Jak wspiera się rodziny w Piotrkowie?

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 04 kwietnia 20167 2823
1278 wizytacji i wsparcie udzielone 34 rodzinom - tak wygląda praca asystenta rodziny w liczbach a praktyka to przygotowywanie pism do sądu, pomoc w trudnych sytuacjach takich jak interwencja policji czy rozprawa sądowa, motywowanie podopiecznych do poszukiwania pracy czy organizowanie korepetycji i dopilnowanie dzieci w regularnym chodzeniu do szkoły. Piotrkowski MOPR opublikował sprawozdanie z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej za 2015 rok. Pamiętajmy, że piecza zastępcza to nie tylko praca asystentów rodziny, ale również a może przede wszystkim rodziny zastępcze, a takich w minionym roku funkcjonowało w Piotrkowie 132.

Misja instytucji - współpraca z rodziną - jest realizowana poprzez pracę asystentów, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz placówki wsparcia dziennego. Pierwsi przydzielani są rodzinom biologicznym znajdującym się w trudnej sytuacji, a ich podstawowe zadanie polega na przywróceniu podstawowego poziomu stabilności życiowej. W ubiegłym roku poprzez 1278 wizytacji przeprowadzonych przez asystentów udzielono wsparcia 34 rodzinom (w ośmiu z nich wystąpiło zjawisko przemocy). Wsparcie to polegało między innymi na przygotowywaniu i składaniu różnego rodzaju pism sądowych, formularzy czy podań, pomocy w trudnych sytuacjach takich jak interwencja policji czy rozprawa sądowa, motywowaniu podopiecznych do poszukiwania pracy czy organizowaniu korepetycji i dopilnowaniu dzieci w regularnym chodzeniu do szkoły. W Piotrkowie takich asystentów było dwóch. Uśredniając więc, każdy z nich przeprowadził nieco ponad 600 wizytacji i pomógł 17 rodzinom.

Z jedną z rodzin, z którą współpracowali asystenci, współpraca została zakończona, z inną zaś w stu procentach zrealizowano przygotowany plan pracy (takich planów w ubiegłym roku opracowano 49).

Można powiedzieć, że asystent wsparcia rodziny to niższa z "instancji". W przypadku, gdy ich pomoc zostaje odrzucona, a rodzice nadal nie radzą sobie z wychowaniem dzieci, odpowiednim rozwiązaniem staje się rodzina zastępcza.

W całym Piotrkowie w 2015 roku funkcjonowały 132 takie rodziny: 98 spokrewnionych (a więc takich tworzonych przez np. dziadków czy rodzeństwo), 30 niespokrewnionych i 4 zawodowe (takie, które przeszły rozszerzone szkolenie i otrzymują za opiekę nad dziećmi wynagrodzenie). Przebywało w nich 188 dzieci. Działania rodzin zastępczych monitorowało na bieżąco ośmiu koordynatorów, czyli osób pełniących analogiczną funkcję co asystenci rodziny... Z jedną różnicą - asystenci współpracują z rodzinami biologicznymi, a nie zastępczymi.

W 2015 roku otrzymane od miasta środki w zakresie pieczy zastępczej wydatkowano m.in. na pokrycie wydatków związanych z potrzebami przyjętych do rodzin dzieci, kontynuację nauki, utrzymanie Rodzinnego Domu Dziecka, organizację Dnia Rodzicielstwa Zastępczego czy dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Łączna kwota przeznaczona na te i inne cele wyniosła 2 miliony 704 tysiące 213 złotych i 61 groszy.

Wsparcie dla wychowanków nie kończyło się jednak w chwili osiągnięcia przez nich pełnoletniości. W ubiegłym roku taką pomoc otrzymało 40 osób opuszczających różne placówki wychowawcze. Polegała ona w głównej mierze na wsparciu materialnym - na kontynuowanie nauki czy usamodzielnienie.

Jeśli chodzi o wydatki w zakresie wspierania rodziny, wyniosły one nieco ponad 67 tysięcy złotych i związane były głównie z zatrudnieniem dwóch asystentów.

Co w planach? W sprawozdaniu MOPR zawarł zestawienie potrzeb na bieżący rok - nie różni się ono zbytnio od podsumowania działań w ubiegłym roku. Wynika z niego między innymi, że realizacja zadań z zakresu wspierania rodziny przez asystentów będzie wynosić 100 tysięcy złotych, a nie - jak w roku ubiegłym - 67 tysięcy.

 

Koszty pieczy zastępczej w Piotrkowie Trybunalskim

2 mln 142 tys. zł - przyznanie pomocy pieniężnej na: pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej, kontynuowanie nauki i usamodzielnienie pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych, udzielenie im pomocy rzeczowej, udzielenie jednorazowej pomocy na pokrycie wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka, pozostałe wydatki

 229 tys. zł - wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka

633 tys. 840 zł - obsługa zadania (szkolenia kandydatów, wynagrodzenia dla koordynatorów)

265 tys. zł - udzielanie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie pełnoletnim wychowankom

5 tys. 450 zł - organizacja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

nadi ~nadi (Gość)04.04.2016 23:37

Piotrków to jedno wielkie zadupie ludzie zdychaja z głodu nie maja na rachunki kształcenie dzieci a nie wspomne o ubraniu czy dziecku zapewnieniu wakacji jedna wielka lipa

10


kkkkk ~kkkkk (Gość)04.04.2016 12:25

super kwoty szkoda ze jak sie idzie po pomoc to dostaje sie unijne 90zl i 27.36gr okresowki bo takie kryterium i to sie nazywa pomoc dla kogo .

13


luzik luzikranga04.04.2016 15:57

633 tys. 840 zł - obsługa zadania. Kurna, idzie wyżyć z tego wspierania rodzin, no nie?

Komentarz był edytowany przez autora: 04.04.2016 15:58

40


krzysztof ~krzysztof (Gość)04.04.2016 15:57

Zły tytuł .Powinno być -Jak wspiera sie rodziny romskie w piotrkowie .

10


Zanzi ~Zanzi (Gość)04.04.2016 13:57

Cytuję:
Jeśli chodzi o wydatki w zakresie wspierania rodziny, wyniosły one nieco ponad 67 tysięcy złotych i związane były głównie z zatrudnieniem dwóch asystentów.

Rodziny z pewnością poczuły się wsparte ;)

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat