Jak traci się zdolność kredytową i czy istnieje możliwość pożyczenia bez BIK?

ePiotrkow Piątek, 03 czerwca 20162 4941
Na zdolność kredytową wpływają czynniki, które są bezpośrednim efektem działania klienta. Są to przede wszystkim zarobki, wydatki oraz rozsądek. W zdolności ma swój udział również historia kredytowa, bo co z tego, że klient zarabia dużo pieniędzy jak nie potrafi nimi zarządzać i ma już kilka nieregularnie spłacanych pożyczek i kredytów? Historia kredytowa sumuje się na tak zwany scoring BIK. Im więcej punktów ma klient, tym lepiej. O samej zdolności do spłaty kredytu decyduje bank lub firma pożyczkowa, w których wniosek składa potencjalny pożyczkobiorca.

Banki w celu zajrzenia do historii kredytowej posiłkują się bazami danych. Do dyspozycji banków i firm pożyczkowych jest kilka takich baz. Są to: BIK, BIG, KRD, ERIF. Każda z nich w swojej kompetencji ma zbieranie danych w różnych zakresach. Nie tylko zadłużenia w bankach są uwzględniane, ale również zadłużenia w firmach telekomunikacyjnych czy zaległości w jakichkolwiek innych płatnościach.

 

Kiedy traci się zdolność kredytową?

 

Jak już wiemy, zdolność kredytowa to suma kilku czynników. Jeśli klient miał lub ma kłopoty z jednym z nich, uważa się, że ma obniżoną zdolność kredytową lub nie ma jej wcale. Jakie są przykłady sytuacji, które wpływają negatywnie na zdolność kredytową?

 

  1. Brak stałej pracy. Zatrudnienie daje bankom wstępną gwarancję wypłacalności klienta. Jeśli klient nie posiada stałej umowy o pracę, jego wniosek w większości przypadków zostanie odrzucony. W rozumieniu instytucji pożyczkowych klient mający dochód  na poziomie 800 zł netto jest już zdolny do spłaty niedużej pożyczki internetowej.

 

  1. Zbyt duże comiesięczne wydatki. Każdy klient, który wydaje więcej niż zarabia, nie będzie mógł starać się o kredyt bankowy i będzie oceniony jako ten bez zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe podchodzą do tego tematu mniej restrykcyjnie.

 

  1. Niespłacane kredyty, funkcjonowanie w bazach dłużników. Wnioski klientów, którzy nie radzili sobie z kredytami czy regularną spłatą rachunków i innych zobowiązań, zostaną odrzucone. Historia kredytowa jest tak samo ważna jak wysokie zarobki. Nie ważne, że klient ustabilizował swoją sytuację dwa miesiące temu. Musi upłynąć wiele miesięcy, a klient musi wykazać się długoterminową stabilizacją zanim jego wniosek zostanie zaakceptowany. Natomiast wniosek w poza bankowej firmie  pożyczkowej będzie miał szansę na pozytywne rozpatrzenie.

 

  1. Brak historii kredytowej wpływa negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej jest ogromnym plusem, bowiem rozumiana jest jako dowód na wiarygodność i rzetelność klienta. W sytuacji braku historii, bank nie może w żaden sposób przewidzieć czy klient będzie należał do tych co nie potrzebują dodatkowych problemów. Dla firm pożyczkowych, historia kredytowa nie jest aż tak szczególnie ważnym wyznacznikiem.

 

Pożyczki bez BIK odpowiedzią na słabą zdolność kredytową

 

Oczywiście zgodnie z naturą ludzką, jest potrzeba, jest rozwiązanie. Rynek zapełnił się firmami, które oferują pożyczki różnego typu bez oceniania zdolności kredytowej i zaglądania w kieszeń. Ponieważ jest to dość ryzykowne, wyłoniły się dwa główne typy pożyczek pozabankowych. Są to pożyczki pod zastaw oraz pożyczki bez zdolności kredytowej.

 

Pożyczki bez BIK według informacji z Moniak.info oferowane są bez weryfikowania danych Biura Informacji Kredytowej. W wariancie krótkoterminowym udzielane są na kwotę pomiędzy 100 zł – 5,000 zł natomiast w wariancie ratalnym sięgają nawet 25,000 zł.  Pożyczanie z pominięciem zapisów w BIK jest mocno zakorzenione w polskich realiach.

 

Pożyczki pod zastaw udzielane mogą być nawet na 100 tys. złotych. Wszystko zależne jest od wartości produktu jaki zostanie zastawem na wypadek niespłacenia zobowiązania. Przykładową pożyczką pozabankową pod zastaw jest moto-pożyczka, która rzecz jasna przyjmuje zastaw samochodów. Oferuje też opcję pożyczenia pieniędzy na zakup samochodu. Jest to firma figurująca w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

 

Pozytywnym akcentem jest to, że firmy pożyczkowe wciąż podwyższają standardy obsługi klienta oraz wdrażają nowe metody selekcji klientów tak aby nie przyczynić się do ich zapaści finansowej. Jedną z takich metod jest analiza profili społecznościowych. Tym sposobem firmy poza bankowe mogą udzielać pożyczek-chwilówek bez zdolności kredytowej (bez BIK) mając pewniejsze informacje o tym czy pożyczkobiorca będzie wywiązywał się ze spłat.

 

Podsumowując, klientom poza bankowych firm pożyczkowych polecamy szczególną uwagę i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy pożyczkowej. Sugerujemy aby zawsze dokładnie zapoznać się z daną ofertą oraz podliczyć swoje możliwości i dopiero wtedy, obiektywnie przeanalizować sytuację. Proponujemy również obejrzenie krótkiego nagrania o pożyczkach-kredytach bez BIK jakie dodatkowo zobrazuje omawiany temat:

 


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hipolit ~Hipolit (Gość)03.06.2016 21:56

Inteligentnego to aż miło posłuchać ☺☺☺.

30


Witek ~Witek (Gość)03.06.2016 13:48

Co wy takie bzdury piszecie kto sprawdza czy ktos jest wpisany do rejestru dłuzników czy nie wazne by pozyczkę wzioł.Wiem na konkretnym przykładzie osoba wpoisana była na 10 lat przez prawnika i co z tego nadal dostawała kredyty na różne drobiazgi a do tego osoba ta ubezwłasnowolniona jest przez sad .W tym kraju jest chore prawo a może bardziej to bankowcy mafiozi bo wiedzą co robią a poźniej handluja dane firmom windykacyjnym i po nawet 10 latach chcą odzyskac dług którego nie ma

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat