ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać oświetlenie do mieszkania?

Piątek, 24 kwietnia 2020 1905
Oświetlenie decyduje o tym, jak będziemy czuli się w danym pomieszczeniu. Źle dobrana lampa może nas przytłaczać lub nie dostarczać odpowiedniej ilości światła. Sprawdzamy, jak dobrać światło względem wielkości pomieszczenia oraz jaki wpływ ma barwa żarówki.

 

Małe mieszkanie – duża kreatywność

 

Oświetlenie małego mieszkania może być niekiedy problematyczne. Nieduża przestrzeń sprawia, że łatwo możemy poczuć się przytłoczeni niepotrzebnymi dodatkami i za dużym oświetleniem. Dla tego warto podejść do tematu z rozsądkiem, co wcale nie oznacza, że nie możemy sobie pozwolić na kreatywność.

W przypadku niewielkich powierzchni warto zdecydować się na oświetlenie, które nie będą optycznie obniżały sufitu. Dlatego lepiej jest zrezygnować z dużych żyrandoli na rzecz halogenów i oczek stropowych.

Oprócz doświetlenia z góry mamy także możliwość oświetlenia ścian poprzez kinkiety. Dzięki nim rozświetlimy nie tylko górne partie pomieszczenia, ale także te niższe. Ich różnorodne kształty pozwolą uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne przy jednoczesnym braku uczucia przytłoczenia.

 

Jak oświetlić duże pomieszczenia?

 

Duży salon dzienny lub pokój daje znacznie większe możliwości zaprojektowania wnętrza i wyboru aranżacji. Jak jednak dobrać oświetlenie, które zapewni nam komfort do odpoczynku lub pracy?

Dla jak największego komfortu warto zdecydować się na duże lampy podłogowe. Ich mobilność zapewnia usytuowanie w dowolnym miejscu. Ponadto intensywność światła możemy regulować nie tylko poprzez wybór żarówek, ale także wielkość kloszów – im większy on będzie, tym mniejsza wiązka światła będzie oświetlać pomieszczenie.

W większym salonie możemy sobie także pozwolić na żyrandole o dużych rozmiarach. Jeśli jednak są dla nas zbyt przytłaczające, możemy zdecydować się na kinkiety, które subtelnie urozmaicą przestrzeń.

Modele lamp zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń odnajdziemy na stronie:https://www.lights.com.pl/.

 

Wybór barwy światła

 

Nawet najlepiej dobrana lampa, nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli dobierzemy do niej złą żarówkę. Rodzaj światła ma bardzo duże znaczenie na nasze samopoczucie oraz koncentrację. Dlatego powinniśmy je dobierać zgodnie z przeznaczeniem.

W miejscach, gdzie potrzebujemy się zrelaksować i odpocząć po długim dniu, warto wybierać ciepłe barwy. W oznaczeniach żarówek przyjmują one wartość 2700-3300 K.

Z kolei barwa neutralna, czyli 3300-4000 K sprawdzi się w takich miejscach jak kuchnia, czy łazienka, gdzie wykonujemy codzienne czynności. Dla zwiększenia koncentracji w trakcie pracy zalecane są żarówki 4000-6500 K, które mają zimny odcień. Przy nich o wiele łatwiej jest nam się skoncentrować i będziemy dłużej pracowici.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat