ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać odpowiednią szklarnię ogrodową?

Wtorek, 26 lutego 2019
Szklarnie i tunele ogrodowe służą nie tylko skutecznemu zabezpieczeniu roślin przed niekorzystną pogodą. To także efektywna osłona przed ptakami i szkodnikami wyjadającymi owoce czy nasiona. Właściwe osłanianie hodowanych upraw wydłuża również okres wegetacji, czego efektem jest m.in. zwiększenie zbiorów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szklarni. Jak wybrać najbardziej odpowiednią? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Jak wybrać odpowiednią szklarnię ogrodową?

Jak wybrać najlepszą szklarnię ogrodową?

 

Szklarnie ogrodowe poliwęglanowe i inne – który model będzie najlepszy? Jaka jest dobra pora na zakup szklarni do ogrodu? Jak wybrać najlepszą szklarnię ogrodową? Decydując się na zakup konkretnego, gotowego modelu szklarni, należy wcześniej zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wybór danego tunelu zależy m.in. od rodzaju uprawianych roślin, powierzchni, jakiej będziemy potrzebować, rodzaju materiału, z którego będzie wykonana konstrukcja itp. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rośliny będą uprawiane wewnątrz, bowiem różne rośliny mają odmienne potrzeby cieplne. Jeżeli naszym celem jest przydomowa uprawa rodzimych warzyw, odpowiednie będą niewielkie, nieogrzewane szklarnie foliowe na pomidory, ogórki, paprykę itp. Skutecznie chronią one rośliny przed niekorzystną aurą, zapewniając przy tym temperaturę wyższą o parę stopni niż ta panująca na zewnątrz. Dzięki niej można prowadzić niektóre uprawy przez cały rok. Odpowiedni mikroklimat sprawia, że warzywa szybciej i lepiej się rozwijają, przynosząc obfite plony. Z kolei jeżeli planujemy hodowlę wymagających owoców i roślin subtropikalnych czy górskich, konieczna będzie ogrzewana szklarnia, co wiąże się jednak z dużo wyższymi kosztami. Warto również zastanowić się nad sezonowością - czy chcemy prowadzić uprawy całoroczne (wtedy przyda się dobrej jakości szklarnia wykonana ze szkła), czy też tunel będzie demontowany na zimę (w tej sytuacji wystarczająca będzie konstrukcja pokryta folią). Istotna jest też powierzchnia szklarni. Należy ustalić, jak rozległe uprawy chcemy prowadzić, czy zamierzamy poszerzać je o nowe gatunki itp. Zbyt mały model niełatwo będzie powiększyć, z kolei za duży będzie energochłonny, a często również nieestetyczny wizualnie. Ważna jest również kwestia umiejscowienia szklarni. Jeśli ma się ona znajdować blisko domu i będzie doskonale widoczna np. z okien czy tarasu, dobrze, aby charakteryzowała się dobrym wyglądem. Estetyka tunelu zależy od użytych materiałów i konstrukcji obiektu. Jeśli zależy nam na wyglądzie, lepiej wówczas zdecydować się na gotowe, dopracowane wizualnie szklarnie, charakteryzujące się tej samej wielkości panelami konstrukcyjnymi, porządnymi drzwiami, równo wykończonym stelażem oraz uchylnymi oknami. Pamiętajmy, że trudno uzyskać elegancki design w przypadku namiotu sklejonego samodzielnie z kawałków szyb czy starych okien o różnej wielkości.

 

Źródło: Meblobranie.pl

Źródło: Meblobranie.pl

 

Szklarnie ogrodowe poliwęglanowe i inne – który model będzie najlepszy?

 

Poza wspomnianymi wyżej kwestiami, wybierając odpowiednią szklarnię, warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana. Na rynku dostępne są tunele na stelażach poliwęglanowych, drewnianych, metalowych czy aluminiowych. Drewno jest eleganckim, ale bardzo kłopotliwym materiałem, przez co bardzo trudno jest utrzymać wewnątrz szklarni o drewnianej konstrukcji odpowiednią temperaturę i wilgotność. Metal i aluminium radzą sobie z tymi warunkami o wiele lepiej – są wytrzymałe i solidne, zachowują swój kształt na lata. Sprawdzą się w przypadku dużych konstrukcji, z wieloma półkami i doniczkami do zawieszenia. Są przy tym bardzo proste w montażu – wszystko łączy się ze sobą za pomocą specjalnych śrubek i trójkątów. Szklarnia ze stali sprawdzi się nawet na górzystym, narażonym na silne wiatry terenie. Bardzo polecane są również wysokiej klasy szklarnie ogrodowe poliwęglanowe: https://www.meblobranie.pl/szklarnie-ogrodowe-przydomowe-cieplarnie, których konstrukcja wygląda jest układanka – poszczególne elementy wsuwa się we wcześniej złożony stelaż, bez konieczności stosowania kleju, kitu szklarskiego czy silikonu. Do stworzenia całości posłużą zatrzaski i zaciski, które dołączone są do paczki. Zaletą niedrewnianych rozwiązań jest również występowanie w wielu kolorach, co zwiększa atrakcyjność wyrobu.

 

Jaka jest dobra pora na zakup szklarni do ogrodu?

 

Źródło: Meblobranie.pl

Źródło: Meblobranie.pl

 

Najlepszym czasem na zakup i montaż szklarni ogrodowej jest wiosna. Optymalna temperatura pozwala na łatwe zainstalowanie konstrukcji w ziemi, która nie jest już zbita i twarda w wyniku mrozu i śniegu. Wczesna wiosna (koniec marca i początek kwietnia, kiedy nastają cieplejsze dni) to również czas pierwszego rozsadzania roślin, dlatego też dobrze jest zdążyć z wyborem, zakupem i zamontowaniem konstrukcji jeszcze przed tym czasem, aby móc korzystać z dobrodziejstw szklarni przez cały sezon upraw. Jak można więc zauważyć, wybór najlepszej szklarni do ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań, jednakże szczegółowe przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań względem tunelu z pewnością zaowocuje najodpowiedniejszą możliwą decyzją.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat