle ważne jest sprawdzenie „na własną rękę” do kogo zapisujemy się na konsultację. Oczywiście jeśli korzystamy z pomocy poradni psychologicznej możemy być raczej spokojni co do kwalifikacji pracujących w niej terapeutów. Bądźmy natomiast szczególnie ostrożni zapisując się do terapeuty prywatnego, niezrzeszonego w żadnej poradni, świadczącego usługi psychologiczne we własnym zakresie, na własnej działalności. Nie jest to złe wyjście, należy być jedynie bardziej ostrożnym przy doborze terapeuty, aby nie zmarnować czasu ani pieniędzy i co najważniejsze - aby otrzymać odpowiednią pomoc.

Psychoterapia

Psychoterapia polega na spotkaniach z psychologiem, mających najczęściej charakter rozmowy. Spotkania te różnią się jednak od wyjścia na kawę i rozmowy z koleżanką. Prowadzi je bowiem wykwalifikowany specjalista, który wie jak prowadzić rozmowę i jest nauczony słuchania drugiej osoby, nie oceniania jej, a przede wszystkim nastawiony jest na pomoc drugiej osobie. Psychoterapia najczęściej oparta jest na regularnym kontakcie międzyludzkim. Istnieją tysiące technik i form pomocy psychoterapeutycznej, które służą poprawie zdrowia psychicznego pacjenta.

źródło: https://psychoterapiacotam.pl/


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat