ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak sprawdzić prędkość internetu – poznaj Speed Test Orange

Czwartek, 26 września 2019 8526
Jest wiele stron internetowych, na których można wykonać test łącza. Dzięki Speed Test Orange w kilkadziesiąt sekund i za darmo sprawdzisz 3 najważniejsze parametry, które wpływają na prędkość internetu. Zanim jednak przeprowadzisz test prędkości, dowiedz się, co zrobić, żeby wynik był naprawdę miarodajny.

Od czego zależy prędkość internetu?

Dlaczego dostawcy usług sieciowych nie podają dokładnej prędkości internetu, lecz używają sformułowań typu „do 300 Mb/s”? Bo na wyniki testu internetu wpływa wiele czynników niezależnych od operatora.


Nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach speed test nie pokaże jednak tej maksymalnej wartości. Dzieje się tak, ponieważ około 6% przepustowości łącza zajmują protokoły zarządzające poprawnym przekazaniem informacji z modemu do komputera, które działają także podczas testu połączenia internetowego.


Co jeszcze obniża prędkość internetu? Głównie liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci oraz poszczególne aplikacje i programy uruchomione na każdym z nich. Im większe wykorzystanie łącza, tym test internetu jest mniej miarodajny.


Test prędkości niemal zawsze da też gorszy rezultat w przypadku połączeń bezprzewodowych. Siła sygnału Wi-Fi zależy od szeregu dodatkowych czynników, którymi nie trzeba się przejmować, gdy korzysta się z sieci z wykorzystaniem połączenia z użyciem kabla sieciowego. Najważniejsze to odległość urządzenia od routera, różne przeszkody, które mogą tłumić fale radiowe, a także zakłócenia (np. ze strony innych sieci Wi-Fi lub sprzętów wykorzystujących mikrofale).

 


Jak przygotować się do testu łącza internetowego?

Najlepszy wynik testu łącza można osiągnąć na komputerze podłączonym do modemu przez kabel Ethernet (powinien być w oryginalnym pudełku od modemu). Podczas sprawdzania szybkości internetu laptop należy podłączyć do ładowania, bo zasilanie bateryjne może obniżyć rezultat nawet o 30%.


Warto też upewnić się, czy parametry techniczne sprzętu, w tym karty sieciowej, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości łącza. Jeśli karta sieciowa ma niższą przepustowość niż maksymalna prędkość internetu od dostawcy, wynik nie będzie miarodajny.

 

Przed wykonaniem testu prędkości należy upewnić się, że do sieci nie są podłączone inne urządzenia. W tym celu należy:

wyłączyć pozostałe urządzenia podłączone do modemu przez kable (np. dekoder telewizyjny czy konsola do gier),

wyłączyć Wi-Fi w urządzeniach mobilnych, które mogą używać domowej sieci (np. smartfony czy tablety).


Następnie trzeba przygotować urządzenie, na którym przeprowadzony będzie test internetu. Łącze powinno zostać w maksymalnym stopniu odciążone. Można to zrobić poprzez:

- dezaktywację firewalla i programów antywirusowych na czas wykonywania pomiaru,

- zamknięcie wszystkich programów, także tych, które działają w tle,

- zamknięcie wszystkich kart przeglądarki pozą tą, na której otwarty jest speed test.

 


Sprawdź prędkość internetu dzięki Speed Test Orange

Sprawdzenie szybkości internetu jest bardzo proste z poziomu przeglądarki. Prędkość internetu można sprawdzić na wielu stronach internetowych. Serwisy te są bezpłatne i nie wymagają instalowania dodatkowego oprogramowania. Przykładem może być oficjalny Speed Test Orange (sprawdź: http://speedtest.orange.pl/). Warto dodać, że serwis Orange wykorzystuje technologie stosowane przez największą obecnie platformę pomiarową w Polsce, czyli SpeedTest.pl.

 

Dobry test prędkości powinien mierzyć 3 wartości, które łącznie pozwalają ocenić przepustowość łącza. Speed Test Orange zmierzy je wszystkie w maksymalnie kilkadziesiąt sekund.

 

Download to prędkość pobierania danych mierzona w Mb/s. Im wyższa, tym lepiej, bo download informuje, ile treści w ciągu sekundy może pobrać urządzenie podłączone do internetu. Prędkość pobierania ma największy wpływ na komfort codziennego użytkowania sieci. Zależy od niej nie tylko czas pobierania plików, lecz także płynność odtwarzania materiałów multimedialnych czy wczytywania stron www.

 

Upload to prędkość wysyłania danych, również mierzona w Mb/s. Jej wartość informuje, jak szybko można przesłać dane na serwer, czyli na przykład wysłać mail z dużym załącznikiem lub umieścić zdjęcia na dysku sieciowym.

 

PING pokazuje, po jakim czasie od wysłania zapytania do serwera urządzenie otrzyma odpowiedź. Opóźnienia w przepływie informacji mierzone są w milisekundach (ms). Wysoka wartość może oznaczać lagi, czyli uciążliwe opóźnienia transmisji, na przykład podczas grania w gry on-line.


Zainteresował temat?

2

6


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat