tekst reklamowy

Jak stworzyć magiczny nastrój w dziecięcym pokoju za pomocą oświetlenia?

Poniedziałek, 10 maja 2021 528
Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w wystroju wnętrz, także dziecięcego pokoju. Za jego pomocą funkcjonalnie podzielimy pokój na strefy, ale także stworzymy niepowtarzalny, bajkowy klimat. Chcąc uzyskać magiczny nastrój, który umili dziecku zabawę i zapewni komfort podczas zasypiania, warto postawić na odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy wybrać do dziecięcego pokoju i w jaki sposób zaplanować oświetlenie sypialni malucha? Podpowiadamy!

Jak zaplanować oświetlenie dziecięcego pokoju?

Piękne i praktyczne lampy dziecięce to sposób na klimatyczną aranżację sypialni naszej pociechy. Planując oświetlenie w pokoju dziecięcym najlepiej uwzględnić podział na trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne

Ogólne oświetlenie będzie pełniło ważną funkcję, polegającą na oświetleniu całego wnętrza sypialni. Sprawi ono, że dziecko nie będzie musiało skupiać wzroku na konkretnych kształtach i wzorach, a całe pomieszczenie będzie dla niego widoczne.

Oświetlenie miejscowe

Miejscowe oświetlenie w pokoju malucha będzie służyło podczas wykonywania poszczególnych czynności. Może to być lampka na biurku, rozjaśniająca blat w czasie malowania lub taki dziecięcy kinkiet ścienny, który oświetli popołudniowe zabawy.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne ma równie duże znaczenie, jak ogólne czy miejscowe. W pokoju dziecięcym to ono tworzy nastrój i pozwala dziecku poczuć się swobodnie. Ozdobne lampki emitują także delikatne i przytulne światło, które zwiększy komfort zasypiania malucha.

Jak podzielić dziecięcą sypialnię na strefy za pomocą oświetlenia?

Pokój dziecka za pomocą światła można funkcjonalnie podzielić na strefy. Będą to kąty z przeznaczeniem do nauki i czytania książek, zabawy i do spania. Każda ze stref powinna być inaczej oświetlona, dzięki czemu dziecko będzie miało optymalne warunki świetlne do wykonywania poszczególnych czynności. Dodatkowo stworzymy niepowtarzalny nastrój w pokoju malucha, stanowiącym jego własny mikroświat.

Oświetlenie kącika do zabawy

Każde dziecko potrzebuje w pokoju kącika, w którym będzie mogło oddać się błogiej zabawie. Poziom aktywności u maluchów zmienia się w zależności od nastroju, dlatego w strefie przeznaczonej do zabawy powinno znaleźć się źródło dodatkowego światła w razie nocnego harcowania. W tym celu odpowiednie będą wszelkie lampki ścienne, dekoracyjne lub kinkiety. U starszych maluchów sprawdzi się także funkcjonalna lampa podłogowa w bajkowe motywy.

Oświetlenie strefy do nauki i czytania książek

Szczególnie w pokoju starszych dzieci powinno znaleźć się miejsce, w którym dziecko będzie mogło spokojnie odrobić lekcje lub przeczytać lekturę. Zazwyczaj taką strefą czynimy biurko z krzesłem. Warto więc pamiętać o tym, by postawić na biurku lampkę stołową, którą dziecko w razie potrzeby oświetli sobie książki.

Oświetlenie części przeznaczonej na sen

Dzieci z różnych powodów miewają problem z zasypianiem w całkowitych ciemnościach. Dlatego w pobliżu ich łóżka koniecznie powinno znaleźć się źródło ciepłego, kojącego światła. W tym celu sprawdzą się lampki dekoracyjne lub nocna lampa z abażurem w ulubione postaci i motywy z bajek. W towarzystwie takiego oświetlenia dziecko o wiele chętniej położy się do snu.

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecka?

Chcąc stworzyć magiczny nastrój w dziecięcym pokoju, postawmy na kilka rodzajów oświetlenia, za pomocą którego nie tylko dokonamy praktycznego podziału na strefy, ale także umilimy dziecku przebywanie we własnej sypialni.

Lampy wiszące w dziecięcej sypialni

Takie wiszące lampy w pokoju dziecka to podstawa. Oświetlają całe wnętrze, a do tego wyznaczają centralny punkt w pokoju. Warto postawić na lampę, która będzie przede wszystkim efektowna, a najlepiej, gdyby miała bajkowy charakter. Dobrym wyborem będzie lampa z materiałowymi abażurami w typowo dziecięce wzory, jak królewny, zwierzątka czy samochody. Sprawdzi się także oświetlenie wiszące typu pająk, którym stylowo opleciemy sufit niczym pajęczyną.

 

źródło: light-home.pl

 

Lampy ścienne, kinkiety do pokoju dziecięcego

Zaletą lamp ściennych jest to, że dają punktowe oświetlenie. Sprawdzą się więc jako lampy do zabawy. Ponadto występują w fantazyjnych kształtach, mają ciekawe kolory i tym samym mogą dostarczać dziecku dużo radości. Będą także stanowić komfort dla maluchów i otuchę w ciemną noc.

Lampki stołowe nocne w pokoju dziecka

Lampki nocne są niezwykle funkcjonalnym rodzajem oświetlenia do dziecięcego pokoju. Stanowią świetną alternatywę dla ściennych lamp dekoracyjnych. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na ścienne kinkiety obok łóżka. Stołowa lampa będzie pomocna zarówno podczas nauki, jak i zasypiania.

Lampy podłogowe do sypialni malucha

Tego typu lampy podłogowe to wyjątkowy dodatek do pokoju naszego malucha. Wyglądają stylowo, a do tego są niezwykle praktyczne. Wybierając odpowiednią lampę pod względem wielkości, natężenia światła i z dobrego materiału, sprawimy, że pokój dziecka nabierze niesamowitego klimatu.

Pamiętajmy jednak, że lampy stojące nie nadają się do pokoju maluchów, które dopiero uczą się chodzić, chwytając się przy tym wszystkiego. Ze względów bezpieczeństwa kupujmy je do sypialni starszych dzieci.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat