ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak wybrać idealny okap do kuchni?

Czwartek, 28 lutego 2019 4281
W wielu przypadkach okap kuchenny okazuje się być funkcjonalnym i przydatnym urządzeniem. Dzięki niemu, nawet długie godziny spędzone na przygotowywaniu potraw i pieczeniu ciast upłyną szybko i przyjemnie. Dowiedz się, jak wybrać idealny okap do kuchni.

Okap kuchenny bywa niedoceniany, a jego zakup nie zawsze jest uwzględniany w budżecie. Tymczasem pełni on wiele istotnych funkcji: poza pochłanianiem zapachów, pozbywa się także nieprzyjemnej pary wodnej, odpowiedzialnej za niszczenie ścian czy drewnianych mebli. Wiedz, że to właśnie z nadmiaru tej ostatniej czujesz się bardziej zmęczony podczas gotowania potraw czy pieczenia ciast. Okap wciąga również unoszący się w powietrzu tłuszcz, który lubi się osadzać na frontach szafek, ścianach czy suficie powodując żółte i klejące się plamy, do których przylepia się kurz. Okap do kuchni sprawi, że praca w niej stanie się przyjemniejsza i bardziej komfortowa, a także pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnych zabrudzeń.

 

Rodzaje okapów kuchennych

W sklepach spotkasz najczęściej okap kuchenny naścienny. To popularny model urządzeń, który jest chętnie wybierany przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Wśród nich wyróżnić można okapy podszafkowe oraz kominowe. Najbardziej efektowne i zaawansowane są jednak okapy wyspowe. Jak przedstawia się charakterystyka poszczególnych z nich?

 

Okap kuchenny podszafkowy ma co najmniej dwie istotne zalety: niską cenę oraz fakt, że zajmuje mało miejsca – można go zamontować pod szafką kuchenną. Dlatego stanowi dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Niestety, tego rodzaju urządzenia nie są zbyt wydajne i nie sprawdzają się w dużych kuchniach czy aneksach – po prostu nie nadążają z pochłanianiem pary wodnej czy zapachów.

 

Okap kuchenny kominowy to klasyczne urządzenia, które montuje się do ściany nad kuchenką. Cechą charakterystyczną jest długi, pionowy komin, który ukrywa rurę odpowiedzialną za odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów czy zanieczyszczeń do szybu wentylacyjnego. Modele kominowe są bardzo wydajne, dlatego dobrze pełnią swoją funkcję w dużych pomieszczeniach kuchennych, w których dużo się gotuje. Oprócz tego są wydajne oraz stosunkowo niedrogie.

 

Okap kuchenny wyspowy to cicho pracujące, najbardziej efektywne i jednocześnie najbardziej zaawansowane urządzenie. Montowany jest do sufitu tuż nad, znajdującą się na środku pomieszczenia, kuchenką. Okapy wyspowe wyposażone są również w szereg przydatnych funkcji, takich jak czujniki: pary wodnej, temperatury oraz gazu. Dzięki temu, urządzenie włącza się tylko wtedy, gdy jest to faktycznie potrzebne. To bardzo wydajne i oszczędne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w dużych kuchniach.

 

Okap wyspowy kupisz na stronie producenta Solgaz http://solgaz.eu/produkt/okap-wyspowy-lampa-ow-inox/.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego?

W sklepach znajdziesz różne urządzenia dopasowane do wymagań przestrzennych twojej kuchni oraz tego, jak dużo czasu spędzasz na gotowaniu. Pamiętaj, by szczególną uwagę zwrócić na parametry okapu – przede wszystkim rozmiar oraz wydajność i głośność pracy. To od nich będzie bowiem zależeć skuteczność działania urządzenia oraz twój komfort pracy w kuchni.

Im większą masz kuchnię, tym większa powinna być wydajność twojego urządzenia. Parametr ten wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę. Dowiesz się z niego, jaką ilość powietrza okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wydajne urządzenie to takie, które oczyści pomieszczenie sześciokrotnie w ciągu godziny.

Niski poziom głośności jest szczególnie istotny w przypadku aneksów kuchennych. Dzięki niższej emisji hałasu, okap nie będzie przeszkadzać tobie oraz pozostałym domownikom w funkcjonowaniu w części salonowej. Jeśli chodzi natomiast o rozmiar urządzenia, to musi „objąć” swoim rozmiarem całą kuchenkę.

 

Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje okapu, takie jak wspomniane czujniki: pary wodnej, temperatury czy gazu. Dzięki temu, urządzenie włączy się tylko wtedy, gdy będzie potrzebne, a to zapewni większą oszczędność energii.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat