ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak sprawować kontrolę rodzicielską?

Środa, 18 listopada 2020 923
Z mocy prawa rodzinnego obowiązującego w Polsce każdy rodzic ma władzę rodzicielską nad dzieckiem oraz jego majątkiem. Ma prawo, ale i obowiązek wychowywania pociechy, z poszanowaniem jej godności i praw. To ważne, by dziecko dorastało w atmosferze miłości i tolerancji. Rodzice muszą uczynić wszystko, by ich pociecha była bezpieczna. Bezpieczeństwo można zaś rozumieć na wiele różnych sposobów, również w kategoriach nowoczesnych technologii. Jak może być sprawowana kontrola rodzicielska nad dzieckiem?
fot. pixabay.com / 46173
  1. Kontrola smartfona dziecka

 

Coraz młodsze dzieci dysponują w dzisiejszych czasach własnym telefonem komórkowym. Zwykle jest to smartfon, który ma dostęp do sieci, choć i to można ograniczyć. Rodzic wręcza dziecku telefon, by zawsze mieć z nim kontakt i wiedzieć, co u niego słychać. To ważne, kiedy pociecha staje się na tyle samodzielna, że zaczyna sama chodzić do szkoły, na podwórko czy do kolegów i koleżanek. W telefonie można zainstalować aplikację kontroli rodzicielskiej, która z wykorzystaniem sygnału GPS, Wi-Fi oraz GSM pozwalają wskazywać rodzicom dokładną lokalizację dziecka  w danej sytuacji. Warto wiedzieć, że czasem aplikacje te są płatne albo wymagają do prawidłowego działania dostępu do internetu.

 

  1. Kontrola w internecie

 

Internet jest nieograniczoną niczym przestrzenią, w której dziecko może pozyskiwać wiele cennych informacji, uczyć się i bawić, czy utrzymywać kontakty towarzyskie, bez względu na odległości dzielące je od rówieśników. Nie można bez końca izolować dziecka od internetu, ale i rodzic musi mieć na uwadze niebezpieczeństwa, jakie czyhają na dzieci w sieci. Wśród możliwych zagrożeń wymienia się przy tym zjawisko hejtowania, wyśmiewania i piętnowania, pornografię, pedofilię, kontakt z przemocą i wieloma nieodpowiednimi treściami.

Najlepiej, aby dziecko korzystało z internetu tylko przy ustanowieniu odpowiednich barier w ramach kontroli rodzicielskiej. Można stworzyć specjalny profil na komputerze domowym i skorzystać z programów oferujących filtrowanie i blokowanie treści niewłaściwych dla najmłodszych.

 

  1. Gdzie jest moje dziecko?

 

Kolejnym elementem kontroli rodzicielskiej nad dzieckiem może być wyposażenie pociechy w lokalizator dziecka w formie smartwatcha. Inteligentny zegarek – smartwatch ma w sobie nadajnik GPS, który wskazuje położenie dziecka, nawet z dokładnością do kilku metrów na otwartej przestrzeni, jak zapewnia firma Calmean w związku ze swoimi smartwatchami dla dzieci. Dlatego można dowiedzieć się w prosty sposób, gdzie znajduje się dziecko. Poza tym urządzenie to korzysta z lokalizacji Wi-Fi i GSM, podobnie jak GPS dla kota czy psa, by jak najpełniej przedstawić wyniki tego, gdzie aktualnie jest dziecko.

 

  1. Ważne funkcje smartwatcha w ramach kontroli rodzicielskiej

 

Oprócz lokalizacji pociechy, smartwatche mogą mieć i inne funkcje sprawiające, że można zwiększyć bezpieczeństwo pociechy. Będzie to między innymi opcja zdefiniowania stref bezpiecznych, w jakich powinno przebywać dziecko w odpowiednich godzinach. Rodzic może dzięki temu uzyskać informację o tym, że pociecha nie znajduje się tam, gdzie powinna i odpowiednio na to zareagować. Ważny jest też opcjonalny w takich urządzeniach przycisk SOS, który służy do łatwego wzywania pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Smartwatch może zastąpić telefon dziecka, a przy tym ograniczyć można swobodny dostęp nieletniego do internetu. Dobrym posunięciem jest korzystanie z sieci przez pociechę tylko w towarzystwie rodzica.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat